Hangi Maddeler Bağımlılık Yapar? Bağımlılık Yapan 6 Madde

Hangi Maddeler Bağımlılık Yapar

Bağımlılık, bireylerin zevk almasını sağlayan davranışları uyguladığı ya da zevk veren maddeler kullandığı bir rahatsızlıktır. Madde kullanan kişiler zamanla kullandıkları maddelere bağımlı hale gelebilmektedir ve bireyler bu maddeleri tüketmediği takdirde taşkınlık, depresyon, bunalım ve hatta intihar gibi davranışlar ve eylemler sergileyebilmektedir. Hangi Maddeler Bağımlılık Yapar sorusuna yanıt bulan kişiler kendilerini ve çevrelerini madde bağımlılığından kurtarabilmektedir.

Genellikle yeni bir arayış içinde olan kişiler, ihmale uğrayan bireyler, genetik yatkınlığı olan kişilerin daha kolay bağımlı olabileceğini söylemek mümkündür. Fakat günümüzde bu tür dezavantajları bulunmamasına rağmen bir maddeye bağımlı olan kişi sayısının bir hayli fazla olduğu da bilinmektedir.

Hangi Maddeler Bağımlılık Yapar adlı bu yazımızda sizlere bağımlılık yapan maddeler hakkında bilgi vereceğiz. Siz de yazımızı inceleyebilir, Hangi Maddeler Bağımlılık Yapar sorusuna yanıt alabilir ve hem kendinizi hem de çevrenizi hangi maddelere karşı korumanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

 • Alkol
 • Tütün ve Tütün Ürünleri
 • Kokain
 • Esrar
 • Ketamin
 • Metamfetamin
 • Bonzai
 • Ecstasy

Gibi uyuşturucu ve uyarıcı maddeler bireylerde bağımlılık yaratan maddelerdir. Bağımlılıktan nasıl kurtulur sorusuna yanıt arayan kişilerin kendilerini ve sevdiklerini bu maddelerden uzak tutması oldukça önemlidir.

Alkol ve Alkol Bağımlılığı

Hangi Maddeler Bağımlılık Yapar
Hangi Maddeler Bağımlılık Yapar

Hangi maddeler bağımlılık yapar sorusuna yanıt arayan kişilerin ilk bilmesi gereken bağımlılık yaratan maddelerden birisi alkoldür. Alkol tüketen kişiler genellikle bira, vodka, cin, viski gibi alkollü içecekler ile alkol tüketimi yapmaktadır.

Dünya sağlık örgütü tarafından kullanım bozukluğu olarak tanımlanan alkol bağımlılığı olan kişiler sürekli olarak alkol tüketmeyi istemektedir. Zamanla alkol bağımlısı olan kişilerin kullanımını kontrol edemediği bilinmektedir ve bununla beraber alkol bağımlıları çoğu zaman tüketim yapmadığında kendilerini yoksun ve mutsuz hissetmektedir.

İlginizi Çekebililr: Alkol Bırakma Terapisi

Tütün ve Tütün Ürünleri

Hangi maddeler bağımlılık yapar sorusuna yanıt arıyorsanız tütün ve tütün ürünlerinin de bağımlılık yaptığını bilmeniz gerekir. Genellikle sigara ve nargile gibi tütün ürünlerinin içerisinde nikotin bulunur. Zamanla fazla tütün ürünü tüketen kişiler nikotin bağımlısı olur ve gün içerisinde tütün ürünlerini tüketmeye çalışır. Tütün ve tütün ürünlerini tüketmeyen kişilerde çoğu zaman ani sinirlenme, taşkınlık gibi hareketler ortaya çıkar.

İlginizi Çekebilir: Sigara Bırakma

Kokain

1880’li yıllarda lokal anestezi için kullanılan bir madde olan Kokain’in 1914 yılına gelindiğinde yan etkileri tanımlanmış ve bağımlılık yaratan bir madde olduğu ispatlanmıştır. Güney Amerika’da yetişen bir bitkiden üretilen kokain günümüzde de bağımlılık yaratan maddeler arasında bulunmaktadır.

Esrar Bağımlılığı

Hangi Maddeler Bağımlılık Yapar
Hangi Maddeler Bağımlılık Yapar

Sigara ve alkol bağımlılığından sonra günümüzde bağımlılığı en yüksek madde olan esrarın tarihi çok eski çağlara kadar dayanmaktadır. Yapılan araştırmalar yasadışı olan bu maddenin dünyada en çok kullanılan maddeler arasında yer aldığını göstermektedir. Kannabis bitkisinden üretilen esrarın içerisinde 400’ü aşkın kimyasal bulunmaktadır.

Esrar Bağımlılığından Kurtulmak

Esrar bağımlılığından kurtulmak için Abrahamson metodunu deneyebilirsiniz! Tek seansta kolayca esrar bağımlığından kurtulun.

Tütün ve tütün ürünleri ile beraber tüketilen bu madde tıpta esrar olarak bilinse de sokak jargonunda ot, marihuana gibi isimler ile anılmaktadır. Sigara gibi bağımlılık yapan bu maddelerden kurtulmak için bizden destek alabilirsiniz.

Metamfetamin

Uyarıcı maddeler grubu içerisinde yer alan metamfetamin de bağımlılık yapan maddelerden birisidir. İlaç sektöründe kullanılan amfetaminin kullanımının yaygınlaşması metamfetamin bağımlılığının artmasına da neden olmuştur.

Genellikle metamtefatmin içeren maddeler ilk dönemlerde şizofreni, migren ve hiperaktivite gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. İlerleyen dönemlerde ise enjeksiyon ya da sigara ile beraber tüketilen bu maddenin son dönemlerde kullanımı giderek artmıştır.

Ecstasy

Hangi maddeler bağımlılık yapar sorusuna yanıt arayan kişilerin bilmesi gereken bir diğer madde de ecstasydir. Ecsatsy de metamfetamin gibi uyarıcı maddeler arasında yer almaktadır. Bu madde bireylerin beyninde yer alan serotonin hormonun hızlı bir şekilde salgılanmasına neden olduğu için kişilerin mutlu ve zinde hissetmesini sağlar fakat serotonin hormonun vücutta yeniden toparlanması çok zaman aldığı için kişiler ecstasy kullanımının ardından depresyon ve bunalım gibi rahatsızlıklarla savaşmak zorunda kalır.

İlk 30 dakika içerisinde etkisini gösteren ecstasy, bireylerde fiziksel ve ruhsal problemlerin çıkmasına neden olan bir maddedir.

 • Kalp ritmindeki bozukluklar
 • Hiperaktivite
 • Uykusuzluk
 • Göz bebeklerinde büyüme
 • İştahsızlık
 • Kas spazmları

Gibi birçok yan etkisi bulunmaktadır. Vücutta su kaybına neden olan bağımlılık yaratan bu madde ilerleyen dönemlerde kişilerde su zehirlenmesi gibi etkiler de gösterebilmektedir.

Bağımlılıktan Nasıl Kurtulunur?

Hangi maddeler bağımlılık yapar sorunuza yanıtlar verdik. Yazımızın bu bölümünde de bağımlılıktan nasıl kurtulunur sorunuza yanıt vereceğiz. Madde bağımlılığı olan kişiler genellikle bir uzman desteği ile tedavi olarak bağımlılıktan kurtulabilmektedir. Kişilerin uzman desteği ile beraber terapi desteği de alması bağımlılık probleminin hızlı bir şekilde ortadan kalmasına yardımcı olmaktadır.

Bağımlılıktan Kurtulun: 0 212 706 17 10

Hangi Maddeler Bağımlılık Yapar diyor Uzmanlar ile görüşmek istiyorsanız sizler de Be Positive ile iletişime geçebilir ve uzmanlarımızdan bilgi alarak seans sürecinizi hızlandırabilirsiniz. Be Positive hakkında daha fazla bilgi almak için bizleri Instagram ve Facebook‘tan takip edebilirsiniz.

 

Call Now Button