İlaçsız Sigara Bağımlılığından Kurtulmak

İlaçsiz Sigara Bağimliliğindan Kurtulmak

Bağımlılık yaratan maddelerden birisi olan sigara tütün ürünleri grubunda yer alır. Günümüzde en çok bağımlılığın olduğu sigarayı bırakmak için kişilerin kullanabileceği birçok metot bulunur. Bazı bireyler doktor ve ilaç tedavisi ile sigara bağımlılığından kurtulmaya çalışırken birçok kişi de ilaçsız sigara bağımlılığından kurtulmak ister.

Sigara bağımlılığında kullanılan nikotin sakızı, nikotin bandı gibi yöntemler ilerleyen dönemlerde problem olabileceği için ilaçsız sigara bağımlılığından kurtulmak son dönemlerde oldukça popülerdir. Peki ilaçsız sigara bağımlılığından kurtulmak için kişilerin neler yapması gerekir, gelin hep beraber detaylı bir şekilde göz atalım.

Kendinize Bir Plan Oluşturun

İlaçsiz Sigara Bağimliliğindan Kurtulmak 23 scaled

Sigara bağımlılığından kurtulmak isteyen kişilerin ilk olarak yapması gereken şeylerin başında plan oluşturmak yer almalıdır. Çünkü sigara bırakma planı olan kişiler daha kolay ve hızlı bir şekilde sigara bağımlılığından kurtulabilmektedir. Kişiler kendi sigara bırakma planlarını oluşturabilecekleri gibi bu noktada bir uzmandan destek alarak da program oluşturabilmektedir.

Fakat bir uzman desteği ile ilaçsız sigara bağımlılığından kurtulmak için plan oluşturmak daha kolay verim almanızı sağlamaktadır. Çünkü bu noktada uzmanlar sigara geçmişinizi inceleyecek ve buna en uygun olan planı sizlere sunacaktır.

Egzersiz Yapın

Sigarayı bırakma sürecinde kişilerin aktivite programlarına katılması oldukça önemlidir. Çünkü ilaçsız sigara bırakırken kişiler sigara yoksunluğundan dolayı sinirli olabilmektedir. Bu noktada sigara bırakma sürecinde egzersiz yapmak kişilerin kendilerine bir meşgale bulmalarını sağlayacaktır ve bununla beraber egzersizler sigaraya olan ihtiyacınızı ortadan kaldıracaktır.

Bu nedenle sizler de sigarayı bırakmak istiyorsanız Kardiyovasküler hareketler yapabileceğiniz bir egzersiz programına ayak uydurabilirsiniz. Böylece hem sigaranın üzerinizdeki etkilerinden daha kolay kurtulabilir hem de kendinize bir meşgale bulabilirsiniz.

Sakız Çiğneyin

İlaçsiz Sigara Bağimliliğindan Kurtulmak 2 scaled

Sigara bağımlılığı birçok kişide nikotine olan bağımlılık olarak kendini gösterirken birçok kişide de aslına bakıldığında bir alışkanlıktır. İlaçsız sigara bırakma sürecinde kişiler bu alışkanlıklarından kurtulmak ve sigarayı aramamak için sürekli abur cubur tüketmek istemektedir fakat bu durum ilerleyen dönemlerde Obezite problemlerine neden olabilmektedir. Bu nedenle sigara bırakma sürecinde bir şeyler yeme ihtiyacını azaltmak için kişilerin sakız çiğnemesi gerekmektedir.

El Alışkanlıklarından Kurtulun

Sigaranın aslına bakıldığında bir el alışkanlığı olduğu da tespit edilmiştir. Bu noktada kişiler bu el alışkanlığından kurtulmak için belirli yöntemlere başvurabilmektedir. Genellikle sigara bırakma sürecinde olan kişilerin tespih çekme ve kalem çevirme gibi alışkanlıkları olduğu bilinmektedir. Sizler de ilaçsız sigarayı bırakmak istiyorsanız bu tür alışkanlıklar edinebilirsiniz.

Su Tüketiminizi Arttırın

İlaçsız sigara bırakma sürecinde sigar ve nikotinin vücudunuza verdiği zararlardan kolay bir şekilde kurtulmak için su tüketimine de önem vermeniz gerekir. Çünkü bu noktada ne kadar fazla su tüketirseniz sigara krizine girmeniz o kadar azalmaktadır. Günde 2-3 litre su içen kişiler sigara bırakma sürecinde tükettiği su miktarını arttırmalıdır.

Yürüyüşe Çıkın

İlaçsiz Sigara Bağimliliğindan Kurtulmak 1 scaled

Sigaranın en çok etkilediği organlardan birisi akciğerlerdir. Genellikle akciğer kanseri, koah gibi hastalıklara neden olabilecek sigaranın etkilerinden kolay bir şekilde kurtulmak isteyen kişilerin bu noktada ilaçsız sigara bırakma sürecinde sürekli yürüyüşler yapması vücuda giren oksijen oranının artmasını sağlayacaktır. Bu da gün içerisinde yaşayacağınız nikotin ve sigara krizlerinin zamanla azalmasına yardımcı olacaktır. Sizler de ilaçsız sigarayı bırakmak istiyorsanız yürüyüş yapmaya özen gösterebilirsiniz.

Bepositive ile Sigaradan Kurtulun

İlaçsız sigara bağımlılığından kurtulmak için sizler de Abrahamson Metodunun uygulandığı Bepositive’e başvurabilirsiniz. Bepositive uzmanlarından yardım alarak bir seansta sigara bağımlılığından kurtulabilir ve sağlıklı bir yaşam için ilk adımınızı atabilirsiniz.

Hızlı Sigara Bırakma Terapisi: 0 212 706 17 10

Uzmanlar ile görüşmek istiyorsanız sizler de Be Positive ile iletişime geçebilir ve uzmanlarımızdan bilgi alarak seans sürecinizi hızlandırabilirsiniz. Be Positive hakkında daha fazla bilgi almak için bizleri Instagram ve Facebook‘tan takip edebilirsiniz.

Call Now Button