Şekerin Zararları Nelerdir? Şekerin 8 Zararı

Şekerin Zararları

Kimyasal Şeker, sürekli yeme arzusu yaratarak kilo almanıza ve sağlığınızın bozulmasına neden olur. Abrahamson Metodu ile tek seansta şekerli gıdalara olan yeme arzunuzu sonlandın.

Şekerin zararları tüm insanları tehdit eden büyük bir sorun haline gelmiştir. Doğal şeker tüketimi azalan dünyada kimyasal şeker tüketiminden kaynaklı çeşitli sorunlar ve hastalıklar artmaya başlamıştır.

Şeker Bağımlılığından Kurtulun 📞

Şeker bireylerin gün içerisinde en çok tükettiği besin maddeleri arasında yer almaktadır. Kahve ve çay içerken, tatlı yaparken birçok kişi şeker tüketmektedir. Bununla beraber şeker meyve ve sebze gibi doğal ürünler ile de vücuda alınabilmektedir. Fakat bireylerin şekeri en çok paketli gıdalardan ve gazlı içeceklerden aldığı bilinmektedir. Aslına baktığınızda vazgeçmediğiniz bir madde olan şekerin zararlarının oldukça çok olduğunu söylemek mümkündür.

Şekerin zararlarından kurtulmak için, rafine şekeri hayatınızdan çıkartmanız gerekir.

Şekeri Bırak! Sağlıklı Kilo Vermek için Ara!

Şekerin vücuda herhangi bir faydası olmadığı gibi ilerleyen dönemlerde bireylerin fiziksel ve ruhsal problemler yaşamasına neden olduğu bilinmektedir. Gelin şimdi hep beraber zamanla bağımlılık yaratan bir besin maddesi olan şekerin zararlarına detaylı bir şekilde göz atalım.

Cildinizin Kırışmasına Neden Olur

Şeker pancarının endüstriyel bir ortamda işlenmesi ile üretilen beyaz şekerin zararları arasında ilk bilmeniz gereken cilt kırışıklıklarıdır. Genellikle şeker tüketimi fazla olan ve günlük kalori miktarının %10’undan fazlasını şeker ile alan kişilerin şeker tüketmeyen kişilere oranla ciltleri daha hızlı bir şekilde kırışmaktadır.

Şeker molekülleri insan vücuduna girdiği ve tüketimin çok olduğu zamanlarda şekerin proteinlere bağlandığı ve zamanla proteinlerin yapısını değiştirdiği bilimsel olarak kabul edilen bir gerçektedir. Bu duruma ise bilimde gliksyon adı verilmektedir. Glikasyon ortaya çıktığı zamanlarda bireylerin vücudunda bulunan elastin ve kollajen gibi proteinler zarar gördüğü bilinmektedir. Bu da zamanla kişilerin bücudunda kırışıklık ve sarkma gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Kanser Riskini Arttırır

Şekerin Zararları
Şekerin Zararları

Cilt kırışıklarının yanı sıra şekerin zararları arasında yer alan kanser riski de günümüzde her geçen gün artış göstermektedir. Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar fazla şeker tüketiminin her geçen gün kanser riskini arttırdığını göstermektedir. Genellikle meyve ve sebze gibi besin maddelerinden alınan doğal şeker kişilerdeki kanser riskini arttırmamaktadır çünkü bu besinlerin içerisinde mineral, vitamin ve antioksidan gibi maddeler de bulunmaktadır. Bu maddeler kişileri aslında bakıldığında kanser rahatsızlığından korumaktadır.

Fakat doğal olmayan sofra şekerinin içerisinde herhangi bir koruyucu madde bulunmadığı bilinmektedir. Bu da zamanla kişilerde kanser riskinin artmasına neden olmaktadır. Pankreas ve meme kanseri türleri genellikle şekeri fazla tüketen insanlarda daha yaygındır.

Bağışıklık Sisteminin Zayıflamasına Neden Olur

Şekerin zararları arasında herkesin bilmesi gereken önemli bir zarar da bağışıklık sisteminde yaratabileceği problemlerdir. Genellikle insanların bağışıklık sisteminde yer alan alyuvarlar fazla şeker tüketimi yapan kişilerde iyi bir performans gösterememektedir. C Vitaminin molekül yapısı şekerin molekük yapısı ile benzerlik gösterdiği için bağışıklık sitemi çoğu zaman C vitamini ve şekeri ayırt edememektedir.

Fazla şeker tüketimi olan bireylerin bağışık hücrelerinin C vitamini kullanamadığı bilinmektedir. Bu da zamanla bireylerin bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve bu zayıflamaya bağlı olan hastalıkların yaygınlaşmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden bireylerin yeterli ölçüde şeker tüketimi yapması gerekir.

Obeziteye Neden Olur

Son dönemlerin en büyük rahatsızlıklarından birisi olan Obezite halk arasında her geçen gün daha hızlı bir şekilde artış göstermektedir. Obezite her ne kadar fastfood yiyeceklerle bağlantılı bir hastalıkmış gibi gözükse de aslına bakıldığında bu rahatsızlığın temelinde fazla şeker tüketimi yer almaktadır.

Şeker tüketimi fazla olan bireylerin karaciğerlerinde oluşan problemler zamanla bireylerin vücudunda früktozun yağ olarak depolanmasına neden olmaktadır. Bu da bel bölgesindeki yağlanmanın artmasına ve Obezitenin başlamasına neden olmaktadır. Bu nedenle sağlıklı bir yaşam sürmek isteyen herkesin şeker tüketimine dikkat etmesi gerekmektedir.

Mutsuzluğa Yol Açar

İnsanlarda mutluluğun artmasını sağlayan serotonin hormonu şeker tüketimi fazla olduğunda artış gösterir. Şeker tüketimi fazla olan kişiler bir süre sonra şeker tüketmeyi kestikleri takdirde serotonin hormonunun salgılanması azalır. Bu da zamanla bireylerde mutsuzluk hissinin artmasına ve ilerleyen dönemlerde depresyon belirtilerinin görülmesine neden olur.

Dişlerin Çürüme Hızı Artış Gösterir

Şekerin Zararları
Şekerin Zararları

İnsan vücudunda sindirimi kolaylaştıran birçok yararlı bakteri bulunur ve bu bakterilerin bir bölümünün ağızımızda yaşadığı bilinmektedir. Ağızda yaşayan bakterilerin bazıları diş yapısını korurken bir bölümü de dişlere zarar vermektedir. Dişlere zarar veren bakteriler şeker ile beslenen bakterilerdir.

Şekerin zararları arasında en yaygın olarak görülen diş çürükleri bu bakterilerden kaynaklıdır. Çünkü dişler ve dil ne kadar iyi fırçalansa da zararlı bakterilerin neden olduğu asitler diş minesinin zarar görmesini sağlar ve bu da zamanla dişlerin çürüme hızını arttırır.

Karaciğer Yağlanması

Şekerin zararları arasında yer alan karaciğer yağlanmasının neden trigliserid birikimidir. Fazla şeker tüketen kişilerin karaciğerinde trigliserid oranı oldukça fazladır. Bu da zamanla furuktoz tüketiminden kaynaklı olarak kişilerde insilün direncinin artmasına ve karaciğer yağanlamasının görülmesine neden olmaktadır.

Şeker Bağımlılığından Kurtulun

Şeker tüketimi fazla olan bir kişiyseniz sizler de şeker bağımlılığından kurtulabilirsiniz. Yıllardır Abrahamson metodu ile binlerce kişinin hayatına dokunan Bepositive başvurabilir ve yalnızca bir seansta şeker bağımlılığından kurtulabilirsiniz.

Şekersiz Beslenme: 0 212 706 17 10

Uzmanlar ile görüşmek istiyorsanız sizler de Be Positive ile iletişime geçebilir ve uzmanlarımızdan bilgi alarak seans sürecinizi hızlandırabilirsiniz. Be Positive hakkında daha fazla bilgi almak için bizleri Instagram ve Facebook‘tan takip edebilirsiniz.

Call Now Button