Kansere Sebep Olan ve Her Gün Tükettiğimiz 4 Besin

Kansere Sebep Olan ve Her Gün Tükettiğimiz 4 Besin Yiyecek Gıda

Yazımızda kansere sebep olan ve her gün sıklıkla tükettiğimiz 4 besin üzerine bir araştırma yaptık. Yazının devamını okuyarak bu besinlerden uzak durmak için ilk adımı atabilirsin!

Dünya genelinde oldukça yaygın hale gelen önemli sağlık sorunlarından birisi de kanserdir. Kanser, ölüm sebepleri bakımından dünya üzerindeki hastalıklar arasında ikinci sırada bulunurken, bilim insanları tarafından gelecek yıllarda ilk sıraya yükseleceği tahmin ediliyor. Her geçen gün kanserin görülme sıklığının artması ile kanserden korunmak için neler yapılabilir sorusunun cevabı pek çok kişi tarafından merak ediliyor.

Peki günlük hayatımızda kanserden korunmak adına uzak durabileceğimiz besin grupları neler?

Abrahmson Metodu ile Sağlıklı Beslenme için Tıkla »

Gerçekleştirilen bilimsel araştırmalara göre kansere sebep olan etkenler arasında çevresel ve kalıtsal faktörler bulunuyor. Kanser basitçe, hücrelerin kontrolsüz çoğalması olarak tanımlanabilir. Buna sebep olan faktörlerden bazıları ise sağlıksız gıdalarla beslenmek, sigara ve alkol alışkanlığı, aşırı kilolu olmak veya obezite sorunu ile yetersiz fiziksel aktivite olarak sıralanabilir. Sigarayı bırakmak için en hızlı yol Abrahmason metodunu incelemek üzere linke tıklayaiblirsin.

Kanser ile beslenme arasında güçlü bir ilişki bulunmaktadır. Özellikle 2022 yılında Dünya Sağlık Örgütü’nün Avrupa Obezite Raporu verilerine göre Türkiye’deki yetişkinlerin %59’u fazla kilo veya obezite sorunuyla karşı karşıya. Öyleyse kanserden kaçınmak için beslenmede sağlıklı yiyecekler yemek kadar farkında olmadan her gün tükettiğimiz kansere neden olabilecek besinlere karşı duyarlılığımızı da artırmamız oldukça önemli olacak.

Sağlıklı Kilo Verme

Kansere Davetiye Çıkaran Yiyecekler

Neredeyse her gün tükettiğimiz ancak kanser hastalığına davetiye çıkarabilecek o 4 besin grubu şunlar:

  1. Kimyasal Şeker / Rafine Şeker: Rafine şeker, doğal şeker pancarı ya da şeker kamışı şekerinin işlenerek elde edilen bir şeker türüdür. Rafine şeker tüketimi başta kalp rahatsızlıkları ve obeziteye neden olarak kanser riskini artırmaktadır. Sofra şekeri, toz şeker, küp şeker ve fruktoz içeren mısır şurupları rafine şekerlerin en çok kullanılan türleridir. Doğal şekerler ise bal, pekmez ya da hurma özü olarak bilinen şekerledir. Rafine şekeri her gün beslenmemizde bulunan pek çok farklı besin grubundan aldığımız gibi, ülkemizde çay kahve gibi içeceklere direkt olarak katarak tüketen insan sayısı da oldukça fazladır. Kansere davetiye çıkaran rafine şekerin bulunduğu tüm gıdaları günlük hayatınızdan olabildiğince uzak tutun!

    Şeker Bağımlılığından TEK Seansta Kurtulun 0 212 706 17 10

    Şeker ve gluten bağımlılığına nasıl son verilir?
    Şeker Bağımlılığından Nasıl Kurtulunur? Şekeri Bırakmak için 5 Öneri

  2. Paketli ürünler: Günümüz mutfak alışverişlerinin vazgeçilmez ürünlerinden çoğu paketli olarak satılan hazır gıdalar oluyor. Günlük beslenmemizde büyük bir yeri olan bu hazır gıdalar, paketleme sürecinde besin öğelerini yitirmektedir. Aynı zamanda paketli gıdaların raf ömrünün uzun olması için içerisine eklenmiş katkı maddeleri de sağlığımızı tehdit ederek kanser riskini artırıyor. Paketlenmiş neredeyse her üründe az da olsa bulunan trans yağ, kanser olma riskini katlıyor. Paketli ürünlerde bulunan zararlı karbonhidratlar da oldukça dikkat edilmesi gereken ürünlerdir.
  3. Trans Yağlar: Fazla miktarda yağ tüketiminin yüksek oranda kansere yol açtığı bilimsel verilerle kanıtlanmıştır. Doymuş yağlar olarak bilinen trans yağlara, margarin, fast food yiyecekler, hazır donmuş gıdalar, paketli gıdalar, patlamış mısır, kahve kreması gibi ürünler örnek gösterilebilir. Günlük beslenmemizde oldukça büyük yer tutan bu ürünlerin içeriklerine dikkat ederek, zararlı maddelerden kendimizi koruyabiliriz.
  4. Asitli İçecekler: Fast food kültürünün hayatımıza getirdiği bir başka sağlıksız besin grubu da asitli içecekler oldu. Büyük pazarlama stratejileriyle beraber günlük beslenme rutinimizin bir parçası haline gelen asitli içecekler hiç de masum değil. Kansere neden olan pek çok bileşeni içerisinde bulunduran asitli içeceklerin zararları saymakla bitmiyor. İngiltere’de tıp alanında bilimsel araştırmalar yayımlayan British Medical Journal’dan derlenen bir çalışmaya göre, popüler gazlı içecek ve meşrubatlardan günde iki defadan fazla tüketmek, yetişkinlerde bağırsak kanseri riskini iki katına çıkarıyor.Aynı zamanda asitli içecekler yoğun şekilde Bisefanol A maddesi, Fosforik Asit, Fosfat, Sodyum Benzoat gibi fazla tüketildiğinde pek çok sağlığa zararlı yan etkilere sahip etken maddeleri içermektedir. Günlük olarak yemeklerin yanında tükettiğimiz bu asitli içecekler bizlere; obezite, böbrek taşı, diyabet, hormon bozukluğu, egzama, mide ülseri, kemik erimesi, bağırsak iltihabı, kolon kanseri, diş çürümesi, ağız kokusu ve depresyon gibi saymakla bitmeyen zararlar verme riski taşıyor…

Tüm bu hastalıklardan korunmak adına asitli içecekleri hayatımızdan çıkarmak ise hiç zor değil. Kanser riskini artıran günlük yaşamımızdaki bağımlılıklardan kurtulmak, sağlıklı kilo vermek ve sağlıklı yaşama kavuşmak için sizler de Be Positive ile iletişime geçebilir, uzman desteğimizden faydalanabilirsiniz.

Abrahmson Metodu ile Bağımlılıktan Kurtul »

Şeker Bağımlılığı Nedir

Call Now Button