Sigarayı Nasıl Bıraktım? Günlük

Sigarayı Nasıl Bıraktım? Günlük

Adım Tolga Sonışık, dijital pazarlama sektöründe 2006 yılından bu yana çalışıyorum. Stresli ve yoğun bir sektör. Bu süreçte sigara tüketimim devam etti ve zaman zaman bırakma girişimlerim olsa da bırakamadım. BePositive’den aldığım sigara bırakma terapisi sonrasındaki deneyimlerimi ise günlük olarak tutmaya başladım. Sigarayı nasıl bıraktım siz de öğrenmek ve takip etmek için devamını okuyabilirsiniz. Her gün yazmasam da haftada bir güncellemeye çalışacağım. Sigarayı bırakmayı düşünüyorsanız takip etmenizi tavsiye ederim. Tamamen kendi deneyimlerimdir.

Sigarayı bırakmadan önceki genel durumum; özellikle biraz hızlı yürüme ve gerektiğinde hafif koşma gibi durumlarda çarpıntı oluyor. Sabahları yorgun uyanıyorum, halsizlik durumunu atlatmak için pharmaton gibi vitamin ve mineral desteği alıyorum. Sabahları bu tip hapları aç karnına içmek mide bulandırıyor. Bu nedenle ofise giderken 2 poğaça alıp akabinde gıda takviyesini alıyorum. Bu da kilo almaya sebep oluyor, aslında çok yemek yemem. Ayrıca arkadaş grubuyla dışarı çıktığımda sigara ve alkol tüketimi daha yoğun oluyor, ertesi gün daha yoğun ağız kokusu, yorgunluk ve baş ağrısına sebep oluyor. Pişmanlığa sebep olan, yoğun ve gayet kötü bir duygu olarak nitelendirebilirim. 

Neden sigara bırakma kararı aldım?

Sigarayı bırakanların çoğunun bir sebebi olduğunu farkettim. %70 kanser, koah vb. sigaranın sebep olduğu hastalıklar olarak düşünebiliriz, kalan %30 ise bebeği olan insanların koruma içgüdüsü.

Benim şu anda bir sebebim yok ama kendimi sigaranın sebep olduğu hastalıklardan ve bu durumlardan korumak istediğimi farkettim. Yaşım 38, çok genç sayılmam, ilerleyen yıllarda sigara içmem çeşitli kanser ve hastalıkları tetikleyebilir. Bunu farkettiğimde kendimden öte ailemi düşündüm. Unutmamak gerekir ki hiçbir sevdiğimiz kişi bizim bile bile yaptığımız hataların cezasını çekerek üzülmek ve kahrolmak zorunda değil. Buna hakkımız yok. Bu nedenle sigarayı bırakma kararını başıma kötü bir şey gelmeden aldım. Yinede sigara içtiğim yıllar boyunca bazı hastalıkların altyapısı oluşmuş olabilir. Yinede arınmaya başlamak için geç olduğunu düşünmüyorum.

26 Kasım 2023 Pazar: Sigarayı Bırakma Günüm!

Birçok sigara bırakma yöntemi mevcut. Araştırmalarıma göre doğal yöntemi tercih etmek istedim. Bioenerji yönteminin ilaçsız, bantsız ve irade ile savaşma gerektirmeyen bir yöntem olduğunu gördüm. Danışan videoları da tatmin ediciydi. Bu nedenle Abrahamson metodunda karar kıldım. Bepositive’i aradım, bir hafta sonraya randevu alabildim. Bu süreçte, sigara bırakma terapisine gitmeden 1 hafta önce sigara paketi almayı bırakarak kendimi hazırladım. Arkadaşlarımdan istediğim için daha az tükettim, arada vozol gibi elektronik sigaralar içtim.

Sigara Bırakma Terapisi

Terapi esnasında sanıyorum 20dk boyunca meditasyon durumundaydım. Bunu terapistim talep etti. Kendini rahat bırak, gözlerini kapat, güzel bir an düşün ve bu şekilde ben söyleyene kadar devam et dedi, bu meditasyon sürecini hiç bölmedim ve yoğun bir an yaşadım diyebilirim. Ben kendimi en rahat ettiğim bir anda düşünerek buradan devam ettim. 

Terapiden çıktıktan sonra sigara içmeyi düşünmedim bile. Şimdilik şartlanmışlık ve duygu yoğunluğu nedeniyle olabilir. O nedenle yorum yapmak istemiyorum. Tek seans olarak uygulandı. Önce 10 dakika bilgilendirme ve akabinde 20 dakika seans dersek toplam 30 dakika süren bir bioenerji terapisi ile tamamlandı.

Sigara bırakanlar kilo aldığı için kilomu takip etmek istiyorum. Bu neden düzenli olarak kilomu ölçüp kayıt edeceğim. Başlangıç kilom: 82.4kg

Sigarayı bıraktığım gün
Sigarayı nasıl bıraktım: Bıraktığım gün tüm sigara ve tütün türevlerini çöpe attım

27 Kasım Pazartesi:

Sigarayı bıraktığım ilk günlerin önemli olduğunu düşünüyorum. Kendi kendime sigara bırakmaya çalıştığımda birkaç gün sonra başlıyorum. Şu anda böyle bir istek halen daha yok. 

Terapistim ilk 30 gün her saat bir bardak su içmemi istedi. Vücuttan nikotinin tamamen silinmesi için düzenli bir debi ile vücuda su alımı çok önemliymiş. Bu nedenle bir ada bir litre su içmek yerine küçük bardaklarda saat başı su tüketmek gerekiyor. 

Ayrıca nikotin yoksunluğu hissini bastırmak için daha fazla kahve tüketmemi de söyledi. Kahvedeki kafein bu hissi azaltıyormuş. Genelde sigarayı bırakanlara çayı kahveyi de bırakın derler ama burada tam tersi bir yöntem izliyoruz. Ben buna uyarak daha fazla kahve içmeye başladım. Ama kahve içerken bile sigara içmek aklıma gelmiyor. O nedenle keyifle kahve tüketiyorum. Tabiki ofisteki filtre kahve pek keyifli değil..

30 Kasım Perşembe:

Ofiste şakayla karışık sigara ikram edenler oluyor. Bu şakalar iradeyi kötü etkileyebilir ama kafamda yada içimde sigara içme isteği olmadığı için bana komik geliyor. Sigara tamamen hayatımdan çıkmış gibi. Bana şaka yapanlarla eğleniyorum. Ama bu duruma karşılık yakınımdaki kişileri de sigara bırakmaya yönlendirmeye başladım. Benim sigara içmediğimi farkeden arkadaşlarım nasıl yapabildiğimi sormaya başladı. Terapiyi şimdilik önermiyorum, birkaç hafta geçtikten sonra yine sigara hayatımda yoksa zaten tüm arkadaşlarımı sigara bırakmak için terapi almaya zorlayacağım. 

3 Aralık 2023 Pazar: Sigarayı Bırakalı 1 Hafta Oldu

Sigarayı bırakalı bir hafta oldu. 

Haftada bir Bepositive kontrol için arıyor, durumu takip ediyorlar. Sanıyorum dün aradılar. Sigara içme isteğimin olmadığını ve hiç sigara veya tütün ürünü tüketmediğimi bildirdim. Günlük tuttuğumu bildirdim, merakla karşıladırlar. Hatta bunu blogda paylaşma fikri de oldu. Birkaç hafta sonra yine sigara içmemişsem deneyimlerimi paylaşacağımı söyledim. 

Eğer 1 yıl içerisinde sigara içmeye başlarsam yeniden ücretsiz terapi hakkım var. Sanıyorum 1 yıl içerisinde birçok defa gelebilirim. Ama şimdilik ihtiyacım olacak gibi hissetmiyorum.

5 Aralık Salı: 

Son birkaç gündür daha hızlı yürüdüğümü farkettim. Eskiden çok yavaş yürüdüm. Nefesim kesilirdi. Ancak şu anda bu durum azaldı. Nefes almam daha kolay, burnum daha az tıkalı. Sürekli burnum açılsın diye iliadin veya otrivin kullanırdım, bağımlı olduğumu düşünüyordum ancak bu süreçte iliadin kullanma ihtiyacım da kesildi. Hafif öksürük var.

İlk hafta iş yerinde daha fazla sinirli olduğumu düşünüyorum. İlk haftadan sonra bunu atlattım. Nikotin yoksunluğu anksiyeteye sebep oluyor olabilir.

Gün içerisinde yorgunluk hissetmiyorum. Pharmaton, youplus vb. gibi bir çok enerji hapını günlük olarak kullanıyordum. Şu anda bunlara ihtiyaç duymuyorum. Akşama kadar iş yerinde yorumadan çalışabiliyorum.

8 Aralık Cuma:

Meyhanede yoğun sigara içilen ortamda bulundum. Herhangi bir şekilde sigara içme isteği gelmedi. Bu açıdan kendimi artık çok daha rahat ve güvenli hissediyorum. İlk günlerde bar ve meyhane gibi ortamlara girmekten çekiniyordum. Şu anda böyle bir kaygım kalmadığını hissediyorum. Sigarayı nasıl bıraktım diye düşününce aslında kafamdan bir anda silindiği için böyle kaygılarımın olmamasını doğal karşılıyorum. 

11 Aralık 2023 Pazartesi: Sigarasız İkinci Hafta

Dün sigarayı bıraklı tam iki hafta doldu. Sigara içme arzusu halen daha hiç yok. Nikotin eksikliği, dudak tiryakiliği ne akla gelirse, hiçbirisi yok.

Kilo vermeye başladım!

Her gün tartıya çıkmıyorum ancak yeme düzenimde bir değişiklik olmadı diyebilirim. Kilomda değişim olacağını düşünmüyordum ancak 1kg vermişim. Kilom: 81.5kg

Yoğun ve zor bir çalışma haftası olacak gibi. Negatif olaylar yemek yeme sigara içmeye vb yönlendirir. Bunun için stres terapisi yöntemi veya meditasyon yapmam gerekebilir. Kendime not… Genellikle sigara bırakanlar için stres terapisi iyi geliyormuş. Ama ben bu haftayı da atlatırsam gerek olacağını düşünmüyorum. Tabiki İstanbul’da yaşamak ayrı bir stres kaynağı.  

14 Aralık Perşembe: Sigara İçmek Avam

Şimdi de sigara içmenin ne kadar avam olduğunu düşünüyorum. Çevremdeki arkadaşlarıma nasıl bunu içebiliyorsunuz diye şakayla karışık söylenmeye başladım. Bunun psikolojik bir yanı olduğunu biliyorum. Kötü bir şeyi bıraktım, bir başarıya ulaştım ve bunu göstermenin bir yolunu arıyorum.

Ancak diğer yandan kötü bir durumun içinden çıkınca insan duruma artık uzaktan bakabiliyor ve aslında ne kadar yanlış yaptığını ancak o zaman anlıyor. Daha sonra bu durumu istatistikler doğruluyor, en fakir ve eğitimsiz ülkelerde sigara içme oranı en yüksek, en gelişmiş ülkelerde ise en düşüktür. Bu konuda bir çok araştırma mevcut.

16 Aralık Cumartesi 2023: Yeniden Spor

Sigara içmeyi bırakalı 20 gün oldu. Bu süreçte öksürük gibi sorunlarım kesildi. Daha dinamik hissediyorum. Normal yürüyüş tempom kendiliğinden arttı. Uyandığımda hissettiğim yorgunluktan eser yok. Çok daha dinç uyanıyorum. Kendimi hem fiziksel olarak hem de mental olarak spor yapmaya elverişli hissediyorum.

İlk hafta beni etkileyen yüksek anksiyete de yok gibi. Aslında bunu etrafımdaki kişilere sormak daha doğru olur ama ben daha az sinirli ve daha az tepkili olduğumu hissedebiliyorum.

Bu gelişmeler beni spora başlamaya teşvik etti. Ayrıca spor yaparak yaşam tarzımı tamamen değiştirmiş ve yenilemiş olacağım. Bu nedenle sigaradan bir adım daha uzaklaşacağımı düşünüyorum. Yaşım 38, uzun süredir bir spor etkinliği yapmadım. Spor salonlarına gitmeyeli yıllar oldu. Ama gidiyorum diyenlerin çoğu da sadece spor salonlarına kayıtlı kişiler. Dar, basık, havasız spor salonlarına kapanmak yerine tempolu yürüyüş ve hafif koşu işle spora başlamak istiyorum. 

Spora başlangıç değerlerim: 80,8kg, Boy:173cm, Yaş: 38, Erkek değerlerine göre 

Vücut kitle endeksim: 27,1 yani Fazla Kilolu çıkıyor

https://www.acibadem.com.tr/ilgi-alani/vucut-kitle-indeksi-hesaplama/ buradan hesapladım. Buna göre 80kg ve altı normal kilolu çıkıyor, ama 80kg sınır noktam. Boy indeksine göre zayıflık sınırı da 66kg çıkıyor. (80+66)/2= 73kg benim ortalama ideal kilom. 73kg’a düşmeyi kendime hedef belirledim. Amacım ise hızlı kilo vermek değil sağlıklı kilo vermek. Bu nedenle kendimi zorlamayı düşünmüyorum. Yavaş yavaş spor tempomu arttırarak daha sağlıklı beslenmeye çalışacağım. Diyetisyene gitmeyi de düşünmüyorum. 

İlk spor günümde kendimi zorlamak istemedim. İtiraf edeyim zorlayamadım. İstanbulda bugün hava çok soğuk ve rüzgarlı. Kafama koyduğum için yağmurda sahile koşmaya çıktım. Benden başka koşan, yürüyen yok. İnsan yok hatta. Biraz ıslandım ve koşmama rağmen üşüdüm.

Koşu sürem: 22.5dk, ortalama hızım: 6,0km/sa (acaba bu koşu sayılır mı bilmiyorum), koşu yaklaşık 3000 adım, yaktığım kalori 152kcal. Toplam günlük adım ise 12.700. Antrenmanlarımı ve kilomu Samsung Health app ile tutmaya karar verdim. Bir çok uygulama var ama ücretli, bir farkının olduğunu düşünmüyorum. Spor yapmak için spor salonu veya ücretli bir uygulama gereksinimim yok şimdilik. 

22 Aralık Cuma:

Sigarayı bıraktıktan sonra içkiyi azaltmadım. Aynı şekilde devam ettim. İçki tüketirken sigara aklıma bile gelmiyor. Sosyal içicilik gibi şeyler de aklıma takılmıyor. Mekanda sigara içenlerden rahatsız olmuyorum. Sigara dumanına maruz kalmak da sigara içme isteği üretmiyor. Yinede içkiyi azaltmam gerektiğini düşünüyorum. Tamamen bırakmak istemediğim için bu konuda alkol bırakma terapisi almayı düşünmüyorum. Ama içki konusunda sadece sosyal ortamlarda tüketim yapmayı planlıyorum. Daha az ve daha seyrek tüketmek planım mevcut. Buna 2024 itibariyle başlamayı planlıyorum.

Spora odaklanamadım. Bu hafta 2 kere koşuya çıkabildim. Daha düzenli hale getirmem gerekiyor.

6 Ocak Cumartesi 2024

2024 yılının ilk günlerine sigarasız girmek güzel. Sigarayı bıraklı yaklaşık bir buçuk ay olmuş. Bu süreçte canım hiç sigara çekmedi. Diğer tütün ürünlerini de hiç kullanmadım. Zararlı alışkanlıkları bırakmak için 21 gün yeterli derler. 21 gün düzenli şekilde sürdürülen davranışlar alışkanlığa dönüşür. Bu süreçte sigara içmeme alışkanlığı edinmiş oldum. Bunun 2. fazı olarak ise 90 gün sürdürülen davranışlar yaşam tarzına dönüşür. Yani Mayıs 2024’e kadar içmediğimde sigarasız yaşam tarzına tamamen geçmiş olacağım.

Sigarayı nasıl bıraktım?

Sigarayı nasıl bıraktım isimli günlüğü yazdıkça burada güncelleyeceğim. Buradan takip edebilirsiniz. Sigarayı bırakmak için tercih ettiğim yöntemin linki: https://www.bepositive.com.tr/sigarayi-birakmak

Danışan, Yazar: Tolga Sonışık

İletişim: likendin

Son güncelleme: 06 Ocak 2024 Cumartesi

Call Now Button