Sigaranın Neden Olduğu Hastalıklar

https://www.bepositive.com.tr/sigaranin-neden-oldugu-hastaliklar/

SİGARANIN NEDEN OLDUĞU HASTALIKLAR NELERDİR ? 

Sigara içmek hastalığa ve sakatlığa yol açar ve vücudun hemen her organına zarar verir.

Günümüzde en fazla ölüme neden olan bağımlılık maddesidir. Sigara ve neden olduğu hastalıkları, 38 yıllık tecrübemizle ile sizler için özetledik. Sigara içmek kansere, kalp hastalığına, felce, akciğer hastalıklarına, diyabete ve amfizem ve kronik bronşiti içeren kronik obstrüktif akciğer hastalığına (KOAH) neden olur. Sigara içmek ayrıca tüberküloz, bazı göz hastalıkları ve romatoid artrit dahil olmak üzere bağışıklık sistemi sorunları riskini artırır.

Pasif içiciliğe maruz kalma, her yıl sigara içmeyen yetişkinler arasında yaklaşık 41.000 ölüme ve bebeklerde 400 ölüme katkıda bulunur. Pasif içicilik yetişkinlerde felç, akciğer kanseri ve koroner kalp hastalığına neden olur. Pasif içiciliğe maruz kalan çocuklar, ani bebek ölümü sendromu, akut solunum yolu enfeksiyonları, orta kulak hastalığı, daha şiddetli astım, solunum semptomları ve yavaş akciğer büyümesi için yüksek risk altındadır.

Sigara Sağlığımızı Nasıl Etkiliyor ?

Sigarayı biraz fazla mı abartıyoruz ? Sigaranın neden olduğu hastalıklar, sigaranın tetiklediği hastalıklar nelerdir; Sigara bağımlılığı ölümcül hastalıklara yol açıyor.

 

Sigara Sağlığımızı nasıl bozuyor ? 

  1. Akciğer Kanseri

Diğer kanser türlerinden daha fazla insan akciğer kanserinden ölmektedir. Sigara içmek akciğer kanseri için bir numaralı risk faktörüdür; akciğer kanseri ölümlerinin %87’sinden sorumludur. Teşhis konduktan beş yıl sonra hala hayatta olma şansınız 5’te 1’den az.

  1. KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalığı)

Sigara içenlerde oluşabilecek hastalıklar, KOAH, nefes almayı zorlaştıran obstrüktif bir akciğer hastalığıdır. Ciddi uzun süreli sakatlığa ve erken ölüme neden olur. KOAH, bir torunla oynamak gibi aktif olmayı zorlaştırarak başlar, daha sonra genellikle daha da kötüleşir, ta ki kısa bir merdiven setine tırmanmaya veya hatta postayı almak için yürümek bile yorucu veya imkansız olana kadar. İnsanları evlerine kapana kısılmış, istediklerini yapamayacak, arkadaşlarını göremeyecek durumda bırakabilir. Tüm KOAH’ın yaklaşık %80’i sigara içmekten kaynaklanır. 

  1. Kalp Hastalığı

Sigara içmek hastalık nedenidir, kalbiniz de dahil olmak üzere vücudunuzdaki hemen hemen her organa zarar verir. Sigara içmek atardamarlarınızda tıkanıklıklara ve daralmalara neden olabilir, bu da kalbinize daha az kan ve oksijen akışı anlamına gelir. Kalp damar hasatalıkları en yaygın tansiyon sorunlarını ortaya çıkartmaktadır.

  1. İnme

Sigaranın oluşturduğu hastalıklar dan bir diğeri, damarlarınızı etkilediği için inmeyi tetikleyebilir. Beyninize giden kan akışı geçici olarak engellendiğinde inme meydana gelir. Sigaranın neden olduğu etki, beyin hücreleri oksijenden yoksun kalır ve ölmeye başlar. Felç, felce, konuşma bozukluğuna, beyin fonksiyonlarının değişmesine ve ölüme neden olabilir. İnme, 

  1. Astım

Sigara hastalıkları arasında, Astım, havanın akciğerlerinize girip çıkmasını zorlaştıran, aksi takdirde “nefes alma” olarak bilinen kronik bir akciğer hastalığıdır. Sigara dumanı hava yollarını tahriş ettiğinden ani ve şiddetli astım ataklarını tetikleyebilir. Astım, 25 milyona yakın 

  1. Kadınlarda Üreme Etkileri

Sigara nedeniyle oluşan hastalıklar, Sigara içmek kadınlarda dış gebeliğe, yani döllenmiş yumurtanın rahim dışında bir yere yerleşmesine neden olabilir. Sigara ve neden olduğu sorunlar, Yumurta yaşayamaz ve tedavi edilmezse anne için hayati tehlike oluşturabilir. Sigara içmek ayrıca doğurganlığın azalmasına neden olur, yani hamile kalmayı zorlaştırır.

  1. Prematüre, Düşük Doğum Ağırlıklı Bebekler

Sigaranın etkileri sadece annenin sağlığını değil aynı zamanda bebeğinin sağlığını da etkiler. Hamileyken sigara içmek bebeklerin erken ve/veya düşük doğum ağırlıklı doğmasına neden olabilir. Çok erken veya çok küçük doğan bebeklerde sağlık komplikasyonları ve hatta ölüm riski artar.

  1. Diyabet

Sigara diyabet hastalığına neden olur mu ? Sigara içiyorsanız tip 2 diyabet olma olasılığınız daha yüksektir. Sigara içenlerde tip 2 diyabet gelişme riski içmeyenlere göre %30-40 daha fazladır. Sigarananın neden olduğu sorunlar, Ek olarak, sigara içmek diyabet teşhisi konduğunda kalp ve böbrek hastalığı, bacaklara ve ayaklara zayıf kan akışı (enfeksiyonlara ve olası ampütasyona yol açar), körlük ve sinir hasarı gibi komplikasyon riskini artırır.

  1. Körlük, Katarakt ve Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu

Sigara içmek kör olmanıza neden olabilir. Sigaranın gözlere etkisi, Gözlerinize zarar verir ve görme kaybına neden olabilir. Yaşa bağlı makula dejenerasyonu sigaradan kaynaklanır. 65 yaş ve üstü yetişkinlerde körlüğün önde gelen nedenidir.

  1. Kolon, Serviks, Karaciğer, Mide ve Pankreas Kanseri Dahil 10’dan Fazla Diğer Kanser Türü

Sigara kanser nedeni mi ? Temel olarak, tüm kanserler. Hem kanser hastaları hem de hayatta kalanlar için, sigara içenlerin ikinci bir birincil kanser geliştirme olasılığı daha yüksektir. Sigaranın karaciğere etkisi, Artık sigaranın karaciğer ve kolorektal kanser dahil en az bir düzine kansere neden olduğunu ve prostat kanseri hastalarının hayatta kalma oranlarını azalttığını biliyoruz.

5/5
Call Now Button