Sigara ve Alkolün Zararları | Alkol ve Sigarayı Bırakmak

Sigara ve Alkol Kullanmanın Zararları

Bağımlılık yaratan maddeler arasında yer alan alkol ve sigaranın zararları oldukça büyüktür. Her iki maddenin de kanser riskini artırması, bireylerin organlarını kötü etkilemesi ve ruhsal problemler yaratması gibi büyük etkileri bulunur.

Alkol ve Sigarayı Şimdi Bırak: WhatsApp Danışma Hattı

Sigara ve alkol kullanmanın zararları bunlarla kalmaz ve kişilerin hayatını etkileyecek büyük problemler ile de karşı karşıya kalmalarına neden olabilir.Alkol ve sigarayı bırakmak ileride çıkabilecek problemlerin önlenmesi açısından kritik önem taşımaktadır.

Alkol ve Sigarayı Aynı Anda Bırakmak

Alkol ve sigarayı aynı anda bırakmak mümkündür ve hatta sağlık açısından oldukça faydalıdır. Hem alkol hem de sigara, sağlık için zararlı olan alışkanlıklardır ve bırakılmaları durumunda ciddi faydalar sağlanabilir.

Alkol ve Sigarayı Aynı Anda Bırakın: 0 212 706 17 10

Alkol ve sigara bağımlılıkları, fiziksel ve psikolojik bağımlılık nedeniyle bırakılması zor olabilen alışkanlıklardır. Ancak, istek, motivasyon ve uygun destekle birlikte, her ikisini aynı anda bırakma süreci başarıyla yönetilebilir.

Bu tür bağımlılıkların bırakılmasında profesyonel yardım ve destek almak önemlidir. Sağlık uzmanları, psikologlar, sigara bırakma uzmanları veya BePostive gibi sigara bırakmak merkezleri bu süreçte destek sağlayabilirler. Ayrıca, aile ve arkadaşlar gibi çevrenin de destekleyici olması önemlidir.

Alkol ve Sigara Beraber Tüketildiğinde Daha Zararlı Olur mu?

Alkol ve sigara beraber tüketildiğinde zararlı etkileri artabilir. Alkol ve sigara, bağımsız olarak da zararlı olduğu için birlikte kullanıldığında sağlık üzerinde daha fazla risk oluştururlar.

Alkol ve sigaranın birlikte tüketilmesinin potansiyel zararları:

1. Artan kanser riski:

Hem alkol hem de sigara kansere neden olan maddeler içerir. Bu maddelerin etkileri birbirini artırarak kanser riskini artırır. Özellikle ağız, yutak, yemek borusu, karaciğer ve meme kanseri gibi kanser türleri üzerinde birlikte tüketildiğinde daha yüksek bir risk görülür.

2. Karaciğer hasarı:

Alkol, karaciğer üzerinde doğrudan zararlı etkilere sahiptir. Aşırı alkol tüketimi karaciğerde yağ birikimine ve inflamasyona yol açarak siroz gibi ciddi karaciğer hastalıklarına neden olabilir. Sigara içmek ise karaciğerin onarım sürecini engelleyebilir ve karaciğer sağlığını daha da kötüleştirebilir.

3. Kardiyovasküler hastalıklar:

Hem alkol hem de sigara, kardiyovasküler sisteme zarar verebilir. Birlikte tüketildiklerinde kan basıncını yükseltebilir, kalp ritim bozukluklarına yol açabilir ve damar sertliği gibi kardiyovasküler hastalıkların riskini artırabilir.

4. Solunum sorunları:

Sigara içmek zaten solunum sistemi üzerinde zararlı etkilere sahiptir. Alkol tüketimi ise solunum fonksiyonlarını etkileyebilir ve solunum yolları enfeksiyonlarına yatkınlığı artırabilir. Birlikte tüketildiğinde solunum sorunları daha da şiddetlenebilir.

5. Bağışıklık sistemi zayıflığı:

Alkol ve sigara, bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. Birlikte tüketildiğinde bağışıklık sistemi zayıflayabilir, enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı daha hassas hale gelebilirsiniz.

Bu nedenlerle, alkol ve sigaranın bir arada tüketimi sağlık açısından çok zararlı olabilir. Hem alkol hem de sigara kullanımını tamamen bırakmak, sağlığınızı korumak için en iyi seçenektir.

Alkol ve Sigaranın Zararları adlı bu yazımızda bağımlılık yaratan maddeler arasında yer alan sigara ve alkolün zararları hakkında sizleri bilgilendireceğiz. Siz de bu yazımızı inceleyebilir ve böylece bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Alkol ve sigara ağız kokusu yapar

Sigara ve Alkol Kullanmanın Zararları

Sigara ve alkol kullanmanın zararları dendiğinde ilk akla gelen şeylerden birisinin ağız kokusu olması gerekir. Genellikle alkol kullanıldığı zamanlarda ağız kokusunun şiddeti artıyor olsa da aslına bakıldığında sigara kullanmakta ağız kokusunu artırır. Sigara ve alkol kullanmanın zararları arasında yer alan ağız kokusu ise kişilerin gündelik yaşamlarını ve sosyalleşmelerini büyük ölçüde etkilemektedir.

Sigara kilo kaybına neden olur

Sigara ve alkol kullanan kişilerde özellikle iştah kaybı gibi problemler yaygın bir şekilde görülmektedir. Uzun vadede ise iştah kaybından kaynaklı kilo kaybı problemi de ortaya çıkmaktadır. Her ne kadar sigara ve alkol tüketerek kilo vereceğinizi düşünüyor olsanız da sağlıksız bir şekilde kilo vermek metabolizmanızı ve bağışıklık sisteminizi kötü bir şekilde etkileyecektir. Bu durum ise ilerleyen dönemlerde büyük sağlık problemleri ile karşı karşıya kalmanıza neden olacaktır.

Alkol gastrite neden olur

Özellikle alkol kullanmanın zararları arasında gastrit problemi de yer almaktadır. Alkol ve sigara tüketiminden kaynaklı mide zarının iltihaplanması zamanla midedeki bakterilerin artmasına neden olmakta ve bu da ülser gibi mide rahatsızlıklarını tetiklemektedir. Özellikle fazla tüketiminin gastrit problemine yakalanma riskini artırdığı bilinmektedir.

Deri hastalıklarına neden olur

Alkol ve Sigaranın Zararları
Alkol ve Sigaranın Zararları

Deri hastalıkları da sigara ve alkol kullanmanın zararlarından birisidir. Genellikle sigara ve alkol tüketimi olan kişilerin cildi biraz daha soluktur ve bununla beraber ciltte dökülme, egzama ve kuruluk gibi problemler de yaygın bir şekilde görülmektedir. Tüketim fazla olduğu dönemlerde ise alkol ve sigara kullanımından kaynaklı cilt kanseri riski de artış göstermektedir.

Beyin hücrelerinin ölmesine neden olur

Sigara ve alkol kullanımı kişilerin gündelik hayatlarını olumsuz etkilemektedir. Özellikle sigara ve alkolün insan vücudunda yer alan organlara da zarar verdiği bilinmektedir. Sigara ve alkolden en çok etkilenen organımız ise beyindir.

Sigara ve alkol kullanmanın zararları arasında yer alan beyin gelişiminin etkilenmesi zamanla bireylerin belirli sağlık problemleri ile karşı karşıya kalmasına neden olabilmektedir. Unutkanlık, bunaklık gibi ciddi problemler ilerleyen dönemlerde kişilerin Alzheimer gibi ciddi problemler ile karşı karşıya kalmasına neden olabilir. Bu yüzden beyin gelişiminin kötü etkilenmemesi için kişilerin alkol ve sigara tüketimini bırakması önemlidir.

Alkol ve sigara çeşitli kanserlere neden olur

Alkol ve sigara, düzenli ve uzun süreli tüketildiğinde çeşitli kanser türlerine neden olabilen zararlı alışkanlıklardır. İşte alkol ve sigaranın kansere yol açabileceği başlıca kanser türleri:

  1. Akciğer Kanseri: Sigara içmek, akciğer kanserinin en yaygın nedenidir. Sigara dumanı, akciğerlerdeki hücrelerde mutasyonlara ve kanser oluşumuna yol açabilir.
  2. Ağız Kanseri: Sigara içmek ve aşırı alkol tüketimi, ağız, dil, dudak ve boğazda kanser riskini artırır. Sigara dumanı ve alkol, bu bölgelerdeki hücrelerde hasara neden olarak kanser gelişimini teşvik edebilir.
  3. Yutak Kanseri: Alkol tüketimi, yutak kanseri riskini artırır. Alkol, yutakta hücre hasarına ve kanser oluşumuna katkıda bulunabilir.
  4. Özofagus Kanseri: Sigara içmek ve aşırı alkol tüketimi, yemek borusunda (özofagus) kanser riskini artırır. Sigara dumanı ve alkol, yemek borusundaki hücrelere zarar verebilir ve kanser gelişimini teşvik edebilir.
  5. Karaciğer Kanseri: Alkol tüketimi, karaciğerde kanser riskini artırır. Kronik alkol tüketimi, karaciğer hücrelerinde iltihaplanmaya ve hasara neden olarak kanser oluşumuna katkıda bulunabilir.
  6. Meme Kanseri: Aşırı alkol tüketimi, meme kanseri riskini artırabilir. Alkol, hormon seviyelerini etkileyebilir ve meme kanseri gelişimini teşvik edebilir.
  7. Pankreas Kanseri: Sigara içmek, pankreas kanseri riskini artırır. Sigara dumanı, pankreasın hücrelerinde genetik hasara yol açabilir ve kanser oluşumuna katkıda bulunabilir.
  8. Kolorektal Kanser: Sigara içmek ve aşırı alkol tüketimi, kalın bağırsak ve rektum kanseri riskini artırır. Sigara dumanı ve alkol, bağırsaklardaki hücrelerde hasara neden olarak kanser gelişimini teşvik edebilir.

Bu sadece birkaç örnek olup, alkol ve sigaranın kanser riskini artırdığı birçok farklı kanser türü bulunmaktadır. Düzenli ve uzun süreli alkol tüketimi ile sigara içimi, kanser riskini önemli ölçüde artırır. Bu nedenle, sağlıklı bir yaşam için alkol tüketimini sınırlamak ve sigarayı bırakmak önemlidir.

Büyük maddi zararlar meydana getirir

Sigara ve alkol kullanmanın zararları arasında yer alan bir diğer zarar türü de maddi zararlardır. Her ne kadar insan vücudunda olumsuz etkileri olsa da aslına bakıldığında sigara ve alkol tüketen kişilerin aylık ve yıllık bütçelerini ayarlaması zorlaşır. Çünkü alkol ve sigara gibi ürünler pahalı ürünlerdir. Günlük ve aylık bütçelerini ayarlayamayan kişiler ise zamanla maddi kayıplara uğrar ve bu da kişilerin depresyona sürüklenmesine neden olabilir.

Paket yıl hesabı sayfamızdan kaç yıldır sigar içtiğinize, günde içtiğiniz paket sayısına ve fiyatına göre ne kadar maddi zarar yaşadığınızı öğrenebilirsiniz. Sadece günde 1 paket sigara içerek 20 yılda bir araba parası kaybettiğinizi unutmayın!

Sigara ve Alkol Bağımlılığından Şimdi Kurtulun

Şimdi sizler de sigara ve alkol bağımlılığından kurtulmak için kurumumuz ile iletişime geçebilirsiniz. Alanında uzman olan kişilerden yardım alabilir ve birkaç seansta bu bağımlılıklardan kurtulabilirsiniz.

Alkol ve Sigara Bağımlılığından Kurtulun 0 212 706 17 10

Uzmanlar ile görüşmek istiyorsanız sizler de Be Positive ile iletişime geçebilir ve uzmanlarımızdan bilgi alarak seans sürecinizi hızlandırabilirsiniz. Be Positive hakkında daha fazla bilgi almak için bizleri Instagram ve Facebook‘tan takip edebilirsiniz.

Kaynak: https://bmyk.gov.tr/TR-67181/alkol-bagimliligi.html 

Call Now Button