Elektronik Sigara Zararları

Elektronik Sigara Zararları
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Elektronik sigaralar, nikotin içeren ve bağımlılık yapan bir maddenin ısıtılması ile aerosol üretilerek oluşan sigara çeşididir. Elektronik sigaralar içerisinde de nikotin, gliserin, propilen ve bunun yanı sıra aroma veren maddeler bulunmaktadır. Elektronik sigara tüketen kişiler bu maddeyi ciğerlerine çekmekte ve sigara gibi kullanmaktadır. Günümüzde elektronik sigara kullanımının artması ile beraber elektronik sigara zararları da oldukça çok araştırılan konular arasında bulunmaktadır. Elektronik Sigara Zararları, Elektronik Sigara Zararlı adlı bu yazımızda elektronik sigara kullanan kişilerin elektronik sigara zararlı mı sorusuna yanıt vereceğiz ve bununla beraber elektronik sigaranın zararlarından da bahsedeceğiz. Siz de bu yazımızı okuyarak elektronik sigaraların zararları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Beyin Gelişimini Olumsuz Etkiler

Elektronik sigaranın zararları arasında ilk önem verilmesi gereken konulardan birisi beyin gelişimidir. Elektronik sigaralar içerisinde yer alan propilen glikol zamanla akciğerlerde tahrişe sebep olabilmekledir. Bununla beraber 20’li yaşlarda beyin gelişimi devam ettiği için elektronik sigaralar içerisinde yer alan nikotinin beyne de zarar verdiği bilinmektedir. Fazla nikotin beyin gelişimini olumsuz etkilemektedir.

Bağımlılık Yaratır

Elektronik sigara içen kişiler her ne kadar bunun sigara kadar zararlı olduğunu düşünmeden tüketse de aslına bakıldığında durum tam tersine işaret etmektedir. Elektronik sigaralar içerisinde yer alan aerosolde de nikotin bulunmaktadır. Nikotinin bağımlılık yaratan bir madde olduğunu düşündüğümüzde de elektronik sigaraların zamanla kişilerde bağımlılık yaratabileceğini söylemek mümkündür.

Üreme Fonksiyonlarını Olumsuz Etkiler

Elektronik Sigara Zararları Elektronik sigara zararları dendiğinde akla gelmesi gereken bir diğer zarar ise kadın sağlığı ile ilgilidir. Elektronik sigara içerisinde nikotin bulunur ve fazla nikotin tüketimi kadınların yumurtalık hücrelerini olumsuz bir şekilde etkiler. Bu da elektronik sigara tüketiminin hamile kalmayı zorlaştırmasına neden olur bununla beraber elektronik sigaranın mesane kanserine de neden olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra elektronik sigara yalnızca kadınların üreme sağlığında olumsuz etkiler yaratmaz. Erkekler de elektronik sigara tükettikleri takdirde üreme fonksiyonları olumsuz etkilenir. Bu yüzden kişilerin üreme sağlığını olumsuz etkileyecek olan elektronik sigaradan uzak durması oldukça önemlidir.

Bebeğin Gelişimini Olumsuz Etkiler

Genellikle hamilelik döneminde sigaranın olumsuz etkilerinden etkilenmek istemeyen ve bebeklerini korumak isteyen kişiler elektronik sigara tüketme eğilimi göstermektedir. Fakat elektronik sigara zararları göz önünde bulundurulduğunda bebek sağlığı açısından birçok zararın olduğunu söylemek mümkündür. Elektronik sigara içerisinde yer alan nikotin ve diğer maddeler bebeklerin gelişimini olumsuz etkilemektedir. Organlarda kalıcı hasarlar oluşmasına neden olabilecek olan elektronik sigaralar bebeklerde akciğer problemlerinin yaşanmasına da neden olmaktadır. Bu yüzden hamilelikte ve hamilelik sonrasında bebeklerin gelişiminin olumsuz etkilenmemesi için annelerin sigara ve elektronik sigara tüketimine son vermesi gerekmektedir.

Kanser Riskini Arıtır

Elektronik Sigara Zararları Sigaradan daha masun bir şeymiş gibi gözükse de elektronik sigara zararları bulunur. Elektronik sigaraların içerisinde de sigaralar gibi bağımlılık yaratan nikotin bulunmaktadır. Nikotin uzun süreler boyunca tüketildiğinde ise bireylerin kansere yakalanma ihtimalini arıtmaktadır. Özellikle sigara ve elektronik sigara tüketen kişilerde dudak, ağız, gırtlak ve akciğer kanseri riski bir hayli artış göstermektedir. Bunun yanı sıra elektronik sigaralarda bulunan nikotin vücudun diğer organlarını da olumsuz etkilemektedir.

Sigara Bağımlılığından Kurtulun

Sizler de sigara içmeden duramıyor ve sigara içmediğinizde kendinizi sinirli hissediyorsanız bu bağımlılıktan kolayca kurtulabilirsiniz. 15 yılı aşkın süredir Abrahamson metodu ile birçok kişinin sigarayı bıraktığı Bepositive’e başvurabilir ve bizlerden yardım alarak sigara bağımlılığından kolay bir şekilde kurtulma fırsatı yakalayabilirsiniz. Sigara Bağımlılığından Kurtulun 0 212 706 17 10 Uzmanlar ile görüşmek istiyorsanız sizler de Be Positive ile iletişime geçebilir ve uzmanlarımızdan bilgi alarak seans sürecinizi hızlandırabilirsiniz. Be Positive hakkında daha fazla bilgi almak için bizleri Instagram ve Facebook‘tan takip edebilirsiniz.
Call Now Button