Yeme Bozukluğu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Yeme Bozukluğu

Bireyler zamanla metal ya da duygusal durumlarından kaynaklı olarak aşırı ya da yetersiz beslenmeye başlamaktadır. Buna tıpta yeme bozukluğu adı verilmektedir. Yeme bozukluğu zamanla bireylerin belirli sağlık problemleri ile karşı karşıya kalmasına neden olan bir bozukluk türüdür. Aşırı yemek yenildiği durumlarda kişiler damar ve kalp rahatsızlıkları ile karşı karşıya kalırken yetersiz beslenme durumlarında ise kişiler vücutlarında yer alan vitamin ve mineralleri kaybedebilmektedir.

Bu durumlar bireylerde yeme bozukluğundan kaynaklı ciddi sağlık problemlerinin görülmesine neden olabilir. Yeme bozukluğu tedavi edilebilen bir rahatsızlık türüdür. Yeme Bozukluğu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir adlı bu yazımızda sizlere yaygın bir rahatsızlık olan yeme bozukluğu, yeme bozukluğu belirtileri ve tedavisinden bahsedeceğiz.

Yeme Bozukluğunun Belirtileri

Yeme Bozukluğu

Yeme bozukluğu problemi ile karşı karşıya kalan bireylerde belirli belirtiler görülmektedir. Toplum içerisinde en yaygın şekilde görülen yeme bozukluğu belirtileri şunlardır:

 

  • Yemek yedikten sonra kusma eğilimi

 

  • Bir anda aşırı yemek yeme

 

  • Yemek yememe

 

  • Yemek yemenin kısıtlanması

 

  • Yemek yedikten sonra egzersiz yapılması

Yeme bozukluğunun belirtileri arasında yer almaktadır. Genellikle bu belirtiler kadın ve erkek fark etmeksizin her cinsiyette görülebilen sağlık problemlerinden birisidir. Tedavi edilmediği ve uzman desteği alınmadığı durumlarda ise kişiler ağır sağlık problemleri ile karşı karşıya kalabilmektedir.

Yeme Bozukluğuna Neden Olan Faktörler

Yeme bozukluğuna neden olan faktörler sosyokültürel, bireysel ve ailesel faktörler olmak üzere üç ana başlık altına toplanabilmektedir.

Sosyokültürel faktörler çoğu zaman bireylerin yaşadığı toplum ile ilgili olan faktörlerdir. Genellikle alay konusu olma, medyadan etkilenme, toplumsal güzelliğin dayatılması, akran zorbalığı gibi nedenler bireylerde yeme bozukluğuna neden olabilmektedir.

Yeme bozukluğuna neden olan faktörlerden bir diğeri de bireysel faktörlerdir. Genellikle fazla kilo alma endişesi, erken olgunlaşma, kendini beğenmeme, mükemmeliyetçi olma gibi bireysel nedenlerden dolayı kişilerde yeme bozukluğu yaşayabilmektedir.

Ailesel faktörler arasında ise psikolojik rahatsızlık, ailede şişman kişilerin bulunması, ebeveynlerin korumacı ve dominant olması gibi etkenler kişilerde yeme bozukluğunun yaşanmasına neden olan faktörler arasında yer alır.

Yeme Bozukluğunun Tedavisi Var mı?

Yeme Bozukluğu

Günümüzün en tehlikeli sağlık problemlerinden birisi olan yeme bozukluğu uzmanlar tarafından kontrol altına alınabilmektedir. Genellikle bu problem ile karşı karşıya kalan kişiler psikiyatristlerden yardım alarak yeme bozukluğu testi yaptırabilmektedir. Ardından uzman hekim tarafından reçete edilen ilaçlar tüketilerek yeme bozukluğu tedavi edilebilmektedir. Kısacası yeme bozukluğu probleminin bir tedavisi bulunmaktadır.

Yeme Bozukluğu Tehlikeli mi?

Ailesel, bireysel ya da çevresel faktörlerden dolayı görülebilen bir psikolojik rahatsızlık olan yeme bozukluğu oldukça tehlikelidir. Aşırı yemek yendiği ya da yemek yenmediği dönemlerde vücudumuzda yer alan organların işleyiş şekilleri değişmektedir. Bu da zamanla kişilerin bağışıklık sisteminin zarar görmesine neden olmakta ve belirli hastalıklara yakalanma ihtimalini artırmaktadır.

Kemik erimesi, dişlerde çürüme, adet düzensizliği, sindirim problemler, kansızlık, damar rahatsızlıkları ve bağırsak problemleri yeme bozukluğu olan kişilerin en çok karşı karşıya kaldığı problemler arasında yer almaktadır. Bu problemler zamanla hayati tehlikeler oluşturabilmekte ve ölüme kadar da sonuçlanabilmektedir. Bu yüzden bu tür bir problem ile karşı karşıya kalan kişilerin uzman desteği alması gerekmektedir.

Sağlıklı Yaşamaya Başlayın

Sizlerde yediğiniz içtiğiniz şeyleri düzene sokmak ve sağlıklı bir şekilde yaşamak istiyorsanız Bepositive’e başvurabilirsiniz. Genellikle yeme bozukluğunun en büyük nedenlerinden birisi olan stres tedavisini Bepositive’de uzman kişilerden yardım alarak tamamlayabilir ve hayatınızı düzene sokarak sağlıklı yaşamaya başlayabilirsiniz.

Sağlıklı Yaşamaya Başlayın 0 212 706 17 10

Uzmanlar ile görüşmek istiyorsanız sizler de Be Positive ile iletişime geçebilir ve uzmanlarımızdan bilgi alarak seans sürecinizi hızlandırabilirsiniz. Be Positive hakkında daha fazla bilgi almak için bizleri Instagram ve Facebook‘tan takip edebilirsiniz.

Call Now Button