9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü

9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü

Sigarayı bırakmak için bahane mi arıyorsun? Sigarayı bırakma günü 9 Şubat’ta kutlanıyor. Bu günü bahane olarak kullanabilir ve başlamak için kendine bir tarih seçerek daha iyi odaklanabilirsin.

9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü, tütün ürünlerinin zararları konusunda bir farkındalık oluşturmak, sağlıklı yaşam konusunda bir adım atmak ve sigarayı bırakabilmek konusunda toplumsal bir hareket oluşturmak amacıyla kutlanan bir gündür. Ülkemizde bu gün halk sağlığına önem veren bir çok sivil toplum kuruluşları, üniversite klüpleri ve benzeri çeşitli kurum – kuruluşlar tarafından kutlanmaktadır.

Sigaranın Yarattığı Hastalık Riskleri

Sadece ülkemizde değil tüm dünya genelinde tütün ürünleri ve nikotin bağımlılığı nedeniyle bir çok insan türlü hastalıklara kapılmaktadır. Sigara bağımlılarının kapıldığı hastalıklar arasında KOAH, astım, kalp ve damar hastalıkları, akciğer kanseri ve diğer kanser türleri yer almaktadır. Özellikle uzun süre sigara içmiş kişilerin erken ölüm sebepleri bu hastalıklara dayanır. Konu hakkında bir çok istatiksel araştırma bulunabilir. 2020’de patlayan korona virüs üst solunum yollarını etkilediği için sigara içenlerde çok daha büyük ölüm riski yaratmaktadır.

Covid-19’un Sigara İçenlere Etkisi Nedir?

Covid-19 virüsü, soğuk algınlığından ölümcül zatürreye (pnömoni) kadar değişen şiddette solunum yollarını etkileyen bulaşıcı bir hastalıktır. Koronavirüs varlığında; virüs alveol duvarlarına ve kılcal damarlara zarar verir; alveol duvarını kalınlaştırarak oksijenin geçişini zorlaştırır ve daha fazla nefes darlığı hissedilmesine neden olur. İnflamasyon ilerledikçe vücudun oksijene olan ihtiyacı karşılanamaz ve karbondioksiti atma yeteneği de azalır. Kaynak: iku.edu.tr

Covid-19 riski ile birlikte sigaranın yarattığı tehlike daha da büyümüştür. Tütün ürünlerinden vazgeçmek toplum sağlığı için şu günlerde çok daha büyük bir önem taşımaktadır. Virüs üst solunum yolları hasar görmüş kişileri çok daha hızlı ölüme sürüklemekte veya ağır geçirenlerde kalıcı hasar bırakarak akciğer kapasitesini düşürmektedir. Covid-19 geçiren kişilerde hastalık sonrası solunum sorunu yaşanabilmektedir.

Korona virüs tehlikesi altında 9 Şubat 2022 tarihinde sigarayı bırakma günü çok daha anlamlı hale geliyor. Bu Şubat’ta ne kadar çok kişi sigarayı bırakırsa o kadar fazla hayat kurtulabilir!

9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü’nde sigarayı bırak ve çevrende bir kişiye sigarayı bıraktır!

Tütün kullanımı temel olarak bağışıklık sistemine zarar veriyor. Akciğerlerimizin savunma mekanizması çöküyor. Bu durum üst solunum yollarında enfeksiyon ve dolayısıyla mukus artışına neden oluyor. Gribal enfeksiyonlara daha kolay yakalanılabiliyor. Durum böyle olunca koronavirüs daha kolay ilerleyerek daha fazla tahribat yaratıyor! Bilimsel çalışmalar sigara kullanan kişilerin Covid-19’a yakalanma riskinin çok daha yüksek olduğunu göstermiştir. Öte yandan sigara içerken maske takılmaması, nargile – sigara içilen ortamlarda kalabalık ve yoğun duman olması gibi etkenler riski katlamaktadır.

Sigaranın Çevreye Zararları

Gözden kaçan ve dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise sigara ve diğer tütün ürünlerinin çevreye zararlarıdır. Sigara izmaritlerini her sokakta her köşe başında yerlerde görebiliriz. Sigara içenler genellikle buna dikkat etmez ve anında izmariti yere atar. Bu bazen göl, deniz veya diğer su birikintileri olabilir. Sigaranın içerdiği maddeler dolayısıyla özellikle suya çeşitli kimyasallar saldığı açık bir gerçektir. Yere atılan izmaritler de genellikle kanalizasyonlar ile su kaynaklarına karışır. Yani tütün ve tütün ürünleri sadece bireysel değil çevresel zararlara da sebep olmaktadır.

2021 yılında ülkemizde özellikle Ege ve Akdeniz kıyılarında binlerce hektar ormanlık alan yanarak kül oldu! Hepimiz çok üzüldük. Sıcak havalara veya farklı nedenlere dayandırılan bu orman yangıların kaçının sebebi söndürülmemiş bir izmaritti sizce? Bunu net olarak bilmenin imkanı olmasa da sıcak havalarda sdece 1 sigara izmaritinin koca bir ormanı kül edebileceği kesindir!

9 Şubat size bahane olsun, şimdi sigarayı bırakmak için bir adım atın!

Call Now Button