Tüm Sigarayı Bırakma Yöntemleri ve Detayları

Sigarayı Bırakma Yöntemleri

Bağımlılık yaratan maddelerden birisi olan sigara kullanımı dünya genelinde her geçen gün artış göstermektedir. Özellikle yapılan istatistiksel araştırmalar sigara kullanma yaşının neredeyse 6-7 yaşlarına kadar düştüğünü ortaya çıkarmaktadır. Tütün ürünleri tüketen kişiler bu bağlımlılıktan kurtulmak için birçok sigara bırakma yöntemini denemektedir.

Sigarayı bırakma yöntemlerinin bazıları kişilerin kolayca sigara bırakmasını sağlarken bazıları da kişilere hem fiziksel hem de ruhsal zararlar vermektedir.

Tüm Sigarayı Bırakma Yöntemleri ve Detayları adlı bu yazımızda sigarayı bırakma süreci ve sigarayı bırakma yöntemleri hakkında sizleri bilgilendireceğiz. Sizler de bu yazımızı inceleyerek bu yöntemler hakkında bilgi alabilir ve sigarayı bıraktıktan sonra neler yaşayacağınızı öğrenebilirsiniz.

Sigara İçerisinde Bulunan Maddeler Nelerdir?

Sigara içerisinde yaklaşık 4.000 adet kimyasal madde bulunmaktadır. Sigara içerisinde bulunana maddeler çoğu zaman sigara içen kişilerde akciğer problemleri ve belirli kanser türlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

 • Karbon monoksit
 • Amoyak
 • Naftelin
 • Siyanür
 • Benzen
 • Arsenik
 • Aseton
 • Kadmiyum

Gibi insan sağlığına zararlı olan maddeler genellikle tütün ve tütün ürünleri içerisinde yer alan maddelerdir. Sigara içen ya da sigara dumanına maruz kalan kişiler zamanlar sigara içerisinde bulunan maddelere bağımlı olmaktadır. Bu da ilerleyen süreçlerde kişilerde belirli kanser ve akciğer hastalıklarının görülmesini etkilmektedir.

Sigarayı Bırakma Süreci Nasıl Yönetilmelidir?

Sigara bırakma yöntemleri hakkında araştırma yapan kişilerin sigara bırakma sürecini profesyonel bir şekilde yürütmesi gerekir. Aksi takdirde sigarayı bırakma süreci yönetilmezse sigaraya tekrar başlamanız olasıdır. Bu nedenle kişilerin bu süreci yönetmek için sigarayı bırakma yöntemlerini denemeden önce belirli kararlar vermesi ve bazı unsurlara dikkat etmesi gerekir.

 1. İlk olarak sigarayı bırakacağınız günü belirleyin.
 2. Sigarayı bırakırken çevrenizden destek alabilmek için yakınlarınızı bilgilendirin.
 3. Sigarayı bırakma yöntemlerinde başarılı olabilmek için sizlere sigarayı hatırlatan alkol, çay ve kahve gibi ürünleri tüketmeyi bırakın.
 4. Günlük rutinlerinize hareket katarak sigaranın etkilerinden daha kolay bir şekilde kurtulun.
 5. Sigarayı bırakırken destek almak istiyorsanız Bepositive’e başvurun.

Bu süreçlere önem vererek sizler de kolay bir şekilde sigara bırakma yöntemlerine kendinizi adapte edebilir ve sigarayı daha kolay bir şekilde bırakabilirsiniz.

Sigarayı Bırakma Yöntemleri

Sigarayı bırakan kişilerin deneyimleri incelendiğinde bu süreçlerde birçok kişinin aynı yöntemler ile sigarayı bıraktığı tespit edilmiştir. Bazı kişiler yaşam standarlarında yaptıkları değişimler ile sigarayı bırakırken birçok kişi de ilaç ya da danışmanlık gibi destekler ile sigarayı bırakmıştır.

 • Nikotin bandı ve nikotin sakızı
 • Tüketilmemesi gereken içecek ve yiyeceklerden uzak durmak
 • Çiğneme alışkanlığı
 • Spor
 • Destek

Sigara bırakma yöntemleri arasında ön plana çıkan yöntemlerdir. Gelin şimdi hep beraber bu yöntemlere detaylı bir şekilde göz atalım.

Nikotin Bandı ve Niktoin Sakızı

Sigarayı bırakmak isteyen kişilerin en çok tercih ettiği yöntemlerden birisi nikotin bandı ve nikotin sakızıdır. Kişiler nikotin bandı ve nikotin sakızı kullanarak nikotine olan ihtiyaçalarını gidermeye çalışmaktadır.

Fakat nikotin bandı ve niktoin sakızı kullanmak ilerleyen dönemlerde kişilerin ağız ve diş problemleri yaşamasına neden olmaktadır. Bu nedenle birçok kişi sigarayı bırakırken nikotin bandı ve nikotin sakızı kullanmaktan çekinmektedir.

Tüketilmemesi Gereken İçeceklerden Uzak Durun

Sigarayı Bırakma Yöntemleri
Sigarayı Bırakma Yöntemleri

Genellikle kişiler kahve ve alkol tüketimi yaparken sigara da tüketmektedir. Alkol, Çay ve Kahve tüketimi bu nedenle kişilere ilk olarak sigarayı hatırlatmaktadır. Bu nedenle doğal yöntemlerle sigarayı bırakmak isteyen kişilerin alkol, çay ve kahve tüketimini sınırlandırması gerekmektedir.

Alkol, çay ve kahve tüketimini sınırlandıran kişiler böylece sigarayı hatırlamayacak ve kolay bir şekilde sigarayı bırakabilecektir.

Çiğneme Alışkanlığı Edinin

Sigara her ne kadar nikotin bağımlılığına neden olsa da aslına bakıldığında bir alışkanlıktır da. Bu nedenle sigarayı bırakmak isteyen kişilerin farklı alışkanlıklar edinmesi gerekmektedir. Genellikle bu noktada sigarı unutmak ve tüketmemek isteyen kişiler sakız ve çekirdek gibi ürünler tüketmektedir.

Sigarayı bırakma yöntemleri arasında yer alan sakız ve çekirdek gibi ürünler çoğu zaman kişilerin farklı bir alışkanlık edinmesini sağlamakta ve sigarayı daha kolay bir şekilde bırakmasına yardımcı olmaktadır.

Spor

Sigarayı bırakma yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişilerin başvurması gereken yöntemlerden birisi de spordur. Çünkü spor yapmak sigaranın vücudunuzda bıraktığı izlerin daha kolay silinmesini sağlayacaktır.

Bununla beraber spor esnasında yaşam alışkanlıkları da değişeceği için kişiler sigarayı daha kolay bir şekilde bırakabilecektir. Sizler tüm sigarayı bırakma yöntemleri arasında yer alan spora başlayabilir ve kolayca sigarayı bırakabilirsiniz.

Destek Alın

Sigarayı hızlı ve kolay bir şekilde bırakmak istiyorsanız sizler de Profesyonel destek alabilirsiniz. Bepositive’e başvurabilir ve uzmanlarımızdan destek alarak tek seansta sigara bağımlılığından kurtulabilirsiniz.

Sigarayı Bırakın 0 212 706 17 10

Uzmanlar ile görüşmek istiyorsanız sizler de Be Positive ile iletişime geçebilir ve uzmanlarımızdan bilgi alarak seans sürecinizi hızlandırabilirsiniz. Be Positive hakkında daha fazla bilgi almak için bizleri Instagram ve Facebook‘tan takip edebilirsiniz.

Call Now Button