Bağımlılık Nedir? Nasıl Gelişir? Nasıl Tedavi Edilir?

Bağımlılık

Bağımlılık biyolojik, sosyal ve genetik nedenler nedeniyle kişilerde gelişebilen bir rahatsızlık türüdür. Madde bağımlılığından sigara bağımlılığına, şeker bağımlılığından telefon bağımlılığına kadar birçok türü bulunmaktadır. Çoğu zaman çevresel etkenler ile beraber bağımlılığın gelişmesinde biyolojik yapı, toplum ve çevresel faktörler de etkili olabilmektedir.

Genellikle bir maddeye veya cisme bağımlı olan kişiler fiziksel problemler yaşayabileceği gibi ruhsal problemler ile de karşı karşıya kalmaktadır. Çoğu zaman bireyler bağımlılıktan dolayı sosyal hayatlarından da uzaklaşmaktadır.

Bağımlılık Nedir? Nasıl Gelişir? Nasıl Tedavi Edilir? Adlı bu yazımızda sizlere bağımlılık hakkında bilgiler vereceğiz ve ardından bağımlılığın gelişimi ve bağımlılık tedavisi ile ilgili sizleri bilgilendireceğiz.

Bağımlılık Nedir?

Bağımlılık bireylerin zevk almasını sağlayan maddelerin tüketimine veya davranışların yapılmasına verilen isimdir. Tıbbi bir terim olarak bağımlılık toksik maddelerin tüketilmesine yani kimyasal tüketimine verilen isimdir. Bununla beraber bağımlılık biyopsikososyal bir rahatsızlık olarak da tanımlanmaktadır.

Bağımlılık Türleri Nelerdir?

Bağımlılık dendiği zaman herkesin aklına ilk olarak madde ve sigara bağımlılığı gelse de aslına bakıldığında bağımlılığın oldukça çeşitli olduğunu söylemek mümkündür. Bağımlılık genellikle şu türlere ayrılmaktadır.

 • Alkol bağımlılığı
 • Tütün ve Tütün Ürünleri Bağımlılığı
 • Sigara Bağımlılığı
 • Şeker Bağımlılığı
 • Uyuşturucu Madde Bağımlılığı
 • Uyarıcı Madde Bağımlılığı
 • Teknoloji Ürün Bağımlılığı
 • Alışveriş Bağımlılığı
 • Kafein Bağımlılığı
 • Sex Bağımlılığı
 • Yeme Bağımlılığı
 • İlişki Bağımlılığı
 • Kumar Bağımlılığı

Dünya Sağlık Örgütüne göre belirlenen başlıca bağımlılık türleridir. Genellikle bağımlılığı olan kişiler bu bağımlılıktan kurtulmayı istemektedir. Çünkü hem eş zamanlı dönemde hem de ilerleyen dönemlerde bağımlılık kişilerin fiziksel ve ruhsal hastalıklar ile karşı karşıya kalmasına neden olabilmektedir.

Bağımlılık tedavisine geçmeden önce gelin her beraber detaylı bir şekilde bağımlılık nasıl gelişir bir göz atalım.

Bağımlılık Nasıl Gelişir?

Bağimlilik 3 scaled

Bağımlılıktan kurtulmak isteyen kişiler için hazırladığımız yazımızın bu bölümünde bağımlılık nasıl gelişir sorusuna yanıt vereceğiz.

Bağımlılık, ilk dönemlerde kişiler de merak hissi ile belirli maddelerin tüketilmesi sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Genellikle ilk dönemlerde belirli ürünleri az tüketen veya belirli davranışları az yapan kişiler zamanla bunların boyutunu arttırmaktadır.

Kişiler çoğu zaman bir maddeye ya da davranışa merak duymaktadır. Fakat çoğu zaman kişiler bu madde ya da davranışın yan etkilerinden korkarak hareket etmektedir. Bu davranış sergilendiğinde ya da madde tüketildiğinde çoğu kişi ilk zamanlarda zararsız gözü ile yaklaşmaktadır ve bu da ilerleyen dönemlerde kişilerin ilgili maddeye ya da davranışa bağımlı olmasına neden olmaktadır.

Bağımlılık Nasıl Tedavi Edilir?

Bağimlilik 2 scaled

Herhangi bir maddeye ya da davranışa yönelik bağımlılığı bulunan kişilerin bağımlılık tedavisine ihtiyacı vardır. Bu noktada da bağımlılık tedavisinde kişilerin profesyonel destek alması gerekir. Aksi takdirde tedaviden istenilen sonucu almakta güçlük yaşayabilmektedir.

Bağımlılık tedavisine başlanmadan önce uzmanların hastayı psikiyatrik bir şekilde değerlendirmesi ve ardından hikayesini dinleyerek tanılarını netleştirmesi gerekir. Bunun sonrasında da hastanın psikolojik durumuna yönelik bağımlılık tedavi programının belirlenmesi gerekmektedir. Bu noktada bağımlılık tedavisi yapacak olan uzmanların hasta yakınları ile de önceden görüşmesi ve değerlendirmeler yapması gerekmektedir.

Aksi takdirde bu şekilde süreç işlemezse hem hasta hem da yakınları ilgili durumdan verim alamayacaktır. Bu yüzden bağımlılık tedavisi yapılmadan önce iyi bir uzman ile görüşülmesi önerilmektedir.

Bağımlılıklarınızdan Kurtulun

Herhangi bir maddeye ya da davranışa yönelik bir bağımlılığınız bulunuyorsa sizler de bu bağımlılıktan kurtulabilirsiniz. 38 yıldır dünyada kanıtlanmış bir yöntem olan Abrahamson Metodunun uygulandığı Bepositive’e başvurabilir ve sizler de profesyonel uzman desteği alabilirsiniz.

Bağımlılıktan Kurtulun 0 212 706 17 10

Uzmanlar ile görüşmek istiyorsanız sizler de Be Positive ile iletişime geçebilir ve uzmanlarımızdan bilgi alarak seans sürecinizi hızlandırabilirsiniz. Be Positive hakkında daha fazla bilgi almak için bizleri Instagram ve Facebook‘tan takip edebilirsiniz.

Call Now Button