Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücutta Görülen Değişiklikler

Sigarayi Biraktiktan Sonra
Bağımlılık yaratan maddeler arasında yer alan sigara, insan vücuduna oldukça zararlı bir üründür. Genellikle sigara bağımlılığı nefes alma problemlerinin yanı sıra vücudumuzda bulunan organları da olumsuz etkilemektedir. Fakat sigara bağımlılığından kurtulan kişilerin organları ve vücutları sigarayı bıraktıktan sonra kendini toplamaya başlamaktadır. Sigarayı bıraktıktan sonra vücutta görülen değişiklikler ise belirli dönemlere göre farklılık gösterebilmektedir. Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücutta Görülen Değişiklikler adlı bu yazımızda sigarayı bırak kişilerin vücutlarındaki değişimleri ve değişim sürelerini sizlerle paylaşacağız. Sigara Bağımlılığından Kurtulun 0 212 706 17 10 Siz de yazımızı inceleyebilir ve sigarayı bıraktıktan sonra vücudunuzda ne sürede ne tür değişikliklerin olacağını öğrenebilirsiniz.

Kan Basıncı ve Nabız

Sigarayi Biraktiktan Sonra 3 scaled
Sigarayı Bıraktıktan Sonra
Sigarayı bıraktıktan sonra kişilerin ilk olarak kan basıncı ve nabzı düzelmeye başlar. Sigara içmeyi bıraktıktan 20 dakika sonra basınç ve nabız normale dönerken bireylerin ayak ve el dolaşımı da düzelmektedir. Sigara Bağımlılığından Kurtulun 0 212 706 17 10

Oksijen Düzeyi ve Kalp Krizi Riski

Sigarayı bırakma sürecinden 8 saat sonra bireylerin vücudundaki oksijen düzeyi artar ve normale ulaşır. 8 saatlik sigara içmemek ise kişilerin kalp krizi riskini azaltır fakat ortadan kaldırmaz.

Karbonmonoksitten Arınma

Sigaranın insan sağlığına olumsuz etki etmesinin nedenlerinden birisi olan madde de karbonmoksittir. Fakat sigarayı bıraktıran 24 sonra bireylerin vücudu karbonmoksitten tamamen arınmaktadır.

Nikotin Düzeyi ve Hastalıklar

Sigarayı bıraktıktan 48 sonra bireylerin kanında yer alan nikotin düzeyinde azalma yaşanır. 2 günün ardından sigarayı bırakan kişileri tat alma ve koku duyma oranlarında artış görülür. Bunun yanı sıra ülser tedavisi olan kişilerin tedaviye verdiği yanıtta artış olur.

Nefes Alıp Verme

Sigarayi Biraktiktan Sonra 2 scaled
Sigarayı Bıraktıktan Sonra
Sigarayı bıraktıktan sonra vücutta görülen bir diğer değişiklik de nefes alıp verme ile ilgilidir. Sigarayı bıraktıktan 72 saat yani 3 gün sonra bireylerin hava yollarında gevşemeler yaşanır. Bu da aslına bakıldığında sigarayı bırakan kişilerin 3 gün sonra nefes alıp vermesini kolaylaştırır. Sigara Bağımlılığından Kurtulun 0 212 706 17 10 Sigara Bağımlılığından Kurtulmak Bununla beraber solunum yolları fonksiyonlarını yerine getirmeye başladığı için kişilerin enerji düzeyinin de arttığı bilinir.

Dolaşım ve Solunum

Sigarayı bırakan kişilerde 2-12 hafta süre aralığında görülen bir diğer değişiklik ise dolaşım düzenidir. Genellikle bu süre aralığında bireylerin vücut dolaşımı düzelirken solunum enfeksiyonlarına yakalanma riski azalmaktadır. Bununla beraber yürürken ya da koşarken yorulma ve tıkanıklık da azalır.

Öksürük ve Hırıltı

Sigarayı bıraktıktan sonra bireylerin vücutlarında oluşan bir diğer değişiklik de öksürük ve hırıltı değişikliğidir. Genellikle sigara tüketimi fazla olan kişiler gün içerisinde oldukça çok öksürürken geceleri ve sabahları ise hırıltılı bir şekilde uyanmaktadır. Yani kısacası sigara tüketen bireylerde görülen en büyük belirtiler arasında öksürük ve hırıltı yer almaktadır. Sigarayı bıraktıktan yaklaşık 3-9 ay sonra bireylerin öksürük ve hırıltılı nefes alıp verme problemleri düzelmektedir. Bunun yanı sıra akciğer fonksiyonlarının çalışma oranında ise %5 ile %10 arasında artış yaşanmaktadır.

Kanser Riski

Sigara kansere neden olan birçok zehri içerisinde barındıran bir üründür. Genellikle akciğer kanseri, gırtlak kanseri, mesane kanseri ve ağız kanseri gibi kanser türlerinin yanı sıra birçok kanser türüne de neden olan bir üründür. Fakat sigarayı bırakan kişilerin 1-3 yıl içerisinde %50 oranında mesane kanserine yakalanma risklerinde azalma görülür.

Kalp Krizi Geçirme Riski

Kalp krizine de neden olan ürünlerden birisi olan sigarayı bıraktıktan 5 yıl sonra kişilerin kalp krizi geçirme riski yaklaşık %50 oranında azalmaktadır. Bunun yanı sıra 5 yıllık bir süre zarfında ağız kanseri ve yemek borusu kanseri risklerinde de azalmalar görülmektedir.

Sigara Bağımlılığından Kurtulun

Sizler de çok sigara içen biriyseniz ve sigara bağımlılığından kurtulmak istiyorsanız bizler ile iletişime geçebilirsin.z Sigara Bağımlılığından Kurtulun 0 212 706 17 10 Uzmanlar ile görüşmek istiyorsanız sizler de Be Positive ile iletişime geçebilir ve uzmanlarımızdan bilgi alarak seans sürecinizi hızlandırabilirsiniz. Be Positive hakkında daha fazla bilgi almak için bizleri Instagram ve Facebook‘tan takip edebilirsiniz.
Call Now Button