Yaşa Göre Açlık ve Tokluk Kan Şekeri Kaç Olmalı?

kan şekeri 2
Sağlıklı beslenme alışkanlığı kan şekerinizi dengelemenize destek olur. Abrahamson metodu ile kimyasal şekere olan yeme arzunuz sonlanır. Kimyasal şeker bağımlılık yaratır, kan şekerinizin hızla artmasına ve düşmesine neden olarak açlık kısır döngüsü yaratır. Bizi arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.
 
Şeker ve şekerli ürünleri çok tüketen kişilerin sürekli olarak takip etmesi gereken değerler arasında açlık ve tokluk şekeri yer almaktadır. Çünkü tokluk ve açlık kan şekerini sürekli olarak ölçen kişiler şeker hastalığına karşı tedbirlerini alabilmektedir.
 
 
Açlık şekeri en az 8 saatlik açlığın ardından yapılan bir ölçümdeki glikoz değerini ifade ederken tokluk şekeri yemek yedikten 2 saat sonra kanda ölçülen şeker düzeyini ifade etmektedir.
 
 
Şekeri Bırak! Sağlıklı Kilo Vermek için Ara!
 
Yaşa göre tokluk kan şekeri 110-170 mg/dL arası değişmektedir. Daha yüksek olması durumunda doktorunuza başvurmanızı öneririz.
 
Genellikle açlık ve tokluk şekeri şeker hastalığının tespit edilmesini sağlamaktadır ve bu nedenle oldukça önemlidir. Günümüzde birçok kişi açlık ve tokluk şekerini hesaplarken yaşlarına göre hesaplama yapmaktadır. Bu nedenle bireylerin en çok yanıt aradığı sorulardan birisi yaşa göre açlık ve tokluk şekeri kaç olmalıdır sorudur. Gelin şimdi hep beraber bunlara daha detaylı bir bakalım.
 
 
 

Açlık Şekeri Nedir?

Açlık şekeri bireylerin 8 saatlik açlık sonrasında yapılan bir ölçümle kandaki glikoz düzeyini ifade eden bir terimdir. Genellikle açlık şekeri fazla olan kişilerin şeker hastası olduğu düşünülür. Açlık şekeri az olan kişilerde hipoglisemi olarak kabul edilir ve bu durum hayati tehditlere neden olabilir.
 

Açlık Şekeri Kaç Olmalı?

Şeker ölçümü yapan kişilerin en çok yanıt aradığı sorulardan birisi de açlık şekeri kaç olmalı sorusudur. Açlık şekeri belirli hastalıkların habercisi olabileceği için kişilerin belirli seviyelere dikkat etmesi gerekir.
  • 50-70 mg/dL açlık şekeri kişilerin hipoglisemi olduğunu gösterebilir.
  • 70-100 mg/dL açlık kan şekeri normal değer olarak kabul edilir.
  • 100-125 mg/dL kaç şekeri kişilerin gizli şeker hastalığı olduğu gösterebilmektedir.
  • 126 mg/dL açlık şekeri şeker hastası olduğunuzu gösterebilmektedir.
Açlık şekerine göre tespitin yapılabilmesi için en az 2 kere ölçüm yapılması ve testlerin bir doktor tarafından incelenerek tanı koyulması gerekir.

Tokluk Kan Şekeri Nedir?

kan şekeri
kan şekeri
Tokluk kan şekeri bireylerin gıda tüketiminin ardından 2 saat sonra yapılan bir ölçümle kanda tespit edilen şeker düzeyine verilen isimdir. Genellikle tokluk şekerine göre kişilere belirli hastalık tanıları koyulabilmektedir. Bu nedenle bu ölçümler belirli dönem aralıkları ile yapılmalıdır.
 

Yaşa Göre Tokluk Kan Şekeri Kaç Olmalıdır?

Kan şekeri ölçümü yaptıran kişilerin en çok yanıt aradığı sorulardan birisi yaşa göre tokluk kan şekeri kaç olmalıdır sorusudur. Çünkü şeker hastalığı tanısı için yaşa göre tokluk şekerinin belirli oranlar arasında yer almaması gerekir.
 
  • 0-1 yaş arasındaki bebeklerde tokluk şekerinin 120-200 mg/dL arasında olması gerekir.
  • Okul öncesi dönemde olan çocuklarda tokluk kan şekerinin 110-190 mg/dL arasında olması gerekmektedir.
  • Okul çağındanki çocuklarda ve okul çağını aşmış kişilerde ise tokluk şekerinin 110-170 mg/dL seviyesinde olması gerekmektedir.
Yaşa göre tokluk şekerinde anormal değerler saptanan kişilerin ise bir iç hastalıkları uzmanına başvurması önerilmektedir.
 
 
Şekeri Bırak! Sağlıklı Kilo Vermek için Ara!

 

Şeker Bağımlılığı Nedir ve Şeker Bağımlılığından Nasıl Kurtulunur?

Şeker, bağımlılık yaratan maddeler arasında yer almaktadır. Şeker ve şekerli ürünler tüketmediği dönemlerde şeker bağımlısı olan bireyler belirli problemler ile karşılaşmaktadır. Özellikle şekerin fazla tüketilmesi kişilerin ilerleyen dönemlerde diyabet yani şeker hastası olmasına neden olabilmektedir.
 
Şeker bağımlılığı olan bireyler bu bağımlılıktan kendi iradeleri ile kurtulabileceği gibi aslına bakıldığında profesyonel yardım alarak da şeker bağımlılığından kurtulabilmektedir. Tek seansta şeker bağımlılığından kurtulmak isteyen kişilerin tercih ettiği kurumumuz Bepositive’e başvurarak sizler de alanında uzman olan kişilerden yardım alabilir ve şeker bağımlılığından kolay bir şekilde hızlıca kurtulabilirsiniz. Böylece şekerin vücudunuzdaki olumsuz etkilerini aşabilirsiniz.

Sizler de şeker bağımlısı olduğunuzu düşünüyorsanız 38 yıldır dünyada kanıtlanmış bir yöntem olan Abrahamson metodunun uygulandığı Bepositive’e başvurabilirsiniz. Bepositive’de çalışan uzmanlarımız sayesinde tek bir seansta şeker bağımlılığından kurtulabilirsiniz.

Ara ve Hemen Şeker Bağımlılığından Kurtul! 0 212 706 1710

Uzmanlar ile görüşmek istiyorsanız sizler de Be Positive ile iletişime geçebilir ve uzmanlarımızdan bilgi alarak seans sürecinizi hızlandırabilirsiniz. Be Positive hakkında daha fazla bilgi almak için bizleri Instagram ve Facebook‘tan takip edebilirsiniz.

Call Now Button