Korona Virüsünden Korunma Yöntemleri ve Yolları

krona virüsünden korunma yöntemleri

Dünya Genelinde Virüsler

Virüsler farklı yaş yada fizyolojik durumlardaki kişileri diğerinden daha ciddi şekilde etkileyebilir.  1918 yılında gerçekleşen grip salgınıda 50 milyon kişinin etkilendiği belirtilmektedir. 

Ispanyol gribi olarak bilinin bu grip özellikle genç yetişkinler üzerinde dava etkili olmuştur.

2015-2016’da Brezilya’da yayılan Zika virüsü salgını, hamile kadınlar üzerinde etkili olmuş yıkıcı bir etki yaratmıştır Hamilelerin, taşıdıkları fetüslerin beyinlerinde hasara yol açmıştır.

Çin’de ortaya çıkan yeni koronavirüsün neden olduğu hastalık olan COVID-19’un ileri yaş grubu içindeki popülasyon üzerinde daha tehlikeli hale gelmiştir. 

Korona virüsü, 35 yaş altında vakalar neredeyse 0 dır. 40 yaş 80 yaşları arasında ölüm oranının arttığını görülmektedir.

Çin’de Korona virüsüne yakalananlar üzerine yapılan araştırmalarda hastaların %80 inin hastalığı hafif şekilde atlattıkları, %20 oranında hastanın virüsü orta seviyede hissettiği, yakalananların %2,3 ünde ölümcül olabileceği saptanmıştır. 

Yine Çinde yapılan araştırmalarda, 70 yaşın üzerinde hastalığa yakalananlarda ölüm oranı 80 ve üzeri yaş grubunda Korona virüsüne yakalananlarda ölüm oranı %15 olarak ölçülmüştür. Korona virüsünden korunma için alınan önlemler çok önemlidir. 

Korona /  Corona Virüsünden Korunma Yöntemleri ve Yolları

Korona virüsü solunum yolları ile bulaşmakta ve solunum yolu enfeksiyonlarına neden olmaktadır.  Korona Virüsünden korunmanın temel adımı temizliktir. 

Bütün virüslerde olduğu gibi korona virüsüne yakalanan öncelikli kişiler, sigara içen kişilerdir  çünkü sigara akciğer hücrelerine zarar vererek virüslere karşı solunum yollarını korumasız bırakmaktadır. 

Çevrenizde, iş yerinizde sigara içenlerin içmeyenlere göre çok daha hızlı ve sık hasta olduklarını görürsünüz.  

Korona virüsünden en fazla etkilenen grup, sigara bağımlıları ve sigaraya bağlı sağlık sorunları yaşayanlar olduğu görülmüştür.

Korona Virüsünden Korunma için ilk ve en önemlisi koşul Ellerinizi düzenli olarak Yıkamanız olacaktır.

Bol su için, su vücudumuzun sağlıklı çalışması için gereklidir ve virüsün yerleşmesini engelleyebilir.

Sağlıklı beslenin, özellikle basit şekerli gıdalaradan uzak durun, doğa yürüşleri yapın önleminizi alın ve virüsün yaşamınızı olumsuz etkilemesine izin vermeyin.

Yenikoronavirüsten korunmak için stresten uzak durun. Stres bağışıklık sisteminizi düşürerek virüslere karşı direncinizi düşürür.

Bütün Vürüslerden korunmak için Sigarayı bırakın. Sigara içilen ortamlardan uzak durun. 

Call Now Button