Kış Hastalıklarından Korunmanın Yolları

Kış Hastalıkları

Yaz mevsimini geride bırakıp sonbahara girdiğimiz bu dönemler insanların hastalıklar ile en çok karşı karşıya kaldığı aylardır. Mevsim geçişlerinde yaşanan ne giyeceğim problemi, aniden soğuyan havalar, bağışıklık sisteminde yaşanan değişimler gibi etkenlerden dolayı insanlar soğuk algınlığı, grip ve üşütme gibi sağlık problemlerine daha hızlı yakalanmaktadır.

Kış aylarında hastalıklardan korunmak için aşağıdaki önlemleri alabilirsin:

 1. Elleri Sık Sık Yıkamak:
  • Elleri sık sık sabun ve su ile yıkamak, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların yayılmasını önleyebilir.
 2. Aşı Olmak:
  • Grip aşısı ve diğer önerilen aşıları yaptırmak, belli başlı enfeksiyonlardan korunmada etkili olabilir.
 3. Temizlik ve Hijyen:
  • Ortak kullanım alanlarını temiz tutmak, mikropların yayılmasını azaltabilir. Sık dokunulan yüzeyleri düzenli olarak temizlemek önemlidir.
 4. Uygun Giyim:
  • Soğuk hava koşullarında vücudu sıcak tutmak önemlidir. İyi bir giyimle soğuk algınlığı ve grip riskini azaltabilirsin.
 5. Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek:
  • Dengeli bir beslenme, yeterli uyku, egzersiz ve stresten kaçınmak bağışıklık sistemini güçlendirebilir.
 6. Elleri Yüze ve Ağıza Götürmemek:
  • Elleri yüze ve ağıza götürmemek, mikropların vücuda girişini engelleyebilir.
 7. Toplu Taşıma Araçlarından Kaçınmak:
  • Kalabalık toplu taşıma araçlarından mümkünse kaçınmak, hastalıkların bulaşma riskini azaltabilir.
 8. Evde Kalma:
  • Belirtileri olan kişiler, hastalıkları başkalarına bulaştırmamak için evde kalmalı ve dinlenmelidir.
 9. Su İçmek:
  • Yeterli su tüketimi, vücudu nemli tutar ve genel sağlığı destekler.
 10. Doğal Bağışıklık Artırıcılar:
  • C vitamini içeren meyve ve sebzeleri tüketmek, doğal bağışıklık sistemini destekleyebilir.

Bu önlemler, kış aylarında hastalıklardan korunmada yardımcı olabilir. Ancak belirtiler ortaya çıktığında veya şiddetlendiğinde bir sağlık profesyoneli ile görüşmek önemlidir.

Kış hastalıklarından korunmak ya da herhangi bir hastalığa yakalanmamak isteyen kişiler de kış hastalıkları ve korunma yollarını araştırmaktadır. Bu noktada yaşam biçimlerinde değişiklikler yapan kişiler kış aylarına daha kolay bir şekilde uyum sağlamakta ve bu hastalıklardan kaçınabilmektedir. 

Kış Hastalıklarına Karşı Kendinizi Koruyun, Kış Hastalıklarından Korunmak İçin Yapılması Gerekenler adlı bu yazımızda kış aylarında en çok rastlanan soğuk algınlığı, grip ve üşütme gibi sağlık problemlerinden kendinizi nasıl koruyacağınız hakkında sizlere bilgiler vereceğiz.

Sağlıklı Beslenmeye Özen Gösterin

Kış Hastalıkları

Kış hastalıklarından korunma yolları dendiğinde ilk aklınıza gelen şeyin sağlıklı beslenme olması gerekir. Çünkü bu süreçte yediğiniz içtiğiniz şeylere ne kadar dikkat ederseniz bağışıklık sisteminiz o kadar güçlenir. Hastalıklardan korunmak isteyen kişilerin kış aylarında daha çok mevsim sebze ve meyvelerini tüketmeye özen göstermesi gerekmektedir.

 • Lahana
 • Brokoli
 • Pancar
 • Kereviz
 • Ispanak
 • Pırasa
 • Havuç
 • Mandalina
 • Nar

Gibi sebze ve meyveler bu dönemde kış hastalıklarından korunmak isteyen kişilerin tüketmesi gereken sebze ve meyveler arasında yer almaktadır. Özellikle dengeli ve sağlıklı beslenme ile hastalıklardan kaçınmak isteyen kişilerin fast food tüketimine son vermesi ve su tüketimini de artırması gerekmektedir.

Sağlıklı insan kaç saat uyumalı

Sigara ve Alkol Tüketimine Son Verin

Vücudumuzu hastalıklardan koruyan bağışıklık sisteminin zayıflamasında alkol ve sigara oldukça etkilidir. Genellikle alkol ve sigara tüketimi fazla olan kişilerin bağışıklık sistemi hastalıklara karşı daha açıktır ve bu durum kişilerin daha kolay bir şekilde soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara yakalanmasına neden olmaktadır.

Bağımlılık yaratan maddeler arasında yer alan alkol ve sigara tüketimini bırakan kişiler ise eski sağlıklarına daha kolay kavuşmaktadır. Sizler de kış ayları geliyorsan bağışıklık sisteminizi olumsuz etkileyen ve bağımlılık yaratan maddeler arasında yer alan alkol ve sigara tüketimini sınırlandırabilirsiniz.

Açık Havada Vakit Geçirin

Kiş Hastaliklari 22

Grip, soğuk algınlığı, nezle gibi kış hastalıkları genellikle bireylere kapalı ortamlarda daha çok bulaşmaktadır. Kişiler arkadaşları ile sosyalleşirken kapalı ortamlar yerine açık havada sosyalleşmeyi tercih ettiklerinde kış hastalıklarından kendilerini daha kolay bir şekilde koruyabilmektedir.

Protein Ağırlıklı Beslenin

Her ne kadar kış aylarında tüketebileceğiniz sebze ve meyve sayısı fazla olsa da aslına bakıldığında vücut direncinin artması için kişilerin protein almaya da özen göstermesi gerekir. Kırmızı et, balık ya da beyaz et gibi protein kaynaklı ürünleri tüketirken de kış hastalıklarından korunabilmek için doğal olan ürünleri tüketmeye özen göstermeniz gerekir. Çünkü dondurulmuş ya da şoklanmış ürünlerin sağlığınıza yarar sağlamak yerine birçok zarara neden olduğu bilinir. Bu nedenle kış hastalıklarından korunmak istiyorsanız organik ürünler tüketmeye özen göstermelisiniz.

Spor Yapın

Kış hastalıklarından korunmak dendiğinde herkesin aklına gelmesi gereken aktivitelerden birisi de spor yapmak olmalıdır. Spor bireylerin kendilerini daha enerjik hissetmesine yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra spor yapmak aşırı yağlanma, obezite ve karaciğer yağlanması gibi rahatsızlıklardan korunmanızı da sağlamaktadır.

Ellerinizi Sık Sık Yıkayın

Kış hastalıkları genellikle kişilere temas ettiği yüzeylerden de bulaşabilmektedir. Bu nedenle gün içerisinde en çok bir yerlere dokunduğumuz uzuvlarımızdan birisi olan ellerimizi sık sık yıkamamız oldukça önemlidir. Sizler de ellerinizi sık sık yıkayarak hastalığa neden olacak virüs ve bakterilerden kendinizi kolayca koruyabilirsiniz.

Sağlıklı Beslenmeye Başlayın 0 212 706 17 10

Uzmanlar ile görüşmek istiyorsanız sizler de Be Positive ile iletişime geçebilir ve uzmanlarımızdan bilgi alarak seans sürecinizi hızlandırabilirsiniz. Be Positive hakkında daha fazla bilgi almak için bizleri Instagram ve Facebook‘tan takip edebilirsiniz.

Call Now Button