fbpx

Karbonhidrat Diyeti Nedir

Karbonhidrat diyeti nedir ?

Düşük karbonhidratlı bir diyetin, insanların düşük yağlı bir diyetten daha hızlı kilo vermelerine yardımcı olabileceğine kanıtlar bulunmaktadır.

Sağlıklı beslenme alışkanlığının kazanılmasıyla bu kilo kaybının sürdürülebilir olması sağlanabilir. Abrahamson metodu sizin şeker ve şekere çok hızlı dönüşen basit karbonhidratlara olan yeme arzunuzu sonlandırır.

Basit karbonhidratları hayatınızdan çıkartmak, kan dolaşımındaki ana yağ taşıyan ve partikül olan trigliseritleri düşürmek için faydalı olduğu görülmüştür. Ayrıca koruyucu HDL kolesterolünde en büyük artışı sağlamaktadır.

Düşük / Basit karbonhidratlı bir diyet için, temel vitaminleri, mineralleri, bitkisel besinleri, bazı meyve ve sebzeleri menünüze ekleyebilirsiniz.  

Araştırmalar, protein ve yağ seçimlerinde sağlıklı kaynaklardan geldiği sürece orta derecede düşük karbonhidratlı bir diyetin kalbe yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Yapılan bir araştırmada, 82.802 kadından oluşan 20 yıllık prospektif bir çalışma yapılarak,  düşük basit karbonhidrat diyetleri ile kalp hastalığı arasındaki ilişkiye baktılmış düşük karbonhidrat diyetlerine ve diyabet riski araştırılmıştır.  Bitkisel yağ veya protein kaynaklarında yüksek olan düşük karbonhidratlı diyetler yiyen kadınların kalp hastalığı riski yüzde 4 daha düşütüğü görülmüş  ve tip 2 diyabet riski azaldığı görülmüştür.

Karbonhidrat diyeti nedir ? Zararlı karbonhidratları, protein veya yağ ile değiştiren sağlıklı bir diyet, kan basıncını ve “kötü” LDL kolesterolü düşürmek için sağlıklı sonuçlar vermektedir. Düşük karbonhidratlı diyet genellikle kilo vermek için kullanılır.

Bazı düşük karbonhidrat diyetleri, tip 2 diyabet ve metabolik sendrom ile ilişkili risk faktörlerini azaltmak gibi kilo kaybının ötesinde sağlık yararlarına sahip olabilir.

Neden düşük karbonhidratlı bir diyet uygulayabilirsiniz? Düşük karbonhidratlı bir diyet izlemeyi seçebilirsiniz, çünkü: Kilo vermenize yardımcı olmak için belirli karbonhidratları hayatınızdan çıkartmalısınız. Karbonhidrat Bağımlılığı sağlıksız bir beslenme alışkanlığı oluşturur.

Karbonhidrat Diyetinde Neler Yenir ?

 

Abrahamson metodynda düşük karbonhidratlı gıdalara olan yeme arzunuz sonlanır ve yerine besleyici ve lifli karbonhidratlar tüketerek sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanırsınız. Kompleks karbonhidratları tükettiğinizde çok hızlı kanınızda parçalanarak şekere dönüşür. Eğer tatlı / şeker ve basit karbonhidrat tüketiyorsanız, önemki bir kısır döngü içine girersiniz.

Basit karbonhidratlı gıdalar tükettiğinizde, Kan şekeriniz çok hızlı artar ve kısa sürede düşer. Kan şekeriniz her düştüğünde acıkırsınız. Abrahamson metodu sizin bu kısır döngüyı kırmanıza destek olur.

Diğer sağlık yararları Karbonhidrat diyeti nedir ? Düşük karbonhidratlı diyetler metabolik sendrom, diyabet, yüksek tansiyon ve kardiyovasküler hastalık gibi ciddi sağlık durumlarının önlenmesine veya iyileştirilmesine yardımcı olabilir. Aslında, fazla kilo vermenize yardımcı olan hemen hemen her diyet, kardiyovasküler hastalık ve diyabet için risk faktörlerini azaltabilir veya hatta tersine çevirebilir. Basit kabonhidratlardan uzak durmak kan kolesterolünü veya kan şekeri düzeylerini en azından geçici olarak iyileştirebilir. Basit karbonhidrat diyeti, yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) kolesterol ve trigliserit değerlerini orta karbonhidrat diyetlerinden biraz daha fazla iyileştirebilir. Bu sadece kaç karbonhidrat yediğinizden değil, aynı zamanda diğer yiyecek seçeneklerinizin kalitesinden de kaynaklanabilir.

Abrahamson metoduyla Karbonhidrat diyeti yapanlar kalıcı kilo verebilirler.

Şeker ve karbonhidrat diyeti

Karbonhidratlar şeker ile birlikte kan şekerini yükseltir, şekerin bağımlılık etkisi basit karbonhidratların etkisiyle çok daya teklikeli olur. 

Karbonhidrat diyeti kilo alma konusunda yeterli olabilir ancak asıl olan Şeker bağımlığının sonlanması ve kontrollü karbonhidrat tüketimidir. 

Abrahamson motodu ile şeker yeme arzunuz sonlanır ve karbonhidrat diyeti nasıl yapılır sorusunun sonucu zorlanmadan elde edilir. 

Karbonhidrat Diyeti Nedir” te bir düşünce

  1. Aslı cebeci diyor ki:

    Karbonhidrat diyeti ile hızlı ve kalıcı kilo vermek mümkün. Ben sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmak için Abrahamson metodunu seçtim.

Yorumlar kapalıdır.

Call Now Button
× WhatsApp