Sigaranın Zararları Nelerdir

sigaranin zararlari nelerdir

Sigaranın zararları nelerdir

En başarılı sigarayı bırakma yöntemleri ve yolları arasında Abrahamson Metodu, Solunum Sistemi Araştırmaları sonucunda Sigaranın sadece ciğerlerimiz değil tüm solunum sistemine ciddi zararları bulunduğunu belirtmektedir. Sigara zararlımı sorusu günümüzde artık sorulmamakta. Çünkü bilinirlik sürekli artmaktadır.

Nefes Darlığı: Sigaranın içinde yer alan katran ve benzeri maddeler ciğerlerinize yapışır. Zamanla ciğerleriniz daralır ve hücreler oksijeni işleyemez hale gelmeye başlar. Bunun neticesinde ciddi nefes darlığı, koku alma sorunları
ve oksijen yetersizliğine bağlı olarka çabuk yorulma ve kalp krizi riski artar.

Akciğer:  Sigara akciğer kanserinin nedenleri arasında başta gelmektedir. En bilenen sebeptir. Akciğerlerimizin karmaşık bir biyolojik yapısı bulunmaktadır ve vücudunuzn en zor iyileşen kısımları arasında yer alır. Sigaranın içinde bulunan katran ciğerlerimize yapışır ve kanser oluşumunu büyük ölçüde tetikler.

SİGARA BIRAKMA2

 

Sigaranın Yarattığı Rahatsızlıklar

Koku: Sigara koku alma duyumuzu büyük ölçüde köreltecektir.En Başarılı sigarayı bırakma yöntemleri arasında olan Abrahamson Metodu Sindirim Sistemi araştırmaları

Ağız: Sigaranın zararları nelerdir sorusunun cevabı Dişlerimizin çürümesine ve sararmasına yol açar aynı zamanda ağız kanserinin nedenlerinden biridir. Aynı zamanda sigara tat alma duyusunu büyük ölçüde köreltir. Bir çok sigarayı bırakan insan en büyük değişikliklerden birinin bu olduğunu söyler.

Mide: Sigara yine midemizin etrafını saran ve mideyi korumak amacıyla vücudumuzun oluşturduğu mukus adlı tabakaya zarar verir işlevini kaybetmesine neden olabilir. Bu başta ülser ve bir çok hastalık ve rahatsızlığa davetiye çıkarır. Sigara içmek ilerleyen aşamalarda mide aknserine neden olabilir.

Sigaranın Organlarımıza Etkisi

Pankreas: Sindirim sistemimizin parçası pankreası bir çok insan adını kanserinden bilmektedir. Sigara içmek pankreas kanseri nedenlerinden biridir. Yapılan araştırmaya göre sigara kullanımı pankreas kanseri riskini iki kat arttırmaktadır.Sigarayı bırakma yöntemleri arasında en etkilisi olan Abrahamson metodu – Dolaşım Sistemi bilgileri

Damarlar: Sigaranın içinde bulunana zararlı maddeler zamanla damarları tıkamak ve damar sertliğine neden olmaktadır. Damar sertliği bulunana hastalarda bu aşama hızlanmaktadır.

Damarların tıkanması başta kalp olmak üzere vücudumuza ve organlarımıza ciddi zararlar verir.

Kalp:  Sigara kullanımının kalp riskini 3-5 kat arttırdığını söylemek gerekir. Bunun en önemli nedeni yukarıda bahsedilen damar tıkanıklığıdır. Kalp vücudun ihtiyacı olan kanı ulaştırmak için daha çok çalışmaya zorlanır.
Tansiyonun ve kalp ritminiz normal şartlarda sürekli daha fazladır. Zamanla kalp yorulur ve kalp krizi riskiniz artar. Sigara verdiği zararlardan Abrahamson metoduyla kurtulabilirsiniz.

SİGARA BIRAKMA

Sigaranın Devamlılık Gösteren Zararları 

Katarakt oluşumunu tetikler, cilt sorunlarına ve cildin erken yaşlanmasına sebebiyet verir. İyi iyileşmeyi geciktirir hatta ameliyat öncesinden hastadan sigarayı bırakması istenir.

Sigaranın zararları nelerdir; Aynı zamanda sigaranın sosyal zararları vardır. Bunlar çevreye verdiğiniz sigara kullanmayanlar için hatta bazen kullananlar için bile son derece kötü kokusudur. Bu siz farkında olmasanız bile üstünüze ağzınıza siner. Sosyal yaşamınızı etkileyebilir. Aynı zamanda tek bir sigara içmek aslında vücudu 10 dakka kadar koşmuşsunuz gibi yorar. Günlük işlerinizi siz farkında olmadan zihnizi ve verimliliğinizi azaltır.

Ekonomik: Sigara kullanmanın ekonomik zararları bazılarını etkilemiyor olabilir ancak yıllık kendimizi zehirlemek için ciddi bir bütçe ayırdığımızı unutmamamız gerekir. Aslında bu ücreti sigaraya ayırmak yerine bir çok hobi edinebilirsiniz. Bu aynı zamanda sigarayı bırakmak adına size yardımcı olacaktır.

Kararlı Olun: Sigaranın zararlarının bilincine vırdıysak sigara bırakmada ki en büyük etken kişinin karar vermesi ve kararlı olmasıdır. 

 

Sigaranın Ekonomik Zararları

Sigarayı bırakmak için en büyük başarı bu kararlılık sayesinde kazanılır. Bırakma aşamasını sürekli olarak ileri bir tarihe erteliyorsanız takvimden uzak olmayan kesin bir tarih belirleyin ve bu tarihe uyacağınıza başta kendinizi şartlandırın.  Etrafınıza kararınızı ve tarihi söylemek size fayda sağlayacaktır.
Dilerseniz bırakma aşamasında size yardımcı olabilmemiz adına bizden randevu alabilirsiniz. Bazı kişilerin sigara bırakma konusunda başarısızlık korkuları vardır veya daha önce denemiş başaramamışta olabilirsiniz.

 

Call Now Button