Karbonhidrat Nedir? Nerede Bulunur?

karbonhidrat nedir nerede bulunur

KARBONHİDRAT NEDİR NERELERDE BULUNUR

Karbonhidrat nedir kısaca bilgi veremek gerekirse; Karbonhidratlar ana besin türlerinden biridir. Bunlar vücudunuz için en önemli enerji kaynağıdır. Sindirim sisteminiz, karbonhidratları glikoza (kan şekeri) dönüştürür.

Vücudunuzdaki şeker hücreleri, dokularınız ve organlarınız için enerji için kullanır. Gerektiğinde ekstra şekeri karaciğerinizde ve kaslarınızda depolar.

Karbonhidrat çeşitleri

Karbonhidrat nedir hangi besinlerde bulunur, kimyasal yapılarına bağlı olarak basit veya kompleks olarak adlandırılır.

Basit karbonhidratlar, mısır, pirinç, patates, buğday unlu  gibi gıdalarda doğal olarak bulunan şekerleri içerir. Ayrıca gıda işleme ve rafine etme sırasında eklenen şekerler de içerir.

Karbonhidrat nedir nerede bulunur ? Basit karbonhidratlar tüketildiğinde çok hızlı bir şekilde şeker olarak kana karışır, insülin direncinizi arttırır. Bu gıdalar çok çabuk acıkmanıza neden olur ve şeker bağımlılığını tetikler.

Kompleks karbonhidratlar  nişastalı sebzeler ve baklagiller bulunur. bu gıdaların çoğu iyi lif kaynaklarıdır. Kompleks karbonhidratlar, sizin uzun süre tok kalmanızı sağlar ve kan şekerinizi dengeler.

En önemlisi, yemeyi seçtiğiniz karbonhidrat türüdür, çünkü bazı kaynaklar diğerlerinden daha sağlıklıdır. Diyetteki karbonhidrat miktarı – yüksek veya düşük – diyetteki karbonhidrat türünden daha az önemlidir. Örneğin, baklagiller, sebzeler, arpa ve kinoa gibi sağlıklı, yüksek oranda rafine beyaz ekmek veya patates kızartmasından daha iyi seçimlerdir.

Karbonhidrat nerede bulunur, Karbonhidrat nedir nerede bulunur, Kompleks Karbonhidrat bakımından zengin gıdalar sağlıklı beslenmenin önemli bir parçasıdır. Karbonhidratlar vücuda vücut fonksiyonlarını ve fiziksel aktiviteyi desteklemek için kullanılan enerjiye dönüştürülen glikoz sağlar. Ancak karbonhidrat kalitesi önemlidir; bazı karbonhidrat zengini gıdalar diğerlerinden daha iyidir: 

Karbonhidrat Diyeti Nedir  sayfasına ulaşmak için tıklayın

 

Şekerli ve basit karbonhidratlı gıdaları yemeden duramıyor musunuz ?

Bunun Nedeni Şeker bağımlılığı ve çok hızlı kan şekerinizi yükselten karbonhidratlardır.

Abrahamson metoduyla tek seansta şekerli be basit karbonhidratlı gıdalara olan yeme arzunuz sonlanır.

Detaylı bilgi için arayabilirsiniz.

En Sağlıklı Karbonhidrat Kaynakları 

Sebzeler, meyveler ve fasulye – Nohut, vitaminler, mineraller, lif ve bir dizi önemli bitki besin maddesi sağlayarak sağlığı iyileştirir. Karbonhidrat nedir sorusununun zararlı beslenme boyutu.

Sağlıksız Basit karbonhidrat kaynakları arasında unlu gıdalar, beyaz ekmek, mısır, pirinç,  hamur işleri, gazlı içecekler ve diğer yüksek derecede işlenmiş veya rafine edilmiş gıdalar bulunur. Bu maddeler, kilo alımına katkıda bulunabilecek, kilo kaybına müdahale edebilecek ve diyabet ve kalp hastalığını artırabilecek, kolayca sindirilebilen karbonhidratlar içerir.

Abrahamson Metodu ile Şeker ve Şekeri destekleyen basit karbonhidratlara olan arzunuz tek seansta sonlanır. Bu beslenme şekli ile kalıcı ve sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanılır.

Karbonhidrat Nedir? Nerede Bulunur?” te bir düşünce

Yorumlar kapalıdır.

Call Now Button