Alkol Zehirlenmesi Nedir? Alkol Zehirlenmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Alkol Zehirlenmesi

Alkol ve alkol içeren ürünler fazla tüketildiği zamanlarda zehirlenmelere yol açmaktadır. Bu zehirlenme türüne de alkol zehirlenmesi adı verilmektedir. Alkol zehirlenmesi kolay anlaşılan bir zehirlenme türü olsa da hızlı bir şekilde tedavi edilmediği takdirde ölümcül sonuçlara neden olabilmektedir. Bu nedenle alkolden zehirlenen kişilerin hızlı bir şekilde bir sağlık kuruluşuna götürülmeleri ve tedavi edilmeleri gerekmektedir.

Alkol zehirlenmesi nedir, alkol zehirlenmesi nasıl tedavi edilir adlı bu yazımızda alkolden zehirlenen kişilerde görülen belirtiler ve alkol zehirlenmesinde yapılması gereken şeyler hakkında bilgiler vereceğiz.

Alkol Zehirlenmesi Nedir?

Alkol zehirlenmesi, bireylerin kaldırabileceklerinden fazla alkol tükettiği durumlarda ortaya çıkan bir zehirlenme türüdür. Alkolden zehirlenme her ne kadar sarhoşluk olarak nitelendirilse de aslına bakıldığında tıbbi açıdan bir zehirlenme türü olarak bilinmektedir. Alkol zehirlenmesi hızlı bir şekilde anlaşılmadığı ve tedavi edilmediği durumlarda can kayıplarına neden olabilmektedir.

Alkol Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Alkol Zehirlenmesi

Alkolden zehirlenme durumlarında bireylerde belirli belirtiler ortaya çıkmaktadır. Gelin alkol zehirlenmesi belirtilerine daha detaylı bir şekilde göz atalım.

  • Alkolden zehirlenme yaşayan kişilerde ilk ortaya çıkan belirti bilinç bulanıklığıdır.
  • Alkolden zehirlenen kişilerin hareket bozuklukları yaşadığı bilinmektedir ve bununla beraber dengelerini kaybetmeleri de mümkündür.
  • Alkolden zehirlenmede en çok karşılaşılan belirtilerden birisi de karın ağrısı ve mide bulantısıdır. Özellikle fazla alkol tüketen kişilerde bulantının yanı sıra kusma gibi belirtilerde görülmektedir.
  • Alkolden zehirlenen kişilerde en yaygın görülen belirtilerden birisi de çift görme, görme yetisinde azalma ve körlüktür.
  • Alkolden zehirlenme belirtileri arasında baş ağrısı da yer almaktadır.

Bu belirtiler ile karşı karşıya kalan kişilerin hızlı bir şekilde bir sağlık kuruluşuna başvurması ve tedavi için doğru adımlar atması gerekir.

Alkol Zehirlenmesi Ne Kadar Sürer?

Her zehirlenme türünde olduğu gibi Alkolden zehirlenmede ilk belirtiler birkaç saat sonra görülmeye başlanmaktadır. Genellikle metil alkol tüketiminden yaşanana zehirlenmelerde alkol zehirlenmesinin belirtileri 10-24 saat sonra görülmeye başlanmaktadır. İlk olarak görülen belirtiler genellikle 6 saat sonrasında ortaya çıkar. Alkol zehirlenmede ilk belirtiler sarhoşluk ve gastrit gibi belirtilerdir. Bu belirtiler ile beraber kişilerde bulanık görme gibi bir belirti de ortaya çıkmaktadır. Fakat genel anlamda ciddi anlamda yaşanan belirtiler az önce de söylediğimiz gibi 10-24 saat görülmeye başlanmaktadır.

Alkol Zehirlenmesinde Neler Yapılmalı?

Alkol Zehirlenmesi

Alkolden zehirlenmede ile karşı karşıya kalan kişilerin ilk belirtileri gördükten hemen sonra bir hastaneye gitmesi gerekir. Çünkü alkolden zehirlenme tedavi edilmediği durumlarda ölüm gibi büyük sonuçlar ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Bu yüzden sarhoşluk ile beraber farklı belirtiler gördüğünüz kişilerin hemen bir hastaneye götürebilir ve böylece ciddi sonuçlar ile karşı karşıya kalmayı engelleyebilirsiniz.

Sahte Alkolden Zehirlenme

Günümüzde en çok ölümcül sonuçlara neden olan sahte alkolden zehirlenme sayısı oldukça çok artmaktadır. Sahte alkolden zehirlenen kişiler uzman hekimler tarafından kontrol edilmediği takdirde körlük, koma ya da solunum durması gibi ciddi problemler ile karşı karşıya kalarak hayatını kaybedebilmektedir. Sahte alkolden zehirlenmede de genellikle ilk belirtiler 4-6 saat arasında kendini göstermektedir. Sizler de böyle bir durum ile karşı karşıya kaldığınızda sahte alkolden zehirlenen birini hızlı bir şekilde acil servislere götürebilir ve karşı karşıya kalacakları hasarı en aza indirebilirsiniz.

Alkol Bağımlılığından Kurtulun

Abrahamson Metoduyla Sosyal hayatınızı değiştirmeden Alkolden Kurtulabilirsiniz. 
Eğer hazırsanız bizi arayın.

40 yıldır tecrübe ile Sizlerin bağımlılığınızdan kurtulmanıza destek oluyoruz. Sizler de alkol bağımlılığı ile karşı karşıyaysanız hemen Be positive’e başvurabilir ve alanında uzman olan kişilerden danışmanlık alarak alkol bağımlılığından kısa bir süre içerisinde kurtulabiirsiniz.

Alkol Bağımlılığından Kurtulun 0 212 706 17 10

Uzmanlar ile görüşmek istiyorsanız sizler de Be Positive ile iletişime geçebilir ve uzmanlarımızdan bilgi alarak seans sürecinizi hızlandırabilirsiniz. Be Positive hakkında daha fazla bilgi almak için bizleri Instagram ve Facebook‘tan takip edebilirsiniz.

Call Now Button