Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Yeşil Çayın Faydaları

Sağlıklı beslenme dendiğinde herkesin aklına ilk gelen ürünler arasında yeşil çay yer alır. Genellikle kişiler yeşil çay tüketerek metabolizmalarının hızlanmalarını sağlar ve bunun yanı sıra yeşil çayın faydalarından da yararlanmak ister. Çünkü yeşil çayın faydaları sayılamayacak kadar çoktur.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir adlı bu yazımızda sağlıklı beslenmek ya da kilo vermek isteyen kişilerin sıkça tükettiği ürünlerden birisi olan yeşil çay ve yeşil çayın faydaları hakkında sizlere bilgi vereceğiz. Siz de bu yazımızı inceleyebilir ve yeşil çayın faydalarını öğrenerek bu ürünü neden beslenme programınıza eklemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Yağ Yakımını Hızlandırır

Kilo vermek isteyen kişilerin en çok tükettiği ürünler arasında yer alan yeşil çayın yapılan araştırmalar sonrasında yağ yakımını hızlandırdığı görülmüştür. Kilo kontrolü sağlamak ya da sağlıklı kilo vermek isteyen kişilerin tüketmesi gereken ürünler arasında yer alan bu ürün düzenli tüketildiği takdirde bireylerde yağ yakımını hızlandırır. Fakat yağ yakımının hızlanması için yeşil çay tüketiminden sonra kişilerin beslenmelerine dikkat etmesi ya da spor yapması gerekmektedir.

Metabolizmanızı Hızlandırır

Yeşil Çayın Faydaları

Metabolizmayı hızlandıran ürünlerden birisi olan yeşil çay kilo kontrolünde oldukça etkilidir. Camellia sinensis’in yapraklarından elde edilen yeşil çay demlendiğinde 1 kaloriye denk gelmektedir. Sıfıra yakın bir kalori barındırması ve metabolizmayı hızlandırıcı bir özelliğinin bulunması sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyen kişilerin bu ürünü tüketmesini sağlamaktadır.

Hastalıklara Karşı Korunmanızı Sağlar

Yeşil çayın faydaları dendiğinde aklınıza gelmesi gereken faydalardan bir diğeri de hastalıklara karşı koruyucu özelliğidir. Yapılan araştırmalara göz atıldığında yeşil çayın bireylerde görülen insülin direncini azalttığı ortaya çıkmaktadır.

Yeşil çayın insülin direncini azaltması ise kişilerde görülebilecek diyabet hastalığı riskinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Kalp ve damar sağlığını koruyan bir çay da olduğu için sıkça yeşil çay tüketen kişilerde kalp krizi ya da damar tıkanıklığı gibi rahatsızlıkların görülme riski ortadan kalkmaktadır. Bunun yanı sıra yeşil çay tüketimi LDL kolesterolün de kontrol altına alınmasını sağlamaktadır.

Kanser Riskini Azaltır

Yeşil çay yapısı gereği antioksidan bakımından oldukça zengin bir olan çay türüdür. Bilimsel araştırmalara göz atıldığında yeşil çayın faydaları arasında ön plana çıkan en büyük faydalardan birisi olarak kanser riskini azaltması görülmektedir.

Bununla beraber yeşil çay bireylerde görülebilecek olan kronik hastalıklarında oluşumunu engellemektedir. Fakat yeşil çay içerisinde bulunan antioksidanlardan yararlanmak için çay içilirken içerisine süt eklenmemesi gerekmektedir. Aksi takdirde yeşil çay içerisine eklenen şeker ya da süt gibi ürünler yeşil çayın faydalarının azalmasına neden olacaktır.

Beynin Korunmasına Yardımcı Olur

Yeşil Çayın Faydaları

Beyin fonksiyonları için oldukça önemli bir ürün olan yeşil çay bireylerin nöronal hastalıklara karşı korunmasında etkili olan bir üründür. Özellikle Parkinson ve Alzheimer hastalıklarına yakalanma riskini azaltan yeşil çayın faydaları arasında beyinde oluşabilecek olan hücre dejenerasyonunu engellemek de yer almaktadır.

Cildinizin İyi Görünmesini Sağlar

Cilt sağlığı için de yeşil çayın etkileri bir hayli fazladır. İçerisinde yer alan antioksidanlar cilt hücrelerini yenileyici etki göstermektedir. Uzun vadede yeşil çay tüketen kişilerin hem cilt sağlıklarını hem de vücut sağlıklarını korumalarına yardımcı olmaktadır.

Yeşil çay ve faydaları

Bepositive ile Sağlıklı Yaşamaya Başlayın

Sizler de hayatınızda ufak değişiklikler yaparak sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsanız Bepositive’e başvurabilirsiniz. Bepositive’de alanında uzman kişilerden danışmanlık alabilir ve sağlığınızı tehdit eden alkol bağımlılığı, sigara bağımlılığı ve şeker bağımlılığı gibi alışkanlıklarınızdan kolayca kurtulabilirsiniz.

Sağlıklı Yaşamaya Başlayın 0 212 706 17 10

Uzmanlar ile görüşmek istiyorsanız sizler de Be Positive ile iletişime geçebilir ve uzmanlarımızdan bilgi alarak seans sürecinizi hızlandırabilirsiniz. Be Positive hakkında daha fazla bilgi almak için bizleri Instagram ve Facebook‘tan takip edebilirsiniz.

Call Now Button