12 Maddede Stresin Bağışıklık Sistemi Üzerindeki Etkileri

Aşırı Stresin Bağışıklık Sistemi Üzerindeki 12 Etkisi

Stesin bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri genel olarak bilinmektedir. Son yıllarda yaşanan Covid-19 pandemisinin de etkisiyle güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak daha da önem kazandı. Ancak bağışıklık sistemi, genetik, çevresel ve duygusal birçok etkenden kolaylıkla etkilenmektedir. Bağışıklık sistemini güçsüzleştirerek sağlığı bozan stres, vücut sağlığının bozulmasına yol açabiliyor. İşte aşırı stresin bağışıklık sitemi üzerindeki etkileri

Stresin Bağışıklık Sistemi Üzerine Etkileri

Yapılan çalışmalar, birtakım psikolojik faktörlere ve kişilik özelliklerine bağlı olarak oluşan aşırı stresin bağışıklık sistemini baskıladığını ve çeşitli hastalıklara sebep olduğunu göstermektedir. Bu durumun farkına vararak stresle başa çıkmak, stres kaynaklı sağlık problemlerinden korunmanızı sağlayacaktır.

Kişinin çevresel zorlayıcı faktörler altında hissettiği gerilim olarak tanımlanan stres, kısa vadede kişiye zarar vermiyor gibi görünse de uzun vadede vücutta ciddi rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Depresyon, stres ve kaygı bağışıklık sistemini güçsüzleştirerek sağlığın ve vücuttaki işleyiş düzeninin bozulmasına yol açmaktadır.

Aşırı Stresin Neden Olduğu Rahatsızlıklar

Stres, bağışıklık sistemini zayıflatarak vücudun hastalıklara karşı direncini azaltmakta, günlük faaliyetlere ve insan ilişkilerine zarar vererek yaşam kalitesini düşürmektedir.

Günlük hayatta yaşadığımız kaygı ve gerginlikler hastalıklara karşı vücudumuzu koruyan bağışıklık sisteminin zayıflamasına hatta çökmesine neden olabilmektedir. Günümüzün en büyük problemi olan coronavirüs başta olmak üzere hastalıklara karşı kendimizi korumak, yaşam kalitemizi arttırmak için bağışıklık sistemini güçlendirmek önem taşımakta. Stres ve psikolojik rahatsızlıklar bağışıklık sisteminin en büyük düşmanları olduğundan aşırı stresin neden olduğu rahatsızlıklar ve semptomları bilerek stres kaynağını ortadan kaldırmak sağlık için faydalı olacaktır.

Stresin sebep olduğu semptomlar arasında;

– Baş ağrısı

– Çarpıntı

– Uyku bozukluğu

– Saç dökülmesi

– Kalp rahatsızlıkları

– Sindirim rahatsızlıkları

– Yeme ve kilo problemleri

– Gerginlik, kaygı, huzursuzluk, bitkinlik

– Sinir

– Motivasyon kaybı

– Unutkanlık

– Nefes darlığı örnek gösterilebilir.

Aşırı stresin neden olduğu rahatsızlıklar ve sorunlar şunlardır:

Gastrointestinal Bozukluklar

Benzer hormon ve sinir sitemi etkisindeki sindirim sistemi ve beyin yoğun stres altında doğrudan etkilenmektedir. Yaşanan uzun süreli stres durumlar, sindirim sistemini olumsuz etkileyerek şişkinlik, ishal, kabız ve kramplar gibi gastrointestinal bozukluklar oluşmasına sebep olabilmektedir. Bu tür sağlık sorunlarının çözümünde mide ve bağırsaklar için olan ilaçlar etki göstermeyebileceğinden psikolojik destek almak önem taşır.

Felç Riski

Yapılan araştırmalara göre yüksek stres ya da ağır depresyon yaşayan insanların beyin damarlarında sertleşme ve daralma ihtimali yüksektir. Beyin damarlarındaki bu sertleşme ve daralmalar felç riski oluşturmaktadır.

Stresin beynin hafıza ile ilgili bölümlere olumsuz etki göstererek hasarlara yol açtığı bilinmektedir. Kronik stres, beynin bazı bölümlerinde küçülme ve beyin kanaması kaynaklı ölümlerin yaşanması ihtimalini arttırmaktadır.

Cilt Hastalıkları

Psikolojik stres ve cilt hastalıklarının bağlantılı olduğu yapılan araştırmalarca kanıtlanmış durumdadır. Sedef hastalığı, egzama ve akne gibi pek çok cilt hastalıkları stres kaynaklı oluşabilmektedir.

Kilo Kontrolü

Uzun süreli kronik stres vücutta kortizol hormonu üretimine sebep olmaktadır. Kortizol, karbonhidrat ve yağ metabolizmasını stabilize ederek kandaki şeker miktarını ayarlamaktadır. Bu hormonun fazla salgılanması durumunda kişiler daha fazla yemek yeme ihtiyacı duyar ve daha az kalori yakar. Dolayısıyla yoğun stres altındaki kişilerde kilo alımına yol açar.

Bazı bünyelerde ise stres ve kaygı seviyesinin yüksekliği kişilere kilo verdirir. Kandaki adrenalin miktarı artışına bağlı olarak metabolizma hızlanır fakat yağ yakımı yavaşlar.

Her iki durumda da stres altında fiziksel aktiviteler ve spor yetersiz gelerek kişilerde kilo kontrolü sağlanmasını zorlaştırmaktadır.

Soğuk Algınlığı

Aşırı stresin bağışıklık sistemine etkileri olumsuz olduğundan bağışıklık sistemi zayıflar. Enfeksiyon, soğuk algınlığı gibi hastalıklar zayıf bağışıklık sistemine sahip kişilerde daha sık görülmektedir.

Odaklanma Güçlükleri

Stres altındaki kişiler odaklanma güçlükleri yaşarlar.

Baş Ağrısı

Pek çok nedene bağlı olabilen baş ağrısı duygusal stres sonucu da ortaya çıkmaktadır. Aşırı strese maruz kalan kişilerde baş ağrıları süreklilik göstererek günlük hayatı olumsuz etkileyebilmektedir.

Kardiyovasküler Hastalıklar

Stresin Bağışıklık Sistemi Üzerindeki Etkileri - Kap SağlığıKalp üzerinde olumsuz etkiye sahip olduğu bilinen aşırı stres, çeşitli kardiyovasküler hastalıklara neden olabilmektedir. Yapılan bilimsel araştırmalara göre stres problemi yaşayan bireylerde kalp hastalıkları ve kalp krizi sebepli ölüm oranı diğer insanlara göre oldukça fazladır. Ayrıca stresin damar sertliğini ve lezyonları arttırdığı da bilimsel çalışmalarca kanıtlanmıştır.

Saç Dökülmesi

Strese dayalı saç dökülmesi ile saçlarınızın seyrelmesi ya da büyük bölümünü kaybetmeniz olasıdır. Özellikle vitamin ve kan değerleriniz normal olmasına rağmen saç dökülmesi sorunu yaşıyorsanız bunun stres kaynaklı olması muhtemeldir.

Uyku Problemleri

Aşırı stres altındaki kişilerde ciddi uyku problemleri görülebilmektedir. Stres kaynaklı uyku düzensizlikleri kişinin günlük aktivitelerini engellemekte, çeşitli sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Uyku problemlerinin sebebinin ve çözümünü bulmak için bir uzmandan yardım almak gerekir.

Yara İyileşmesinin Uzaması

Vücutta salgılanan stres hormonları dokuların iyileşme sürecini yavaşlatmaktadır. Yüksek stres altındaki bireylerde yara iyileşmesinin uzaması problemi görülebilmektedir. Özellikle ameliyat sonrası gibi durumlarda doku iyileşmesinde görevli maddelerin yaralı bölgelere iletilmesinin stres kaynaklı zorlaşması, hastalara zarar verebilmektedir.

Stresin tüm bu kötü etkilerinden korunmak için stres terapisi alabilirsiniz. BePostive bioenerji yöntemi ile stresi doğal yollardan hayatınızdan çıkarabilmektedir. Abrahamson metoduyla dünya çapında binlerce hasta stresten kurtulmuştur. Hemen arayın ve bilgi alın!

Photo by Nik Shuliahin on Unsplash

Call Now Button