Sosyal Medya Bağımlılığı Nedir?

Sosyal Medya Bağımlılığı

Abrahamson metodu 40 yıldır sağlıklı yaşam ve bağımlılıklar üzerine çalışmaktadır. Detaylı bilgi için bizi arayın.

 • Sigara Bırakma
 • Şeker Karbonhidrat
 • Şeker Gluten
 • Alkol Terapisi
 • Madde Bağımlılığı

Günümüzde herkes Instagram, Facebook, Twitter ve Linkedin gibi sosyal medya platformlarını kullanmaktadır. Kişiler sosyal medya platformları aracılığı ile sevdiği kişiler ile iletişime geçerken yeni arkadaşlıklar da edinmektedir. Özellikle web 2.0 teknolojisine geçiş ile başlayan sosyal medya platformlarının kullanım oranı her geçen gün artış göstermektedir. Artık günümüzde sosyal medya bağımlılığının da arttığı bilinmektedir.

Sosyal bağımlısı olan kişiler gündelik hayatlarının büyük bölümlerini sosyal medya platformlarında geçirir. Bununla beraber sosyal medya bağımlısı olan kişiler büyük ölçüde bu platformları da yoğun bir şekilde kullanır.

Sosyal Medya Bağımlılığı Nedir adlı bu yazımızda bağımlılık türlerinden birisi olan Sosyal Medya Bağımlılığı hakkında sizleri bilgilendireceğiz. Siz de yazımızı inceleyebilir ve bu bağımlılık türü hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Sosyal Medya Bağımlılığı

Sosyal Medya Bağımlılığı

Bireylerin sosyal medya platformlarını boş zamanlarını geçirmek ve eğlenmek için aşırı bir şekilde kullanmasına sosyal medya bağımlılığı adı verilir. Sosyal medya bağımlısı olan kişiler genellikle bu platformlarda zaman geçirmek, yaptığı her aktiviteyi paylaşmak ister.

Sosyal Medya Bağımlılığı Belirtileri Nelerdir?

Sosyal medya bağımlısı olan kişilerin çoğu aynı özellikleri sergilemektedir. Sosyal medya bağımlısı olmanın belirtileri şunlardır:

 • Bireyler sürekli sosyal medya platformlarında aktif olmak ister.
 • Günlük rutinlerini sürekli olarak sosyal medya platformlarında paylaşır.
 • Sosyal medya bağımlısı olan kişiler diğer kişilerin paylaşımlarını yakından takip eder.
 • Sosyal medya bağımlıları birçok kişi ile etkileşime girer.

Sosyal medya bağımlısı olan kişilerde görülen belirtiler bunlardır. Bu belirtilerin birkaçı sizde bulunuyorsa sosyal medya bağımlılığını önlemek için bir şeyler yapmaya özen gösterebilirsiniz.

Sosyal Medya Bağımlılığı Nasıl Önlenir?

Sosyal medya bağımlısı olmayı önlemek için kişilerin özellikle sosyal medya kullanım oranlarını azaltması gerekir. Bu nedenle kontrollü bir şekilde sosyal medya kullanılması gereklidir.

 • Sosyal medyaya bağımlılığı kontrol etmek istiyorsanız sosyal medya kullanım zamanlarınızı ayarlamanız gerekir.
 • Sosyal medya bağımlısı olmaktan kurtulmak için uygulama bildirimlerini kapatmayı deneyebilirsiniz.
 • Paylaşımlarınızı belirli gün ve saatlerde yapmak için bir karar verin ve ilgili saat diliminin dışına çıkan dönemde sosyal medya kullanmamaya özen gösterin.
 • Sosyal medya platformları arasında yer alan ve aktif bir şekilde kullanmadığınız sosyal medya platformlarındaki hesaplarınızı kapatın.
 • Karşılaştığınız herkesle iletişime ve etkileşime geçmeye çalışmayın.
 • Sosyal medya kullanım sürenizi takip edin ve bu süreyi düşürmeye çalışın.

Sosyal medya bağımlısı olmaktan kurtulmak istiyorsanız sizler de bunlara önem vererek hareket edebilirsiniz. Böylece fazla sosyal medya kullanmanın önüne geçebilirsiniz.

Sosyal Medya Bağımlılığı Nasıl Başlar?

Sosyal Medya Bağimliliği 2

Sosyal medya bağımlısı olamk genellikle insanların belirli duygusal ihtiyaçlarının eksikliği dolayısıyla başlar. İlk olarak sosyal medya bağımlılığına neden olan duygusal ihtiyaç doğrulanma ve özlemdir. Bu hislere duyulan eksiklik bireylerde sosyal medyaya bağımlılığın görünmesine neden olmaktadır. Bunların yanı sıra insanların beğenilme ihtiyacı da sosyal medya bağımlısı olmayı tetikleyen hisler arasında yer almaktadır.

Sosyal Medya Bağımlılığı Nelere Neden Olur?

Sosyal medya bağımlısı kişilerin belirli psikolojik rahatsızlıklar ile karşı karşıya kalmasına neden olur. Bunlardan birincisi depresyondur. Genellikle sosyal medya platformlarını çok kullanan kişiler kendilerini zamanla yalnız hisseder ve bu hissin ardından kişilerde depresyon başlar.

Sosyal medya bağımlılığının neden olduğu bir diğer durum da saygıdır. Kişiler sosyal medya platformlarında sürekli olarak diğer kişilerin hayatlarını gördüğü ve onları örnek alarak yaşamaya çalıştığı için kendilerine olan benlik saygısını kaybeder. Bu da zamanla kişilerin depresyona girmesine neden olur.

Bu tür nedenler ile karşı karşıya kalmak istemeyen kişilerin sosyal medya kullanım oranlarına önem vermesi gerekir.

Bağımlılıktan Kurtulun 0 212 706 17 10

Uzmanlar ile görüşmek istiyorsanız sizler de Be Positive ile iletişime geçebilir ve uzmanlarımızdan bilgi alarak seans sürecinizi hızlandırabilirsiniz. Be Positive hakkında daha fazla bilgi almak için bizleri Instagram ve Facebook‘tan takip edebilirsiniz.

Call Now Button