Metabolizma Hızlandırmak İsteyenler İçin 5 Öneri

metabolizmayi hizlandirmak 3

Günümüzde kişilerin kilo vermesini en çok etkileyen şeylerden birisi metabolizma hızıdır. Genellikle yaş, kilo ve boy formülleri ile hesaplanan metabolizma hızı artış gösterdiğinde kişilerin kilo vermesi güçlenirken metabolizma yaşı genç kaldığında ise bireylerin daha hızlı ve kolay bir şekilde kilo verdiği bilinmektedir. Çoğu zaman metabolizması yaşlı olan kişiler de metabolizma hızlandırmak için çaba göstermektedir.

Metabolizma hızlandırmak isteyen kişiler bu nedenle hem yedikleri şeylere hem de günlük aktivitelerine dikkat ederek hareket etmektedir. Dengeli ve sağlıklı bir şekilde beslenen ve günlük yaşamlarına hareket ekleyen kişiler ise ise metabolizmalarını kolay bir şekilde hızlandırabilmektedir.

Metabolizma Hızlandırmak İsteyenler İçin 5 Öneri adlı bu yazımızda yaşam tarzınızı değiştirerek metabolizmanızı nasıl hızlandıracağınız hakkında sizlere bilgiler vereceğiz. Siz de bu yazımızı inceleyebilir ve kilo vermede önemli bir problem olan metabolizma yaşını nasıl düşüreceğinizi öğrenebilirsiniz.

Metabolizma Nedir?

Metabolizma, bireylerin vücutlarının günlük yaşamlarında yedikleri ve içtikleri şeyleri enerjiye dönüştürme sürecine verilen isimdir. Günlük hayatta yenilen yiyecek ve içecekler içerisinde yer alan kalorilerin vücut tarafından kullanılması için enerjiye dönüştürülmesidir.

Metabolizma Nasıl Hesaplanır?

Metabolizma hızlandırmak ile ilgili sizlere bilgi vermeden önce yazımızın bu bölümünde metabolizma hesaplamasına değineceğiz.

 • Kadınlar için metabolizma hesaplaması yaplırken 655,1 + (9,56 x kilo) + (1,85 x boy) – (4,68 x yaş) formülü kullanılarak bazal metabolizma bulunmaktadır.
 • Erkekler için metabolizma hesaplaması yaparken de 66,5 + (13,75 x kilo) + (5,03 x boy) – (6,75 x yaş) formüllünün kullanıldığı bilinir.

İlgili hesaplamalardan çıkan sonuçlar kişilerin bazal metabolizmasıdır. Bazal metabolizma genellikle bireylerin yağsız vücut kütlesi üzerinden yapılmaktadır.

Metabolizma Nasıl Hızlandırılır?

metabolizma hızlandırmak

Metabolizması hızlı olmayan kişilerin kilo verme sürecinde problem yaşadığını sizlerle paylaşmıştık. Bu noktada metabolizma hızlandırmak isteyen kişiler için önerileri de sizlerle paylaşacağız.

 • Su tüketimi
 • Baharatlı yiyecekler
 • Spor yapmak
 • Lifli Gıdalar
 • Gün İçerisindeki Öğünler
 • Öğünlerin Yoğunluğu

Metabolizmasını hızlandırmak isteyen kişilerin önem vermesi gereken konular arasında yer alır. Gelin şimdi metabolizmanızı hızlandıracak bu unsurlara daha detaylı bir şekilde göz atalım.

Su Tüketiminizi Artırın

Sağlıklı beslenmenin ilk şartlarından birisi olan su tüketimi metabolizma hızlandırmak için oldukça etkilidir. Sağlıklı bir bireyin günlük içmesi gereken su miktarı en az 2-3 litredir. Bir gün içerisinde bu miktarda su içerek sizler de metabolizmanızın hızlanmasını sağlayabilirsiniz.

Baharatlı Yiyecekler Tüketin

Metabolizma hızlandırmakta etkili olan bir diğer ürün grubu da baharatlı yiyeceklerdir. Özellikle karabiber ve pul tüketimine önem verilmelidir. Çünkü bu baharatlar kişilerin metabolizmasını hızlandırmaya yardımcı olmaktadır.

Spor Yapın

metabolizma hızlandırmak
metabolizma hızlandırmak

Sağlıklı yaşamın sırları arasında yer alan spor da aslına bakıldığında metabolizmasını hızlandırmak isteyen kişilerin önem vermesi gereken aktiviteler arasında yer alıyor. Çünkü spor yaparken Kardiyovasküler bir çalışma yapmak aslına bakıldığında kan dolaşımını hızlandırıyor ve bununla beraber spor kilo vermenizde de etkin bir rol oynuyor.

Lifli Besinler Tüketin

Metabolizma hızlandırmak için bireylerin tüketmesi gereken ürün grupları arasında lfli besinler de yer alıyor. Lifli gıdalar sindirim esnasında enerjiyi artırırken metabolizmanın hızlanmasında da etkin bir rol oynuyor. Bu noktada metabolizma hızını artırmak için bireylerin:

 • Kepekli gıdalar
 • Elma
 • Portakal
 • Kabak Çekirdeği
 • Yulaf
 • Brokoli
 • Badem

Gibi ürünleri tüketmesi gerekiyor. Sizler de bu ürünleri tüketmeye önem verebilir ve metabolizmanızı artırabilirsiniz.

https://www.gurmecenter.com/metabolizmayi-hizlandirmanin-yollari/

Bepositive’e Başvurun

Sağlıklı beslenmek istiyorsanız sizler de alanında uzman kişilerden profesyonel destek alabilirsiniz. Siz de bepositive’e başvurabilir ve alacağınız destek sayesinde sağlıklı beslenmeye başlayabilirsiniz.

Sağlıklı Beslenmek İçin 0 212 706 17 10

Uzmanlar ile görüşmek istiyorsanız sizler de Be Positive ile iletişime geçebilir ve uzmanlarımızdan bilgi alarak seans sürecinizi hızlandırabilirsiniz. Be Positive hakkında daha fazla bilgi almak için bizleri Instagram ve Facebook‘tan takip edebilirsiniz.

Call Now Button