Sigara Dumanı Zararları Nelerdir

https://www.bepositive.com.tr/sigara-dumani-zararlari-nelerdir/

Sigara Dumanı Zararları

Bu yazımızda Sigara dumanının etkisini ve sigara dumanının etkilerini sizlere kısaca sıraladık.

Tütün dumanı yada sigara dumanı, katı parçacıklardan ve gazlardan oluşur. Tütün dumanında 7.000’den fazla farklı kimyasal tanımlanmıştır. Hayvanlarda, insanlarda veya her ikisinde de kansere neden olduğu bilinen bu kimyasalların sayısının 70 civarında olduğu bildiriliyor.

Sigara dumanını oluşturan kimyasallar Katı parçacıklar tütün dumanının yaklaşık yüzde 10’unu oluşturur ve “katran” ve nikotin içerir. Gazlar veya buharlar, tütün dumanının yaklaşık yüzde 90’ını oluşturur. Sigara dumanı içinde, bulunan ana gaz karbon monoksittir. Diğerleri arasında formaldehit, akrolein, amonyak, nitrojen oksitler, piridin, hidrojen siyanür, vinil klorür, N-nitrosodimetilamin ve akrilonitril bulunur. Bunlardan formaldehit, N-nitrosodimetilamin ve vinil klorür insanlarda şüphelenilen veya bilinen kanserojen maddelerdir. Akrilonitrilin hayvanlarda kansere neden olduğu gösterilmiştir.

Sigara dumanına maruz kalmak

Sigara dumanının zararları;

Sigara içmek hastalığa ve sakatlığa yol açar ve vücudun hemen her organına zarar verir.

Sigara dumanına maruz Kalan, 16 milyondan fazla Amerikalı, sigaranın neden olduğu bir hastalıkla yaşıyor. Sigara nedeniyle ölen her kişi için en az 30 kişi sigaraya bağlı ciddi bir hastalıkla yaşıyor. Sigara dumanı kansere, kalp hastalığına, felce, akciğer hastalıklarına, diyabete ve amfizem ve kronik bronşit içeren kronik obstrüktif akciğer hastalığına (KOAH) neden olur. Sigara dumanı solumak ayrıca tüberküloz, bazı göz hastalıkları ve romatoid artrit dahil olmak üzere bağışıklık sistemi sorunları riskini artırır.

Sigara dumanından etkilenenler, Pasif içiciliğe maruz kalma, her yıl sigara içmeyen yetişkinlerde yaklaşık 41.000 ölüme ve bebeklerde 400 ölüme katkıda bulunur. Pasif içicilik yetişkinlerde felç, akciğer kanseri ve koroner kalp hastalığına neden olur. Pasif sigara dumanına maruz kalan çocuklar, ani bebek ölümü sendromu, akut solunum yolu enfeksiyonları, orta kulak hastalığı, daha şiddetli astım, solunum semptomları ve yavaş akciğer büyümesi için yüksek risk altındadır.

Sigara Dumanıdan Bulaşan Hastalıklar

Sigara dumanına maruz kalanlar, sigara içenlerin sigara içmeyenlere göre kalp hastalığı, felç ve akciğer kanseri geliştirme olasılığı daha yüksektir.

Tahminler, sigara içmenin riski artırdığını gösteriyor:

Koroner kalp hastalığı için 2 ila 4 kez1,6

2 ila 4 kez inme için

25 kez akciğer kanserine yakalanan erkeklerin oranı

Akciğer kanserine yakalanan kadınların oranı 25.7 kat

Sigara dumanı içmek genel sağlığın azalmasına, işe devamsızlığın artmasına ve sağlık hizmeti kullanımının ve maliyetinin artmasına neden olur.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Call Now Button