Sigara Bağımlılığı Hakkında 7 Bilgi

Sigara Bağimliliği

Bağımlılık türlerine yönelik bir araştırma yapıldığında alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığının yanı sıra sigara bağımlılığı da karşımıza çıkmaktadır. Sigara bağımlılığı en yaygın olan bağımlılık tipidir. İstatistiksel veriler incelendiğinde sigara bağımlılık yaşının neredeyse ilk okul düzeyine düştüğü görülmektedir. Bu da her geçen gün nikotin yani sigara bağımlısı olan kişilerin sayısının arttığını göstermektedir.

Sigara Tüketiminin Türkiye’ye Maliyeti…

Sigara bağımlılığı nedeniyle sadece bireyler değil toplumlar ve ülkeler bile zarar görmektedir. Nasıl derseniz, sigara tüketim oranı yüksek olan toplumlarda akciğer kanseri ve benzeri hastalıklar daha yüksek oranda olmaktadır. Sigaranın neden olduğu hastalıklar sebebiyle yılda milyarlarca liralık ilaç ve tedavi masrafı olmaktadır.

Sigaraya harcanan mecburi sağlık giderleri Türkiye’ye ne kadar mal olmuş olabilir?
120 Milyar TL (2020 verisidir) aa

Sigara Bağımlılığı Nedir?

Sigara bağımlılığı sürekli sigara içme dürtüsü nedeniyle sigarayı bırakamamak, buna karşı irade gösteremeden uzun yıllar sigara devam etmektir. Nikotin gibi sigara içerisinde bulunan bazı maddeler kısa süre içerisinde sigaranın bağımlılık yaratmasına neden olmaktadır. Sigara Bağımlılığı hakkında 7 bilgi adlı bu yazımızda gelin sigara bağımlılığına daha yakından bir göz atalım.

Sigara Nedir?

Tütün ve tütün ürünleri grubunda yer alan sigara tütünün kağıda sarılmasıyla üretilen nesneye verilen isimdir. Genellikle sigara içe çekme yöntemi ile kullanılmaktadır. Günümüzde tüketimi oldukça yaygın olan bir maddedir ve içerisinde nikotin bulunmaktadır.

Sigara Bağımlılık Yapar mı?

Sigara bağımlılığı genellikle ailesel, çevresel ve kullanıma dayalı gelişen bir bağımlılık türüdür. Çoğu zaman kişiler kullanım oranları arttıkça nikotin bağımlılığı da artış göstermektedir. Kişiler genellikle kendilerine sigara paketi almaya başladıklarında ve sigara tüketimini arttırdıklarında sigaraya daha bağımlı bir hale gelmektedir.

Yapılan araştırmalar incelendiğinde ise sigara bağımlılığının zamanla artış gösterdiğini söylemek mümkündür. Fakat sigara bağımlılığından kurtulmak isteyen kişiler profesyonel destek alarak ve doğal yöntemlere başvurarak sigara bağımlılığından kurtulabilmektedir.

Sigara Neden Bağımlılık Yapar?

Sigara neden bağımlılık yapar sorusunun yanıtı günümüzde birçok kişi tarafından araştırılmaktadır. Sigara tüketimi olan kişiler nikotin de tüketmektedir. Sigaranın etken maddeleri içerisinde yer alan nikotin ilk olarak akciğerlerde emilmekte ve arından ise kan yolu ile beyne gitmektedir.

Sigara tüketiminin ardından 10 saniye içerisinde nikotin beyne ulaşmaktadır. Niktoninin vücutta yayılımı hızlı bir şekilde geliştiği için ve beyne olan etkileri artış gösterdiği için nikotin-sigara bağımlılığı ortaya çıkmaktadır.

Tek Bir Sigara Bağımlılık Yaratır mı?

Sigara Bağımlılığı
Sigara Bağımlılığı

Nikotin bağımlılık yaratan nesneler arasında yer almaktadır. Sigara kişilere yalnızca fiziksel değil sosyal ya da ruhsal yönlerden dolayı da bağımlılık yaratan bir maddedir. Çoğu zaman kişiler bir taneden bir şey olmaz cümlesini kullanarak sigara tüketmeye başlamaktadır. Fakat tüketim artış gösterdiğinde sigara bağımlılığına da yakalanmaktadır.

Nikotin Bağımlılığı Ne Zaman Biter?

Sigarayı bırakan kişiler belirli bir süre boyunca nikotin bağımlılığı yaşamakta ve yoksunluk çekmektedir. Özellikle sigarayı bıraktıktan 48 saat sonrasına kadar kişilerin nikotin yoksunluğu yaşadığı bilinmektedir.

Nikotin yoksunluğu sigarayı bırakan kişilerde zamanla azalmaktadır. Özellikle 48 saatin ardında kalan 3 gün ile 4 hafta süre oldukça önemlidir. Bu süreler zarfında kişilerin nikotin yoksunluğu azalmaktadır.

Sigara Bağımlılığından Nasıl Kurtulunur?

Sigarayı bırakmak isteyen kişilerin en çok yanıt aradığı sorulardan birisi de sigara bağımlılığından nasıl kurtulunur sorusudur. Çünkü kişiler bağımlılık yaratan nikotin ve sigaran kurtulmayı istemektedir. Bu noktada nikotin bağımlılığından kurtulmak isteyen kişiler doğal yollar ile sigarayı bırakabilecekleri gibi ilaç ve uzman desteği alarak da sigara bağımlılığından kurtulabilmektedir.

  • Spor
  • Nikotin Bandı
  • Nikotin Sakızı
  • Uzman Desteği
  • Sigarayı Bırakma İlaçları
  • Yaşam Standartlarında Değişiklik

Sigarayı bırakmak isteyen kişilerin en çok başvurduğu yöntemlerdir. Bu yöntemler arasında yer alan nikotin bandı, nikotin sakızı ve sigarayı bırakma ilaçları ilerleyen dönemlerde belirli problemler ile karşı karşıya kalmanıza neden olduğu için de pek tercih edilmemektedir.

Uzman Desteği ile Sigaradan Kurtulun

Sigarayı bırakmak ve sağlıklı bir hayat yaşamak istiyorsanız sizler de bu noktada uzmanlardan destek alabilirsiniz. Sigarayı bırakmak için Bepositive’e başvurabilir ve alanında profesyonel uzmanlarımız ile çalışarak sigara bağımlılığından tek seansta kurtulabilirsiniz.

Sigara Bağımlılığından Kurtulun 0 212 706 17 10

Uzmanlar ile görüşmek istiyorsanız sizler de Be Positive ile iletişime geçebilir ve uzmanlarımızdan bilgi alarak seans sürecinizi hızlandırabilirsiniz. Be Positive hakkında daha fazla bilgi almak için bizleri Instagram ve Facebook‘tan takip edebilirsiniz.

Call Now Button