fbpx

KOAH Evreleri

KOAH evreleri Nelerdir ? KOAH tek bir durum gibi görünebilir, ancak birkaç çeşit akciğer hastalığı içerir. Hepsi sizi nefessiz hissettirebilir.

Doktorlar KOAH’ınızın ne kadar şiddetli olduğunu tanımlamak için aşamalar kullanırlar. Bu sisteme KOAH hastalığı evereleri, GOLD evreleme veya derecelendirme sistemi denir. Notunuz aldığınız tedaviyi etkileyecektir.

KOAH hastalığı evreleri, Sistem birçok şeye bakar. Temel fikir KOAH’ınızın ne kadar şiddetli olduğunu ve ne tür bir tedaviye ihtiyacınız olduğunu anlamaktır.

GOLD sistemi KOAH’ınızın aşamasını çeşitli şeylere dayandırır:

 • Belirtileriniz
 • KOAH’ınızın kaç katı kötüye gittiği
 • KOAH’ınız daha da kötüleştiğinden hastanede kalmak zorunda kaldığınız zaman
 • Nefes alabileceğiniz hava miktarını ve hızı kontrol eden bir test olan spirometri sonuçları

KOAH evreleri, GOLD, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı için Küresel Girişimi temsil eder. Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü, Ulusal Sağlık Enstitüleri ve Dünya Sağlık Örgütü 1997’de başlattı.

GOLD, KOAH hastalığı evreleri farkındalığının artmasına yardımcı olur ve bu durumu önlemenin ve tedavi etmenin daha iyi yollarını oluşturmak için doktorlar ve diğer sağlık uzmanları ile birlikte çalışır. Ayrıca KOAH evreleri çoğu doktorun KOAH’ı sınıflandırmak ve tedavi etmek için kullandığı kılavuzları oluşturur.

KOAH evreleri, GOLD Aşamaları veya Sınıfları

Orijinal GOLD sistemi, farklı KOAH seviyelerini ifade etmek için aşama terimlerini kullandı. Şimdi bunlara not deniyor. Uzmanlar, bu yeni sistemin doktorların hastaları doğru tedavilerle daha iyi eşleştirmelerine izin verdiğine inanıyor. Orijinal aşamalar sadece FEV sonuçlarına dayanıyordu. Ama şimdi doktorlar başka şeyleri de düşünüyorlar.

Doktorunuz bu dört şeye not atayacaktır:

 • Mevcut belirtilerinizin ne kadar şiddetli olduğu
 • Spirometri sonuçlarınız
 • KOAH’ınızın daha da kötüleşme olasılığı

• Diğer sağlık sorunlarının varlığı

KOAH Evreleri” te bir düşünce

 1. Nurdan Akmer diyor ki:

  Merhaba bir arkadaşım Koah hastası sigara içmeye devam ediyor istesede bırakamıyor size yönlendireceğim
  verdiğiniz bilgiler için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button
× WhatsApp İletişim