fbpx

ÇİKOLATA BAĞIMLILIK YAPARMI ?

Çikolata Bağımlılık yaparım, Çikolata içinde bulundurduğu Şekerden dolayı sürekli yeme duygusu yaratır.

Çikolata bağımlılığı vardı ? Tatlı yemeden duramıyorum diyorsanız doğru yerdesiniz

Çikolata “bağımlılık” hissettiren birkaç madde içerir. Bunlar arasında duygudurumların düzenlenmesinde rol oynayan bir nörotransmitter olan serotoninin öncüsü olan esansiyel bir amino asit olan triptofan; yüksek serotonin seviyeleri sevinç hissi yaratabilir.

Bu maddeler ürünün, işlenmiş ürünler arasında aşırı derecede çekici ve lezzetli ve bir o kadar da bağımlılık yaratan olmasını sağlar. Şeker çikolatanın içindeki tehlikedir.

Çikolata Bağımlılık Yaparmı ? Çikolatanın neden bağımlılık yarattığına dair bazı teoriler bulunmaktadır. 

Fareler üzerinde yapılan deneylerden sonra  bir grup bilim insanı tarafından önerilen bir teoriye göre   enkefalinin bağımlılık yaratmada anahtar olabileceğini düşündürmektedir.

Enkephalin doğal bir beyin kimyasalıdır. Ancak fareler üzerinde yapılan  şeker verilerek yapılan araştırmalarda, beyinde kimyasal bir artışa neden oluğu gözükmüştür.

Enkefalin, morfin ve eroin gibi ilaçlar tarafından  aktive edilenler  ve aynı olan opioid reseptörlerini tetiklemektedir. Temel olarak, çikolata yemek, enkefalin seviyenizi yükseltir ve enkephalin düzeyini yükseltir, daha fazla çikolata yemek istemenize yol açar.

Abrahamson metoduyla Çikolata bağımlılığı tedavisi şeker ve basit karbonhidratlı gıdaların sonlanmasıyla gerçekleşir.

TATLI YEMEDEN DURAMIYORUM DİYENLER

ÇİKOLATA BAĞIMLILIĞINDAN KURTULMAK (kakao içeren tüm ürünler)

Çikolata, yeni dünya ülkelerine İspanyol işgal gemileri ile gelmiştir. Aztek kralı Montezuma’nın çikolatalı dondurmayı icad ettiği söylenir. Montezuma, çikolataya öylesine bağımlıymış ki, kışın sıcak içeceklerin içine koyarak içer, yazın da gecelerin sıcağında çikolatalı içeceğini serinletmesi için, yüksek dağlardan kar getirmelerini emredermiş !

Çikolata, Avrupa ve İspanya’ya 16. yüzyılda gelmiş, o günden bu yana da tüm dünyada aranan bir ürün olmuş.

Kakao çekirdekleri, kahve gibi kakao ağacı fidanında yetişir. Daha sonra fermantasyon sürecinden geçirilir, kavrulduktan sonra kakao yağı çıkarılır ve sonunda kakao yağından da çikolata elde edilir.

Çikolata Bağımlılık Yaparmı; Morfin, eroin ve benzeri maddeler -beyindeki, kakaodaki aktif kimyasal madde teobrominin bağlandığı reseptörlerde değişikliğe neden olurlar. Çikolata, L.S.D’ ye benzeyen, beynin serotonin hormonu salgılamasına yol açan alkaloidler içerir. Seratonin hormonu insana canlılık, mutluluk ve zindelik hissi verir. Çikolata yendiğinde, bağımlılığa neden olan his budur.

Tatlı yemeden duramıyorum ancak Çikolatanın yorgunluğu dağıttığını biliriz. Birçok kişi yorgun, üzgün veya depresif olduklarında çikolata yemek ister. Dünya savaşında Amerikan ordusu generalleri mümkün olduğu kadar erimeyecek, çok da lezzetli olmayan çikolata üretilmesini istemişler.. Amaç, askerlerin moralini yüksek tutmak, bunun yanısıra askerlerde bağımlılık yaratmakmış. Sonuç anlık mutluk ve kalıcı rahatsızlıklar.

Call Now Button
× WhatsApp İletişim