Bağımlılık Türleri Nelerdir? Bağımlılık Türleri Hakkında Bilgiler

Bağımlılık Türleri Nelerdir? Bağımlılık Türleri Hakkında Bilgiler

Bağımlılık, bireylerin bir davranışa, zevke ya da maddeye karşı olan ilgilerinin artan bir miktarda tekrarlanması ile oluşan bir bozuktur. Psikoloji ve siyasette oldukça farklı tanımlara sahip olsa da tıp literatüründe bağımlılık toksik maddelerin kullanımını göstermek için kullanılan bir kavramdır. Bağımlılık türleri de tıpta oldukça çoktur.

  • Sigara bağımlılığı
  • Alkol bağımlılığı
  • Teknoloji bağımlılığı
  • Kumar bağımlılığı
  • Sosyal Medya Bağımlılığı
  • Alışveriş Bağımlılığı

En yaygın olarak bilinen bağımlılık türleridir. Bağımlılık ile mücadele kapsamında bireylerin bağımlılık türleri hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir.

Bağımlılık Türleri Nelerdir? Bağımlılık Türleri Hakkında Bilgiler adlı bu yazımızda sizlere insanlarda bağımlılık yaratan madde ve davranışlar hakkında bilgi vereceğiz. Siz de yazımızı inceleyebilir ve böylece bağımlılık çeşitleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Sigara Bağımlılığı Nedir?

Bağımlılık Türleri Nelerdir? Bağımlılık Türleri Hakkında Bilgiler

Nikotin kullanımından kaynaklı bir bağımlılık türü olan sigara bağımlılığı bireylerde psikolojik ve fiziksel problemlerin görülmesine neden olan bir bağımlılık türüdür. Sigara bağımlılığından kaynaklı olarak bir yıl boyunca yaklaşık olarak 7 milyon insan hayatını kaybetmektedir. Sigara kullanım yaşının 11’e kadar düşmüş olması da sigara bağımlılığının ciddiye alınması gereken bir bağımlılık türü olduğunu göstermektedir.

Sigara bağımlılığında kişilerin kullanımı kaybetme kontrolü bozulur ve Zaraları bilinmesine rağmen sigara kullanımına devam edilir. Sigarayı bırakma döneminde nikotini hızlı bir şekilde bırakmak kişilerin yoksunluk yaşamasına neden olmaktadır.

Alkol Bağımlılığı Nedir?

Bağımlılık türlerinden birisi de alkol bağımlılığıdır. Alkol bağımlılığı insanların olması gerekenden fazla alkol tükettiği ve alkol içmediği dönemlerde ise yoksunluk çekmesine neden olan bir bağımlılık türüdür. Genellikle alkol bağımlılığında sinir, stres ve depresyon gibi etkiler görülmektedir.

Teknoloji Bağımlılığı Nedir?

Son dönemlerde adını sıkça duyduğumuz bağımlılık türlerinden birisi olan teknoloji bağımlılığı bireylerin telefon, tablet, bilgisayar ya da oyun konsolu gibi teknolojik aletleri aşırı derecede ve kontrolsüz bir şekilde kullanmaları sonucunda ortaya çıkan bir bağımlılık türüdür. Sinir, stres, sosyalleşmede güçlük gibi sonuçlar teknoloji bağımlılığında görülmektedir.

Sosyal Medya Bağımlılığı Nedir?

Facebook, Instagram ve Youtube gibi sosyal medya platformlarının çoğalması ile gün içerisinde kişilerin büyük bölümü sosyal medya platformlarında zaman geçirmeye başlamıştır. Sosyal medya da bireyler keyifli zaman geçiriyor olsalar da aslına bakıldığında sosyal medyanın aşırı kullanımı son dönemlerin en yaygınlaşan bağımlılık türlerinden birisi olan sosyal medya bağımlılığının yaygınlaşmasına neden olmuştur.

Genellikle sosyal medya bağımlısı olan kişiler bu platformlarda aşırı zaman geçirmenin yanı sıra farklı kişilerin hayatlarını baz alarak hareket etmekte ve bununla beraber kendi hayatlarını da değiştirmeye çalışmaktadır. Uzun ve kısa vadede sergilenen bu davranışlar ise kişilik bozukluklarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Uyuşturucu Bağımlılığı Nedir?

Bağımlılık Türleri Nelerdir? Bağımlılık Türleri Hakkında Bilgiler

Bağımlılık dendiğinde herkesin aklına ilk gelen bağımlılık türlerinden birisi olan uyuşturucu bağımlılığı sigara ve alkol gibi keyif veren maddelere karşı olan bağımlılık türüdür. Genellikle esrar, kokain, hap gibi beyni etkileyen maddelerin kullanıldığı bu bağımlılık türünde bireyler en çok psikolojik problemler ve yoksunluk krizleri yaşmaktadır. Bağımlı olunan maddeler bir süre sonra kişiye yeterli gelmediği için de doz artırımı yaşanmaktadır ve bu da aslına bakıldığında uyuşturucu kullanımından kaynaklı sinirsel, fiziksel ve ruhsal problemlerin yaşanmasına neden olmaktadır.

Bağımlılıktan Kurtulun

Bağımlılık türleri toplumda her geçen gün yaygınlaşıyor olsa da aslına bakıldığında profesyonel destek alarak kişilerin bağımlılıktan kurtulması mümkündür. Sizler de bağımlı olduğunuzu düşünüyorsanız Bepositive’e başvurabilir ve uzmanlarımızdan yardım alarak bağımlılıktan kurtulabilirsiniz. Hem böylece hayatınızı riske atmaz hem de sağlıklı bir şekilde yaşamaya başlayabilirsiniz.

Bağımlılıktan Kurtulun 0 212 706 17 10

Uzmanlar ile görüşmek istiyorsanız sizler de Be Positive ile iletişime geçebilir ve uzmanlarımızdan bilgi alarak seans sürecinizi hızlandırabilirsiniz. Be Positive hakkında daha fazla bilgi almak için bizleri Instagram ve Facebook‘tan takip edebilirsiniz.

Call Now Button