Alkol ve Madde Bağımlılığı Belirtileri Nelerdir?

Alkol ve Madde Bağımlılığı Belirtileri
Alkol ve alışkanlık yapan maddeler sık tüketildiği takdirde kişilerde bağımlılık yaratır. Bağımlılık sonucunda ise kişiler çevrelerine karşı saldırganlaşmakta, kendilerini yalnız hissetmekte ve yoksunluk hissi ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bunlar aslına bakıldığında alkol ve madde bağımlılığı belirtileri arasında yer almaktadır. Yalnızca yukarıda bahsettiğimiz konular alkol ve madde bağımlılığının belirtileri olarak algılanmamalıdır. Çünkü aslına bakıldığında bireyler üzerinde fazla alkol ve madde tüketiminin ve alkol ve madde bağımlılığının bunlardan farklı da birçok belirtisi bulunmaktadır. Alkol ve Madde Bağımlılığı Belirtileri Nelerdir adlı bu yazımızda alkol tüketimi fazla olan ve alkol bağımlısı olan kişilerde görülen belirtiler hakkında sizlere bilgi vereceğiz. Siz de bu yazımızı inceleyebilir, alkol ve madde bağımlılığının belirtilerini öğrenebilirsiniz.

Yoksunluk Hissinin Artış Göstermesi

Alkol ve madde bağımlılığı belirtileri dendiğinde herkesin aklına gelmesi gereken belirtilerden birisi yoksunluk hissinin artış göstermesidir. Genellikle çok alkol ve uyuşturucu madde tüketen kişiler içmedikleri dönemlerde yoksunluk hissine kapılmaktadır. Bu hissin artış göstermesi ise kişilerin saldırganlaşmasına ve öfkelenmesine neden olmaktadır. Bununla beraber yoksunluk hissi ile karşı karşıya kalan kişiler zamanla depresyona da girmektedir.

Titreme

Alkol ve madde bağımlığının belirtileri arasında en yaygın görülen belirtilerden birisi titremedir. Genellikle alkol ya da madde tüketen kişiler yoksunluk hissine kapıldıkları dönemlerde titreme hissi yaşamaktadır. Titreme en çok el ve el parmaklarında görülen bir belirtidir fakat tüketilen alkole ya da alınan maddeye göre titreme hissi el ayak ve kollarda da yaygın bir şekilde görülebilmektedir.

Huzursuzluk ve Gerginlik

Alkol ve Madde Bağımlılığı Belirtileri Alkol ve madde bağımlılığı belirtilerinden birisi de huzursuzluk ve gerginliğe kapılmaktır. Genellikle alkol ve madde tüketen kişiler yoksunluk hissine kapıldıklarında ve vücutlarındaki serotinin seviyesi düşmeye başladığında kendilerini mutsuz hissetmeye başlar ve bu da mutsuzluk hissinin artmaya başlamasından sonra gerginlik seviyesinin artmasına da nen olmaktadır.

Yalnız Kalma İsteği

Alkol ve madde bağımlılığı belirtileri arasında yalnız kalma isteği de yer almaktadır. Genellikle alkol tüketimi olan kişilerde sosyalleşme artış gösteriyor olsa da madde bağımlılığı belirtileri arasında en çok görülen belirtilerden birisi yalnız kalma isteğidir. Çoğu zaman uyuşturucu ve uyarıcı madde tüketen kişiler diğer kişiler ile iletişime geçmek istememektedir. Bu da zamanla kişilerin çevrelerinden ve ailelerinden uzaklaşmalarına neden olmaktadır. Alkol ve madde bağımlılığı belirtileri arasında yer alan yalnız kalma isteğinin şiddeti arttığında ise kişiler depresyon gibi ruhsal problemler ile karşı karşıya kalabilmektedir.

Kişisel Bakıma Gösterilen Özenin Azalması

Alkol ve Madde Bağımlılığı Belirtileri Günlük hayatlarında kişisel bakımlarına önem veriyor olsa da alkol ve madde kullanımı kişilerin kendi gösterdiği özenin azalmasına neden olmaktadır. Çoğu zaman alkol ve madde bağımlısı olan kişilerde günlük bakıma verilen önemin azaldığı görülmektedir. Bununla beraber kişiler günlük bakımlarına önem vermediklerinin yanı sıra giydiği kıyafetleri de önemsememektedir.

Bulantı ve Kusma

Alkol bağımlılığı belirtileri arasında yer alan bulantı ve kusma şikâyeti çoğu zaman herkeste görülebilen şikayetler olsa da aslına bakıldığında büyük mide problemlerine işaret edebilmektedir. Fazla alkol ve madde tüketen kişilerin gastrit, reflü ve ülser gibi mide şikayetleri artmaktadır. Bu da kişilerin ilerleyen dönemlerde mide kanseri gibi ciddi rahatsızlıklar ile karşı karşıya kalmasına neden olabilmektedir.

Bepositive ile Bağımlılıklarınızdan Kurtulun

Sizler de alkol veya madde tüketimi fazla olan kişilerden biriyseniz profesyonel destek alarak bu bağımlılığınızdan kurtulabilirsiniz. Şimdi siz de Bepositive’e başvurabilir ve alacağınız yardımlar sayesinde bağımlılıklarınızı bir kenara bırakabilirsiniz. Alkol Bağımlılığından Kurtulun 0 212 706 17 10 Uzmanlar ile görüşmek istiyorsanız sizler de Be Positive ile iletişime geçebilir ve uzmanlarımızdan bilgi alarak seans sürecinizi hızlandırabilirsiniz. Be Positive hakkında daha fazla bilgi almak için bizleri Instagram ve Facebook‘tan takip edebilirsiniz.
Call Now Button