Alkol Bağımlılığı Nedenleri

success

 

Alkol bağımlılığı nedenleri

İçki Bağımlılığından Kurtulma Yolları

Alkol Bağımlıları tedavi merkezi,

Abrahamson Metodu Alkol terapisi ile 3 seansta sosyal hayatınızı devam ettirirken alkolü bırakabilirsiniz.

Alkol, yiyecek gibi, birçok insanın hayatında bir kutlama ve sosyal buluşmanın temeli olarak görülebilir. Ancak çok hızlı bir şekilde kontrolden çıkarak bağımlılık yaratma tehlikesini de içinde barındırabilir.

  • Alkol bağımlılığı hızlı ve agresif bir şekilde ortaya çıktığı gibi daha uzun bir sürede de ortaya çıkabilir.

Alkol bağımlılığı nedenleri

Alkol bağımlılığı nedenleri  farklı faktörlerden kaynaklanabilir. Uzun bir içki içtikten sonra, beyniniz belirli kimyasallar üretmek için alkole güvenmeye başlar. Ağır içicilerin bırakılmasını zorlaştıran şey budur ve rahatsızlıktan yoksunluk semptomlarına neden olabilir.

  • Alkolizmin en yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır, alkolizm kriterleri; biyolojik faktörler, çevresel faktörler, sosyal faktörler ve psikolojik faktörler. İşte her birinin alkol kötüye kullanımının gelişiminde nasıl bir rol oynadığına bakalım

 

Alkol bağımlılığının nedenleri

Alkol Bağımlılığı Belirtileri

Biyolojik Faktörler

Araştırmalar, alkolizm ve biyolojik faktörler, özellikle genetik ve fizyoloji arasında yakın bir bağlantı olduğunu göstermiştir. Bazı bireyler tükettikleri alkol miktarını sınırlayabilirken, diğerleri devam etmek için güçlü bir dürtü hissederler. Bazıları için alkol, beyni davranışı tekrarlamaya teşvik ederek zevk duyguları verir. Bunun gibi tekrar eden davranışlar sizi alkolizm geliştirmeye karşı daha savunmasız hale getirebilir.

  • Beyinde, sizi alkol bağımlılığına karşı daha duyarlı hale getirebilecek bazı kimyasallar da vardır. Örneğin, bilim adamları alkol bağımlılığının çeşitli kromozom bölgelerinde 51’e kadar genle ilişkili olabileceğini belirtmişlerdir. Bu genler nesiller boyunca aktarılırsa, aile üyeleri içme sorunlarına daha yatkın olabilir.

Çevresel faktörler

Son yıllarda, çalışmalarınız, ortamınız, alkol bağımlılığı riski arasındaki olası bir bağlantı araştırılmıştır.  Örneğin, birçok araştırmacı, bir kişinin alkol perakende mağazalarına veya barlarına olan yakınlığının alkolizm şansını etkileyip etkilemediğini incelemiştir. Alkol kuruluşlarına daha yakın yaşayan insanların içme konusunda daha olumlu bir bakış açısına sahip oldukları ve aktiviteye katılma olasılıklarının daha yüksek olduğu söylenmektedir.

Başlık metninizi buraya ekleyin

Sosyal faktörler

Sosyal faktörler bir kişinin içme görüşlerine katkıda bulunabilir. Sosyal ortamınız, arkadaş çevreniz, aileniz ve işiniz, içme dahil olmak üzere birçok davranışınızı etkiler. Erken yaşlardan itibaren alkol bağımlılığına maruz kalan çocukların tehlikeli bir içme düzenine düşme riski daha yüksektir.

Psikolojik faktörler

Alkol bağımlılığı nedenleri arasında Farklı psikolojik faktörler ağır alkol kullanımı olasılığını artırabilir. Her insan durumları kendine özgü bir şekilde ele alır. Bununla birlikte, bu duygularla nasıl başa çıkacağınız bazı davranışsal özellikleri etkileyebilir. Örneğin, yüksek stres, kaygı, depresyon ve diğer akıl sağlığı durumları olan insanlar alkolizm geliştirmeye karşı daha savunmasızdır. Bu tür durumlarda, alkol genellikle duyguları bastırmak ve psikolojik bozuklukların semptomlarını hafifletmek için kullanılır

Alkol Bağımlılığı ve Etkileri

  • Tasarruf Edin

Alkol içmek çok pahalı bir arayış veya yaşam tercihi olabilir. Ne kadar içtiğinize, ne sıklıkta içtiğinize ve bir barda ya da ev tüketimi için içecek alıp almamanıza bağlı olarak, alkol alışkanlığınız maliyeti çok yüksek olabilir.

  • İlişkilerinizi Onarın

Alkolün kötüye kullanılması, özellikle en önemlilerini düşündüğünüz ilişkiler üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olabilir.

Alkolü düzenli olarak kötüye kullanırsanız, sevdikleriniz planları kırmaktan veya her zaman sarhoş olmaktan bıkabilirler. İşinizi kaybetmekten veya para istemekten yorulabilirler. Alkol ile olan ilişkiniz sevdiklerinizle olan ilişkilerinizde öncelik kazanmaya başlayabilir ve bu acı arkadaşlarınızı ve ailenizi kesinlikle uzaklaştırabilir.

Durumunuz ne olursa olsun, alkolün arkadaşlarınız ve ailenizle sorunlara neden olduğunu tanımlamak, içmeyi bırakmanıza ve kırık ilişkileri onarmak için çalışmanıza yardımcı olabilir. Bu çaba, özellikle güveni kırdıysanız, kolay bir çaba olmayabilir, ancak bu hedefe yönelik otantik ve kasıtlı eylemle başarılı olmak mümkündür.

Abrahamson metoduyla içki bırakma sürecinizi başlatabilirsiniz.

  • Sağlıklı Olun / Alkolün yol açtığı hastalıklar

Alkol bağımlılığı nedenleri içinde, Alkol kötüye kullanımı kalbinizi, karaciğerinizi ve beyninizi etkiler. Zamanla kalp kaslarınız alkolün etkisiyle zayıflar. Zayıflamış bir kalp, vücuttaki diğer hayati organlara akması için gereken kanı yeterince pompalayamaz; engellenen kan akışı, yüksek tansiyon, kan pıhtıları, düzensiz kalp atışı ve inmeye ek olarak çeşitli kronik hastalıklara yol açabilir.

Alkolün Karaciğere zararları en sık görünen etkilerdendir. Çünkü burada alkol metabolize olur. Alkol içmek, karaciğeri, siroz ve alkolizm ile en yakından ilişkili bir durum olan yağ oluşumuna zorlayabilir, ancak aşırı miktarda içmekten de kaynaklanabilir.

  • Alkol içmek de, yeterince şiddetli ise diyaliz veya hatta organ nakli gerektirebilecek bir durum olan hepatite yol açabilir.
  • Alkol ayrıca beynin koordinasyon, hafıza ve duygusal düzenlemeden (anksiyete, depresyon, saldırganlık) sorumlu olduğu alanların yanı sıra problem çözme ve öğrenme yeteneğini de etkiler. Alkizm, alkolün ruh sağlığına etkileri hayatımızı bozabilir. Ek olarak, karaciğerdeki alkolün parçalanmasının yan ürünleri, beyine giden yolu bulan amonyak ve asetilaldehid dahil toksinlerdir. Bu kimyasallar beyin hücrelerini öldürmek ve bazı kanser riskini arttırmakla ilişkilendirilmiştir.

Tüm bu sağlık sorunları, birkaç alkollü içki olayı ve alkolün kronik kötüye kullanımı ile ilişkilidir. Bununla birlikte, gümüş bir astar vardır – ve eğer alkol kötüye kullanımı, alkolden uzak durma ve karaciğerin sistematik detoksifikasyonu ile ilişkili kronik bir hastalığınız yoksa, birkaç aydan bir yıla kadar iyileşmeye yol açabilir

 

Başlık metninizi buraya ekleyin

Alkol Bağımlılığı Tedavi

Alkolün etkisinden kurtulmak için, alkol bağımlılığından kurtulma için Abrahamson Metodu 37 yıldır dünyanın bir çok ülkesinde uygulanmaktadır.

Abrahamnson Metodu ile

3 Seansta kurtulabilirsiniz


Call Now Button