Alkol Bağımlılığı Nasıl Tanımlanır

Alkol bağımlılığı nasıl tanımlanır


sağlıklı yaşam için neler yapılmalı 1

Alkol bağımlılığı nasıl tanımlanır

Alkol bağımlılığını tespit etmeye yardımcı olmak için çeşitli uyarı işaretleri vardır. Birçok işaret tanınabilir olsa da, diğerlerinin tanımlanması daha zor olabilir.

Alkol bağımlısı belirtileri

Alkol bağımlılığı nasıl başlar, Bazı insanlar tek başlarınayken içerek kendilerini diğer insanlardan izole ederler. Bu davranışlarıyla alkol kullanımlarını saklamaya çalışırlar. Bu davranış, aile üyelerinin veya arkadaşlarının sevdiklerine müdahale etmesine ve yardım etmesini zorlaştırır.


Alkol Bağımlılığı

Alkol kullanımında, küçük bir sorun olarak görünebilecek şeyler zamanla tehlikeli olabilir. Bu erken uyarı işaretleri göz ardı edilmemelidir. Ertelemeden, daha erken tedavi aramak, hayatta en çok keyif aldığınız şeylere geri dönmenizi sağlayacaktır.

Alkol Suistimalinin yaygın belirtileri ve Alkol bağımlılığı nasıl tanımlanır Alkol bağımlılığı tedavi edilmezse, alkol kötüye kullanımı hızla kontrolden çıkabilir. Alkol kötüye kullanımı bir kişinin hayatını olumsuz etkilemeye ve zarar vermeye başladığında, alkol kullanım bozukluğu olarak teşhis edilir. Alkol kötüye kullanımının uyarı işaretlerini tanımak ve uygun tedaviyi almak birinin iyileşme sürecinde önemli bir fark yaratabilir.


Alkol bağımlılığı nasıl tanımlanır

Kronik Alkol bağımlılığı, düzenli ve sürekli alkol tüketiyor olması ve olumsuz sonuçlara rağmen içmeye devam etmesi ile karakterizedir.

Alkolizmi olan birçok birey inkar ediyor ya da bir problemi olduğundan habersiz. Diğerleri bir şeyin yanlış olduğunu fark edebilir, ancak sorunlarını korku veya utançtan gizlemek için büyük çaba harcarlar. Aileniz ve arkadaşlarınız da uyarı işaretlerini göremezler.


Birinin alkolik olup olmadığını belirlemek için kesin bir formül olmasa da, semptomlar sıklıkla ortaya çıkar. Bir belirti diğerine kartopu yaparak yolda ilave sorunlar yaratabilir. Alkol kötüye kullanımının en yaygın belirtilerinden bazıları şunlardır:

Alkol bağımlılığı nasıl tanımlanır

 • Geçici kesintiler veya kısa süreli hafıza kaybı yaşamak
 • Sinirlilik ve aşırı ruh hali değişimleri sergileme-      Rahatlamak, stresle baş etmek veya normal hissetmek gibi içki için mazeretler yapmak
 • Diğer sorumluluklar ve yükümlülükler yerine içmeyi seçmek
 • Arkadaşlardan ve aile üyelerinden uzaklaşmak.
 • Yalnız veya gizlice içmek
 • İçmediğinizde akşamdan kalma hissi


Alkol bağımlılığı nasıl olur

Ne kadar küçük bir içme sorunu görünse de, alkol kötüye kullanımı belirtileri göz ardı edilmemelidir. Siz veya sevdiğiniz biri alkolizmle mücadele ediyorsa, yardım etmek için buradayız.


alkol bağımlılığı etkisi

Alkolizmin Tehlikeleri

Alkol bağımlılığı nasıl tanımlanır

Alkol kötüye kullanımı, hem kişisel hem de profesyonel yaşamınızı etkileyen bir dizi soruna yol açabilir. Uzun süreli içme sizi ciddi sağlık komplikasyonları geliştirme riski altına sokar ve potansiyel olarak hayatı tehdit eden sonuçlara neden olabilir.

Alkol bağımlılığı nasıl başlar; 

İnkar, reddetme, alkol bağımlılarının destek almamasının ana nedenlerinden biridir. Bazı bireyler içme davranışlarını rasyonelleştirmeye çalışırlar. Örneğin; diğer insanları veya belirli koşulları suçlayabilirler.

Alkolden yaşadığınız sorunları kabul etmek yerine, birisi aşırı içme alışkanlığınızdan bahsettiğinde savunmaya geçilebilir.

Alkolün olumsuz sonuçlarını tanımayı reddederek, kendinizi sağlıklı ve ayık bir yaşam sürmekten alıkoyuyorsunuz.


Alkol bağımlılığı nasıl olur ve Kaçan gerçeklik 

Tıpkı yetişkinler gibi gençler de stresli durumlar yaşarlar. Bazı ergenler bir hobide yer almak yerine alkol denerler. Okulda veya aileniz ve arkadaşlarınızla ortaya çıkabilecek zorluklardan kurtulmalarını sağlar. İçki içmek gençlere mutluluk hissi verebilir, bu yüzden alışkanlığı beslemeye devam ederler.  

Alkol bağımlığı nasıl tanımlanır sorusu kapsamında Aşağıdaki durumlarda alkol kullanım bozukluğunuz olabilir:

 • Planladığınızdan daha fazla veya daha uzun süre için içki içmek.
 • Alkol kullanmaktan vazgeçilmesine rağmen tekrar tekrar alkol kullanmaya devam etmek.
 • Alkol kullanımı için çok zaman harcamak.

Alkol bağımlılığı nasıl anlaşılır ? Aşağıdaki maddelerden, iki veya üçüne sahipseniz, bu hafif bir alkol kullanım bozukluğudur. Dört ila beş seçenek varsa, orta derecede bir bozukluktur. Altı veya daha fazlasına sahipseniz, bu ciddi bir Alkol sorunu oluşmuştur.


alkol bağımlılığı nasıl olur

Alkol Bağımlılığı nasıl anlaşılır & Alkol bağımlılığı nasıl tanımlanır

 • Alkol almak o kadar kötü ki başka bir şey düşünemezsin
 • Alışkanlığınız (veya alkol aldıktan sonra hasta olduğunuz için) iş, okul veya aile ile ilgili sorunlarınız oluşabilir.
 • Sizin veya ilişkileriniz için sorunlara neden olsa bile içmeye devam ediyor olunabilir.
 • İçebilmek için sizin için önemli olan diğer faaliyetlerden uzak kalırsınız.
 • İçerken veya sonrasında sizi incitme olasılığınız olan durumlarda bulunabilirsiniz.
 • Depresif veya endişeli hale gelmenize sağlığınıza zarar vermesine veya bir bellek kesintisine yol açmasına rağmen alkol almaya devam ediliyor olunabilir.
 • İstediğiniz etki için sürekli daha fazla alkol alma arzusu içinde olabilirsiniz. –      Uyku bozukluğu, titreme, huzursuzluk, bulantı, terleme, hızlı kalp atışı,  gibi geri çekilme belirtilerine sahip olabilirsiniz.
 • Halisilasyon, depresif davranışlarla kaşılaşıyor olabilirsiniz.

Alkol bağımlılığı nasıl tedavi edilir. Abrahamson metodu ile, iş ve sosyal hayatınızı devam ettirerek alkol bağımlılığınızı bırakmanıza yardımcı olur.      
Call Now Button