Mevsim Sebze ve Meyveleri

Mevsim Sebze ve Meyveleri

Sağlık beslenmenin ilk adımı sağlıklı besin öğeleri tüketmekten geçer. Kişiler sağlıklı beslenmek için çoğu zaman mevsim sebze ve meyveleri tüketmeye yönelir. Tüketilecek olan meyve ve sebzelerin seçimi yapılırken de özellikle mevsim meyve ve sebzelerinin tüketilmesi gerekir. Çünkü mevsim sebzeleri ve meyveleri yetiştikleri dönemlerde hem daha sağlıklı olur hem de lezzetini korur.

Mevsim sebze ve meyveleri tüketmek de kişilerin ilgili dönemlerde karşılaşabileceği mevsimsel hastalıklara karşı kendilerini korumalarına yardımcı olmaktadır.

Mevsim Sebze ve Mevsim Meyveleri adlı bu yazımızda sağlıklı beslenmek için taze meyve ve sebzeler tüketmek isteyenlere hangi meyve ve sebzelerin hangi aylarda yetiştiği hakkında bilgiler vereceğiz.

Sonbahar Sebze ve Kış Meyveleri

Sonbahar sebze ve meyveleri oldukça çeşitlidir. Genellikle manav ya da marketlere gittiğinizde hem yaz aylarında hem de sonbahar aylarında yetişen mevsim sebze ve meyveleri ile karşı karşıya kalmanız mümkündür. Bu dönemde sağlıklı beslenmek için yeni yetişen ürünleri tüketmeye önem vermeniz gerekir.

 

AySebze ve Meyve
EylülMantar, Barbunya, Pazı, Biber, Patlıcan, Mısır, Üzüm, Karpuz, Fındık
EkimMantar, Pırasa, Turp, Brokoli, Karnabahar, Ispanak Havuç, Mandalina, Muz, Elma
KasımLahana, Kabak, Pırasa, Pazı, Ispanak, Brokoli, Kereviz, Greyfurt, Mandalina, Portakal, Kestane, Nar

 

Sonbahar aylarında yetişen mevsim sebze ve meyveleridir. Sizler de bu dönemde sağlıklı beslenmek ve taze gıdalar tüketmek için bu ürünleri tüketebilirsiniz.

Kış Sebze ve Kış Meyveleri

Mevsim Sebze ve Meyveleri

Kış aylarında yaygınlaşan soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklardan korunmak için kış meyve ve sebzelerini tüketmeye özen göstermeniz gerekir. Özellikle sonbahar aylarında yetişen mevsim sebze ve meyveleri bu aylarda da tazeliğini korumaktadır.

 

AySebze ve Meyve
AralıkHavuç, Yer Elması, Lahana, Ispanak, Kereviz, Brokoli, Karnabahar, Ayva, Portakal, Mandalina, Nar
OcakKaraturp, Havuç, Pırasa, Brokoli, Kereviz, Lahana, Karnabahar, Elma, Greyfurt, Mandalina
ŞubatBrüksel Lahanası, Turp, Havuç, Karnabahar, Brokoli, Ispanak, Muz, Portakal, Ayva, Mandalina

 

Kış aylarında tüketilmesi gereken taze mevsim meyve ve sebzeleri arasında yer alır. Sizler de bu aylarda bu ürünleri tüketebilir ve böylece sağlığınızı koruyabilirsiniz.

İlkbahar Sebze ve Yaz Meyveleri

Sağlıklı beslenmek isteyen kişilerin yaz aylarında da tüketebileceği birçok meyve ve sebze bulunmaktadır. Özellikle bahar aylarının gelişi ve havaların ısınması kış ve sonbaharın ardından oldukça çok özlenen gıdalar olan ilkbahar mevsim sebze ve meyveleri tezgahlarda yerini almaktadır. Bu dönemde sağlıklı beslenmek isteyen kişilerin tüketebileceği taze sebze ve meyveler şunlardır:

 

AySebze ve Meyve
MartLimon, Ispanak, Marul, Havuç, Brokoli, Kuşkonmaz, Muz ve Elma
NisanEnginar, Kuşkonmaz, Roka, Taze Soğan, Bezelye, Bakla, Muz ve Çağla
MayısEnginar, Kuşkonmaz, Semizotu, Roka, Marul, Barbunya, Bezelye, Tere, Dut, Can Erik ve Çilek

 

Yaz Sebze ve Meyveleri

Mevsim Sebze ve Meyveleri 2

Haziran ayına girişimizle beraber sebze ve meyve çeşitliliğinin artması sağlıklı beslenmek isteyen kişilerin besin çeşitliliğini artırmaktadır. Yaz aylarında tüketilecek olan taze meyve ve sebzeler şunlardır.

 

AySebze ve Meyve
HaziranSalatalık, Enginar, Bakla, Dolmalık Biber, Barbun, Çalı Fasulyesi, Taze Fasulye, Semiz Otu, Can Erik, Çilek, Kayısı
TemmuzKabak, Patates, Börülce, Dolmalık Biber, Mısır, Taze Fasulye ve Çalı Fasulyesi, Kiraz, Şeftali, Kavun, Karpuz
AğustosYeşil biber, Kabak, Fesleğen, Barbunya, Semiz Otu, Mısır, Kavun, Şeftali, Vişne

 

Yaz mevsim ve sebzeleridir. Sizler de mevsimlere göre taze sebze ve meyveler tüketebilir ve böylece sağlıklı beslenmeye başlayabilirsiniz.

Abrahamson Metoduyla Sağlıklı Beslenmeye Adım Atın

Sağlıklı beslenmenizi engelleyen şeker tüketiminiz oldukça fazlaysa sizler de Bepositive’e başvurabilir ve böylece uzmanlarımızdan yardım alarak şeker bağımlılığından kurtulabilirsiniz.

Sağlıklı Beslenmeye Başlayın 0 212 706 17 10

Uzmanlar ile görüşmek istiyorsanız sizler de Be Positive ile iletişime geçebilir ve uzmanlarımızdan bilgi alarak seans sürecinizi hızlandırabilirsiniz. Be Positive hakkında daha fazla bilgi almak için bizleri Instagram ve Facebook‘tan takip edebilirsiniz.

Call Now Button