Sağlıklı Beslenme

saglikli beslenme

Sağlıklı Beslenme Nedir?

Sağlıklı beslenme dengeli ve yeterli beslenmedir aslında. Vücut hücrelerinin düzenli faaliyet göstermesi için besin kaynağı olan karbonhidrat, yağlar, proteinler, vitamin ve minerallerden yeterli miktarda almalıyız.

İnsan vücudunun günlük faaliyetlerini yerine getirebilmesi için besin takviyesine ihtiyaç duyar. Tüketilen besinler vücutta fiziksel aktivite ve biyolojik işlemler için gerekli olan enerji ihtiyacını karşılamaktadır. Yediğimiz besinler içerisinde yer alan karbonhidrat, yağ ve proteinler yeterli miktarda tüketilmelidir. Tek taraflı beslenme, yani sadece karbonhidrat ya da protein alarak beslenme çeşidi dengeli ve sağlıklı beslenme kuralına uymamaktadır. Karbonhidratlar temel gıdalardır, yeterli miktarda tüketilmelidir. Aynı şekilde minerallerde yeterli miktarda alınmalıdır. Proteinler ise vücudun kas gelişimi ve kas dokusunu onarmak için önemlidir. Sonuç olarak sağlıklı beslenme, her mineral ve vitaminden vücudun eşit miktarda almasıdır.

Sağlıklı Beslenme Neden Önemlidir?

Tıp biliminin en eski hekimlerinden olan Hipokrat’ın sağlıklı beslenme üzerine şöyle söylemişti, ‘Aldığın ilaç besinin, aldığın besin ilacın olsun’. Hipokrat bu sözü söylediğinde tarih milattan önceyi gösteriyordu. Yani üzerinden 2000 yıldan fazla geçmiş olmasına rağmen hala aynı noktadayız aslında.

Çünkü istisnasız devam etmeniz gereken sağlıklı beslenme aktivitesi sonrasında yapacağınız sindirimden sonra vücutta kalan hücreler sizin yapı taşlarınızı oluşturmaktadır. Bu yapı taşlarının ne kadar sağlam olduğu tükettiğiniz besinlerle bağlantılıdır.

Vücut fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde işlevini sürdürebilmesi içinde çok önemli ve gereklidir sağlıklı beslenme. Yağ, karbonhidrat, protein, vitamin, mineral ve diyet lifleri besinlerle birlikte yeterli miktarda alınmalıdır. Bunun içinde her besinden eşit miktarda tüketilmeli, besin çeşitliliği sağlanmalıdır.

Sonuç olarak sağlıklı beslenme size uzun ve sağlıklı bir ömür ile beraber yaşayacağınız bir hayat sunmaktadır. Sağlıklı beslenme ile sağlıklı bir hayatı doya doya geçirebilirsiniz.

Call Now Button