Sigaranın Zararları

Sigaranın Zararları Nelerdir

Tek seansta sigarayı bırakabilirsiniz

Sigara dünyamızda ölüm nedenleri sıralamasında 1. sıraya sahiptir. Sigaranın zararlarından korunmak için neler yapmalıyız.

HAZIRSANIZ BİZİ ARAYIN

 

Sigaranın Zararları Nelerdir

Sigaranın zararları  ve olumsuz sonuçları hakkında bilgi vermeden önce sigaranın içinde bulunan maddelerin içeriklerini paylaşmak istiyoruz.

Kansere sebep olan veya ilerleten maddeler, sigaranın içinde bulunan zehirli, aromatik ve uyarıcı kimyasallardır. Bu maddeler sağlığınız için çok tehlikelidir.

Sigaranın zararları hakkında bilgi sahibi olmanız, sigarayı bırakmanız için ilk adımdır. 

Dilerseniz Abrahamson metoduyla tek seansta sigarayı bırakabilirsiniz.

Her türlü sorularınız için bizi arayınız  0212 706 17 10

Sigaranın zararları kısaca ; 

Sigaranın zararları maddeler halinde;

 

Sigara Bırakmak İçin İletişim

Sigaranın Zararları Madde Madde

Bağımlılık

Sigaranın zararları konusunda en başta söyleyebileceğimiz Nikotin’ dir. Sigaranın içindeki Nikotin maddesi bağımlılık yaratır ve insanda sigara içme isteği sürekli duruma dönüşür.  Beyin nikotin maddesine alıştıkça, içilmek istenen miktar da artış gösterir. Sigarayı bırakmak, vücut nikotine bağımlı duruma geldiğinden dolayı kişiyi fiziksel olarak zorlamaktadır.

Kanser

Sigara içmek, akciğer kanseri, göğüs kanseri, rahim kanseri, gırtlak kanseri, ağız kanseri gibi ciddi ve ölümcül hastalıklara sebep olur. Araştırmalar sigara içen insanların, sigara içmeyen insanlara oranla kansere yakalanma riskinin çok daha büyük olduğunu göstermiştir. Sigarayı bırakmak, sağlıklı yaşam ve kansere yakalanma riskini azaltmak için çok büyük bir adımdır.

 

Sigaranın Kalbe zararı Kalp krizi ve kalp hastalıkları

Sigaranın zararları konusunda en bilindik ve yakın çevremizde gördüğümüz kalp krizi riskidir. Bu anlamda sigarayı bırakmanın sağlığa etkilerinden biri de sigara dolaşım sisteminin de olumsuz olarak etkilenmesine sebep olmasıdır. Kalp krizine yakalanma riskini arttırır.

Sigaranın Şeker hastalığına etkisi Şeker hastalığı 

Sigara insülin hormonunun salgılanmasını olumsuz yönde etkiler. İnsülin hormonu azalan vücut, şeker hastalığına yakalanır. Sigarayı bırakma şeker hastalığına yakalanma riskini azaltmaktadır.

Sigara Kısırlık Yaparmı ? 

Sigara içmek üreme sistemine zarar verir.

Sigara Erken Yaşlanmaya Neden Olur mu ?

Sigara cildin yapısını bozarak kırışıklıkların daha erken oluşmasına sebep olur. Aynı genetik yapısına sahip tek yumurta ikizlerinden uzun yıllar sigara içenin, içmeyene oranla çok daha yaşlı göründüğü gözlenmiştir. Sigarayı bırakmak, cildin daha güzel ve canlı görünmesini sağlar.

Sigaranın Ağız ve Diş Sağılığına Etkisi

Sigara zehirli maddeleriyle dişlerin sararmasına ve kararmasına neden olur. Bu durum ileri yıllarda diş kayıplarıyla sonuçlanabilir. Sigaranın zararları, sigara içen kişinin dişlerine, dolayısıyla gülümsemesine yansır.

Sigaranın Beyne Zararları

Sigara kullanımı, ilerleyen yaşlarda beyin kanaması riskini %100 arttırmaktadır.

 

 

Sigara bırakma merkezi

Sigaranın Cilde Zararı

Cilt Yıpranması

Sigara içerisinde bulunan kimyasalların etkisi ile detoksifikasyonu engellemekte ve cilt solunumuna engel olmakta. Cilt hücrelerinin yenilenmesini engeller ve kısa sürede yaşlanmaya neden olur. Özellikle günde 1 paket sigara içimi cilt yaşlanmasındaki yaşlılığı 2 katına çıkartmaktadır.

Sigara da 7000 Üzerinde Kimyasal Madde

Sigaranın Zararları
Sigarayı nasıl ve ne kadar içtiğiniz önemli değil, sigara sağlığınız için zararlıdır. Hiçbir tütün ürününde aseton ve katrandan nikotin ve karbon monoksite kadar 7000 üzerinde kimyasal bulunmaktadır. İçinde hiç bir güvenli madde yoktur. Bu kimyasalların en az 69 tanesi drek kanser olmanıza neden olur. Soluduğunuz maddeler sadece ciğerlerinizi etkilemez. Tüm vücudunu etkileyebilirler.

Sigara içmek vücutta devam eden çeşitli komplikasyonlara ve ayrıca vücut sistemlerinizde uzun süreli etkilere neden olur. Sigara içmek birkaç yıl boyunca çeşitli problemler riskinizi artırabilirken, bazı bedensel etkiler hemen ortaya çıkar. Sigaranın belirtileri ve genel vücut üzerindeki etkileri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Abrahamson methodu ile nikotin bağımlılığından kurtulabilir. Abrahamson Methodu 30 yılı aşkın bir süredir başarısı %90’in üzerinde olduğu kanıtlanmış bir sigara bırakma metodudur.

Bu metod tamamiyle doğaldır ve kişinin nikotine olan isteğini minimize etmektedir. Dünya çapında pek çok sigara bağımlısı, Abrahamson methodu sayesinde sigara içme alışkanlığından arınma konusunda başarıya ulaşmışlardır.

Abrahamson Metodu, pek çok ülkeden sonra şimdi de Türkiye’de sigarayı bırakmak konusunda hizmet vermektedir.

Sigara Bırakma Detoksu

Nikotin amfitamin grubunda bulunması, tiroksin üreterek metabolizmayı hızlandırmasına olanak sağlar.

Abrahamson Metodu ile sigarayı bıraktığınızda kahve ve çay tüketmeniz kısıtlanmaz. Ancak alkol kullanımına dikkat edilmesi gerekebilir. 

Kesinlikle ne kafein ve çayın sigara ile bir bağlantısı yok. Öncelikle bunu düşünce sistemimizde değiştirmekle işe koyulabiliriz.

Sigaranın ızdırabı yaş ilerledikçe bütün vücudunuzda hissedilir.

Kişinin kendisini yorgun ve halsiz hissetmemesi adına kesinlikle günlük tükettiği kahve, çay sayısını azaltmaması gerekiyor.

Niye mi ? Kafeinde aynı şekilde tiroksin üreterek metabolizmayı hızlandırdığı için. Yapılan en büyük hata sigarayı bırakınca kişinin kahve ve çay tüketimini de bırakması yada en aza indirmesidir.

Günlük enerjinizi  azalmaması ve kendinizi önceki günlerine göre daha halsiz hissetmemeniz için  için lütfen kahvenizi ve çayınızı için. 

 

Sigara bırakmak için

Sigaranın Zararları Nelerdir ve Doğru Sanılan Yanlış Bilgiler

Toplumda bilinen en büyük yanlış ince sigaralardan daha az nikotin alındığı.

Nasıl mı ? İnce sigaraların içerisindeki nikotin Oksijen ile birlikte daha hızlı yakıldığı için zamanla beden daha fazla nikotin ihtiyacına sahip oluyor, bu tüketilen sigara adetini zamanla arttırmaktadır. Sigaranı ızdırabı sinsice başlar

Aynı şekilde sigaranın insan bedenine bazı faydaları olduğu düşüncesinde ne yazık ki toplumda bilinen bir diğer yanlış, ne mi bunlar ?

Bağırsak sistemine yardımcı olup kişilerin tuvalete daha rahat çıkmalarına destek olması yada sigaranın kişiyi daha dinç ve enerjik tuttuğu gibi…  Bugün 6 ila 7 yaşlarındaki çocukların bile bildiği bir gerçek varki; sigaranın insan bedenine hiçbir faydası bulunmuyor hiç bir sistemin yada organın daha iyi çalışmasını sağlamıyor! Sigaranın ızdırabı gün geçtikçe artar.

Bedeninize ve çevrenizdeki insanlara sadece ve sadece olumsuz etkileri var. Bu kimisinde KOAH ile kimisinde Nefes Darlığı, Akciğer Kanseri ile yada merdivenleri daha zor çıkıp nefes nefese kalma belirtileri ile gün yüzüne çıkabiliyor. Kişinin sigarayı bıraktıktan sonra kendini yorgun ve halsiz eskisi gibi enerjik hissetmemesinin sebebi ne mi ?

 

Sigaranın Zararları

Covit 19 / Corona Virüs

Sigara Corona virüs ölümlerini katlayarak arttırmaktadır.  Eğer sigara içiyorsanız, salgın hastalıklardan korunmak için acilen sigarayı bırakmalısınız. 

Sigara Bırakma Merkezi

Kanser

Akciğer kanseri sürekli artmaktadır.  Bu hastalığın 1. nedeni sigaradır. Sigara kullanan herkes kanser olma ihtimalini taşımaktadır. 

Sigara Bırakmak

Koah

Koah hastalığı çok hızlı yayılmaktadır. Akciğer hastalığı olan KOAH nedeni sigaradır. Bu hastalıkla baş etmenin en etkili yolu sigarayı bırakmaktır.

Sağlıklı Yaşam