fbpx

Şekerin Zararları Nelerdir

Şeker bir Bağımlılık Maddesidir

Aç olmasanız da sürekli yeme arzunuz oluyor mu ? Şeker bir bağımlılık maddesidir. Reseptörler yoluyla, beynimizin duygusal açlığını oluşturan Cerebral Cortex bölümünü tetikler. Cerebral Cortex, sigara, alkol, kokain, gibi maddelerin özellikle etkilediği bir bölgedir. Beynimizde, yapılan araştırmalarda, Şeker ve kokainin aynı etkiyi gösterdiği görülmüştür. Şeker bağımlılık yaratarak sürekli tüketme arzusu oluşturur. Bu durum vücudunuzda kısır döngü yaratarak kilo almanıza birçok hastalığın oluşmasına neden olur. Beyaz şekerin zararları / rafine şekerin zararları hayatımızı olumsuz etkilemektedir. Şeker virüs, tümör gibi zararlı bakteriler şeker ile beslenmektedir. Abrahamson metodu şeker ve basit karbonhidrat bağımlılığınızı tek seansta sonlandırmaktadır. 

Şekerin zararları nelerdir ?

Şekerin Zararları Nelerdir Maddeler Halinde ?

Şeker ve Basit Karbonhidrat arasındaki ilişki Nedir

Basit karbonhidratlar, şeker olarak parçalanarak kanımıza karışır. Bu gıdalar vücudumuzda şeker etkisine neden olur. Şeker ve basit karbonhidratların birlikte tüketimi glisemik indeksimizin çok hızlı yükselmesine ve çok hızlı düşmesine neden olarak kısır döngüne yol açar. Abrahamson metodu, sağlıklı beslenme alışkanlığı sağlayarak bu kısır döngünü sonlandırır. Şekerin zararları nelerdir kısaca …

Şekerin Zararları Nelerdir

 

1-Şeker glikoz seviyelerinin hızlı yükselmesine ve hızlı düşmesine neden olur.

Özellikle doğal olmayan şekerler, kan şekerimizin hızlı yükselmesine ve düşmesine neden olur,  ruh halimizi olumsuz etkileyebilir, yorgunluk ve baş ağrıları yaşamanıza neden olabilir. Ayrıca, yanlış açlık döngüsünü tetikler.  Aksine, şekerden kaçınanlar, daha duygusal olarak dengeli ve enerjik hissederken daha az açlık isteği duyduklarını bildirmektedir.

2-Şeker, obezite, diyabet ve kalp hastalığı riskini artırır.

Kan şekerini hızla etkileyen gıdalar (Basit şeker ve basit karbonhidratlar) daha fazla obezite, kalp hastalığı ve diyabet riskine katkıda bulunur. Ortaya çıkan araştırmalar bu yüksek glisemik diyetler ve çeşitli kanser türleri arasında bağlantılar olduğunu göstermektedir. Bu etkiler genellikle vücudunuzda çalışan ilave şekerlerin bir sonucudur, bu nedenle ürünlerin besin değerlerini okuduğunuzdan emin olun.

Küp şekerin zararları yada endüstriyel şekerin zararları genetiğinin değiştirilmiş olmasından kaynaklıdır.

Şeker kilo aldırırmı ?

Elbette, şeker bağımlılık yaratarak sürekli yeme arzusunu tetikler. Kan şekerinizin hızlı iniş çıkışları sizi acıktırır. Aşırı kiloların en öneli nedeni Şeker ve kanınızda şekere dönüşen basit karbonhidratlardır.

3-Bağışıklık fonksiyonunuz şekerden etkilenebilir.

Şekerin zararları nelerdir ? 

Şeker bağışıklık sistemini zayıflatırmı ? Sanki hasta olmak yeterince kötü değilmiş gibi, şekerin vücudunuzun hastalıklarla mücadelesine müdahale edebileceğini göstermiştir. Bakteriler ve maya şekerle beslenir, böylece vücuttaki fazla glikoz bu organizmaların birikmesine ve enfeksiyonlara neden olur. Şeker  bağışıklık sistemimizi çökerterek, vücudumuzu bütün hastalıklara karşı savunmasız bırakır. Şeker vücudumuza giren virüsleri besler ve daha hızlı yayılmasına neden olur. Hamilelik döneminde gebelikte şekerin zararları anne ve bebeğin sağlığını bozar.

4-Yüksek şekerli beslenme bağımlılığı krom eksikliğine yol açabilir.

Eser miktarda mineral olan krom, vücuttaki kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur. Etlerde, deniz ürünlerinde ve bitkisel gıdalarda bulunur. Ancak Nişastaları rafine edildiğinden yeterli krom alımı olmayabilir. Karbonhidratlar krom kaynaklarını azaltabilir, bu mineral seviyelerini arttırmak için karbonhidratlarınızı sınırlamak en iyi seçenektir.

5- Şeker yaşlanmayı hızlandırır.

Şekerlerin vücut kompozisyonunuzu etkileyebileceğini biliyoruz. Şeker kırışıklıklara ve sarkmalara katkıda bulunarak cildinizi bozabilir. Şeker kan dolaşımınıza etkiledikten sonra sonra proteinlere yapışır. Bu proteinlerin şekerle karıştırılması cildin elastikiyetini kaybetmesine ve erken yaşlanmaya neden olur.

6- Şeker diş çürümesine neden olur.

Şekerin yaşamı tehdit eden tüm etkilerinin yanında yaptığı en temel kozmetik hasarı unutmayalım. Dişlerinizin üzerine oturduğunda, şeker diğer yiyeceklerden daha etkili bir şekilde çürümeye neden olur. Şekerlerin plak ve bakterileri beslemesini önlemek için dişlerinizi günde en az iki kez fırçalamak önemlidir. Şekerin zararları nelerdir sorusu aslında hayatımızın her alanında karşımıza çıkıyor.

7- Şeker, kalp hastalığına yol açabilen dişeti hastalığına neden olabilir.

Diş problemlerinden kaynaklanan hastalıklar gibi kronik enfeksiyonların kalp hastalığının gelişiminde rol oynadığı görülmektedir. Araştırmacı, bağlantının vücudun enfeksiyona karşı enflamatuar yanıtından kaynaklandığına inanmaktadır. Sağlıklı bir yaşam tarzının sürdürülmesi, yaygın hastalık riskinizi azaltacak ve bu da daha sonra daha ciddi bir durum olma riskini azaltacaktır.

8- Şeker çocuklarda gelişimi olumsuz etkiler.

Küçüklerimizi unutmayalım! New York City devlet okullarında, öğle ve kahvaltılarındaki şeker miktarını azalttığında, akademik başarının % 15,7 arttığı (daha önce, şimdiye kadar görülen en büyük gelişme% 1,7 idi) görülmüştür. Şeker çocuklar için çok büyük bir tehlikeye dönüşebilir. Şekerin olumsuz etkileri gelecekte çocuklarımız için endişe yaratmaktadır. Şekerin zararları uyuşturucu ile denktir. hatta kokainde 8 kat fazla bağımlılık etkisi yaratır.

9- Şeker stresi artırır.

Stres altındayken, bedenlerimiz büyük miktarda hormon salgılayarak vücudumuzu savaş moduna geçerir. Kan şekeri düşük olduğunda vücut aynı kimyasal gösterdiği gözükmektedir. Tatlı bir atıştırmalık yedikten sonra, stres hormonları kan şekerinizi yükselterek kazayı telafi etmeye çalışır. Bunun Sonucu olarak  açıklanamayan endişe, sinirlilik ve kasılmalar ortaya çıkar.

10- Şeker önemli besinlerin yerini alır.

Fazla şekeri tüketen insanlar, özellikle A, C, B-12 ve kalsiyum vitaminlerini en düşük oranda alırlar. Bu durum, fazla şeker tüketen ve en fazla besine ihtiyaç duyan çocuklar ve gençler için özellikle tehlikelidir.

Şekerin zararları nelerdir sorusu neredeyse bütün hastalıkların önünde yerini almaktadır.

Call Now Button
× WhatsApp