KOAH Neden Olur? Sebepleri Nelerdir?

https://www.bepositive.com.tr/koah-neden-olur/

Koah Nedir Nasıl Olur ?

  1. KOAH neden olur ? Bu makale KOAH hastalığı neden olur sorusunu cevaplamaktadır.

Sigara içmek.

Kronik obstrüktif akciğer hastalığının (KOAH) birincil nedeni tütün dumanıdır.

Dünya Sağlık Örgütü, 2005 yılında tütün kullanımı nedeniyle 5,4 milyon kişinin öldüğünü tahmin ediyor. Tütün kaynaklı ölümlerin 2030 yılına kadar yılda 8.3 milyon ölüme yükseleceği tahmin edilmektedir.

Diğer risk faktörleri

KOAH neden olur sorusu üzerine bir çok çalışma yapılmıştır. Koah coğrafi bölgelere göre zıt örüntülere sahiptir. Yüksek ve orta gelirli ülkelerde tütün dumanı en büyük risk faktörüdür, bu arada düşük gelirli ülkelerde pişirme ve ısıtma için biyokütle yakıtların kullanılması gibi iç mekan hava kirliliğine maruz kalmak KOAH yüküne neden olur. 

KOAH hastalığı neden olur, Dünya çapında yaklaşık 3 milyar insan, pişirme, ısıtma ve diğer ev ihtiyaçları için ana enerji kaynağı olarak biyokütle ve kömür kullanıyor. Bu topluluklarda, iç hava kirliliği sigara içimi veya dış hava kirliliğinden daha fazla KOAH riskinden daha fazla sorumludur. Kadınlar tarafından yemek pişirmek için kullanılan biyokütle yakıtları, Orta Doğu, Afrika ve Asya’nın bazı bölgelerinde sigara içmeyen kadınlar arasında yüksek KOAH prevalansını oluşturmaktadır. Odun ve diğer biyokütle yakıtlarının yakılmasından kaynaklanan iç mekan hava kirliliğinin her yıl iki milyon kadın ve çocuğu öldürdüğü tahmin edilmektedir.

KOAH Neden Olur ?

Sigara içmek İlk önemli faktördür. Koah hastalığı nasıl olur ?

Sigara içmek KOAH’ın ana nedenidir ve her 10 vakada yaklaşık 9 kişiden sorumlu olduğu düşünülmektedir. Koah nedir neden olur ? 

Dumandaki zararlı kimyasallar akciğerlerin ve solunum yollarının kaplamasına zarar verebilir. Sigarayı bırakmak KOAH’ın kötüleşmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Bazı araştırmalar ayrıca diğer insanların sigara dumanına (pasif sigara içiciliği) maruz kalmanın KOAH riskinizi artırabileceğini düşündürmektedir. İş yerinde belirli toz ve kimyasallara maruz kalmak akciğerlere zarar verebilir ve KOAH neden olur riskinizi artırabilir.

Koah hastalığının temel nedeni sigaradır. Abrahamson metoduyla tek seansta sigarayı bırakabilirsin.

KOAH’a bağlı maddeler şunları içerir: 

kadmiyum tozu ve dumanı

tahıl ve un tozu

silika tozu

kaynak dumanı

izosiyanatlar

kömür tozu

İşyerinde toz veya dumanı solursanız ve sigara içiyorsanız KOAH riski daha da yüksektir.

Hava kirliliğine uzun süre maruz kalmak akciğerlerin ne kadar iyi çalıştığını etkileyebilir ve bazı araştırmalar KOAH riskinizi artırabileceğini düşündürmektedir.

Ancak şu anda hava kirliliği ve KOAH arasındaki bağlantı kesin değildir ve araştırmalar devam etmektedir. 

Genetik

KOAH neden olur  sorusu bizleri Genetik bilimin içine sokmuştur. Sigara içiyorsanız ve duruma yakın bir akrabanız varsa, bazı insanların genlerinin onları KOAH hastalığına karşı daha savunmasız hale getirmesi mümkündür. ua hastalığı nasıl tedavi edilir

KOAH’lı her 100 kişiden 1’inde alfa-1-antitripsin eksikliği adı verilen durumu geliştirme genetik eğilimi vardır. Alfa-1-antitripsin akciğerlerinizi koruyan bir maddedir. Onsuz, akciğerler hasara karşı daha savunmasızdır. 

Alfa-1-antitripsin eksikliği olan insanlar genellikle daha genç yaşta – özellikle sigara içiyorlarsa KOAH gelişir.

Abrahamson Metodu bu süreçte sizin sigarayı bırakmanıza destek olur. Bizi arayarak KOAH hastalığına karşı önleminizi alın.  Kral ilerlerde ne olur ? Koah’ın ilerlemesi ölüm ile sonuşlanabilir.

 

 

  1. Ali Çetin diyor ki:

    Abrahamson Metoduyla Sigarayı bıraktım. Destek ekibindeki tüm arkadaşlara ve Ehud beye çok teşekkür ederim. İyiki varsınız Be+

Yorumlar kapalıdır.