YAK BİR TANE DAHA…

Hepimizin bir hikayesi vardır, öyle değil mi? Genellikle arkadaş çevremizde ne olacak bir taneden mantığıyla ilk defa bizi zamanla esir alacak olan arkadaşımızla tanışırız. Sanırım kim olduğunu anladınız. Eski arkadaşınız. Bunu anlatmama gerek bile yok. Hemen hepimiz gerek arkadaş ortamında dışlanma korkusu, o zamanlardaki içme sebebimiz olan daha havalı gözükmek gibi birçok nedenle ilk defa bu arkadaşla tanıştık. Şu an belki de o günleri pişmanlık ya da üzüntü ile birlikte anımsıyorsunuz. Günler günleri kovaladıkça daha da mahkum ve esir olarak bu günlere kadar bu eski dostluğunuz sürdü, elbette arada sinirlendiniz, kararlar aldınız ve hatta o kadim dostunuza sırt çevirdiniz. Ne kadar dayanabildiniz? Eeee.. dile kolay yıllar yılları kovaladı siz kabul etseniz de etmeseniz de özür dilerim ama bağımlısınız. Kolay değil bırakacağım bunu diyerek bırakmak. Elbette istisnalar var. Bırakıp bir daha arkasına bakmayan birçok insan var. Bunun yanında tekrar arkasına bakanlarda azımsanacak gibi değil.

İlginç bir şeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Elbette bunu zaten biliyorsunuz, sadece hatırlatmak istiyorum. Geri dönüşler, bahaneler, genelde hepsi aynı ya da benzer değil midir? Sinirli misin? Üzüntülü müsün? Kimse seni anlamıyor değil mi? Aldatıldın mı? Yoksa Kandırıldın mı? Yok aslında tüm birikimini bir gecede kaybettin. Ne duruyorsun ben buradayım ve seni bir tek ben anlayabilirim diye kulağına fısıldayan bir dostun var. Yak bir tane daha….

Nikotini ciğerlerine çektikten hemen sonra gelen pişmanlık ve iradesizlik duygusu… Aslında sende bağımlı olduğunu biliyorsun ama insan yediremiyor kendine doğru, düşünsene alkolik bir kişide aslında bağımlı yada eroinman birisi,… Bunlar çeşitli alanlarda çeşitli maddelere karşı istek gösteren ve beyinlerini kontrol edemeyen insanlar. Günümüzde toplum olarak artık daha bilinçliyiz bu konuda bir uzmandan destek alabilirsin.

Bugün sigaraya ilk başladığın yaşta ve akılda değilsin. Geliştin, büyüdün birçok şey öğrendin, güzel deneyimler elde ettin… Çocukça bir nedenle deneyimlediğin zehir artık seni tamamen ele geçirmeden harekete geç! Bütün bunları kendini suçlaman için söylemiyorum. Ben sadece bunun farkına varan ve yeni başlangıçlar yapmak isteyenlerdenim. Bir kişinin bile yeni bir karar almasına vesile olmak insanlığa büyük bir umuttur.