sigara

SİGARAYI BIRAKMA VE BAĞIMLILIK HAKKINDA

SİGARAYI BIRAKMA

İnsan ilk kez sigara içtiği an tütünde bulunan kimyasal maddeler tüm sistemlerine nüfuz eder. Beden bu maddeleri zehir olarak tanımlar ve aynı zehirlenmede olduğu gibi öksürme, boğulma, gözyaşlarından kusmaya kadar değişen tepkiler verir. Günlük sigara kullanımı devam ettikçe beden bu kimyasalları tanımaya başlar, beyindeki kimyasal maddeleri tanımlayan bölge artık bu maddelere alışır, işte alışkanlık (bağımlılık) da buradan gelmektedir. Beden kimyasalları tanıyıp alıştıkça, tepkisi artık ilk defaki gibi olmaz, azalır. Neyi kastediyoruz? Sigara ilk içildiğinde eğer başdönmesi yaptıysa, örneğin kişi başlangıçta sadece haftada bir sigara ile yetiniyorsa, aynı hissi her gün hissedebilmek için, zamanla daha fazla nikotine gerek duyar. Böylelikle sigara sayısı artmakla kalmaz bir sigara ile diğeri arasında geçen zaman da kısalmaya başlar.

Beden, bu zehirli kimyasalları zamanla daha etkili bir şekilde parçalayıp ayırmayı öğrenir. Günde 1-2 sigara ile başlayıp 1-2 paket sigara içmeye varan kişi, bedenini yavaş yavaş kimyasallara alıştırdığı için karar verdiği an sigarayı bırakabileceğini sanır. Eğer kendi kararı ile sigarayı bırakmak isterse, yine aynı şekilde yavaş yavaş, bedeni alıştıra alıştıra önce haftada bir sigara azaltarak sıfır sigaraya kadar gelebilir. Bu süreç birkaç ay sürebildiği için kendi kendine sigarayı bırakmaya çalışanların çoğu zayıf düşüp başarısız olurlar. Bu nedenle birçok kişinin “istersem sigarayı bırakırım” dediklerini duyarız ama gerçekte bırakmayı denemezler bile! Bırakmayı deneyenler, bıraktıkları an “kriz” dediğimiz sigarayı bırakma belirtileri ve çektikleri acı yüzünden tekrar içmeye başlarlar. Sigara bağımlılığından kurtulmak ve bu gereksiz alışkanlığı ilelebet kesmek için, alkol veya uyuşturucu bağımlılığında olduğu gibi tedaviye gerek vardır. Sadece bırakmayı istemek yeterli olmaz, yardım almak gerekir.

Günümüzde en etkili sayılan tedavi, bir sonraki sigarayı yakma dürtüsünü, sigaraya olan teslimiyeti durduran enerji ile tedavidir. Enerji ile tedavide, bilgisayara tekrardan nasıl ayar (reset) yapılabiliyorsa aynı şekilde bedenin, alıştığı maddeleri tanımlayan bölgelerine de yeniden ayar yapılır. Böylelikle anne babasının sigara içmesinden rahatsız olan çocuğa tekrar temiz hava soluma hakkı tanınır! Bu nedenle, tütüne bağımlılıktan kurtulmak isteyen kişiye enerji ile tedavi tavsiye edilir. Çoğu kez bu tedaviyi alan kişi kendini sigaraya tamamen kayıtsız hisseder hatta iğrenmeye başlayabilir, pasif içme durumunda mide bulantısı bile hissedebilir. Sigara bırakıldığının ilk döneminde bedenin kandan nikotin artıklarını artması için bol su içmeye ve sigara dumanı olan yerlerden (pasif sigara kullanımı) uzak kalmaya dikkat edilmesi tavsiye edilir.