Sigara Kullanımısigara

Sigara kullanımı; hastalıklara sebep olduğu bilimsel olarak ispat edilmiş olması gerçeğine karşı insanlar tarafından idrak edilemeyen kötü bir alışkanlıktır.

80’li yıllarda yapılan araştırmalar, sigara kullanımının nelere sebep olabileceğini gösterdi. Sağlığa zararlı olduğu görüldüğünde, Dünya Sağlık Örgütü sigaranın sağlığa verdiği ağır hasar konusunda farkındalığı yükseltmek için bildiri yayınladı.

Tüketilen sigara ve kullanıcı sayısını azaltmak için; sigara üreticileri, paketlerin üzerine büyük karakterlerle, sigara kullanımının sağlığımıza zarar verdiğini yazmaya mecbur kılındılar.

Kullanıcılar sigarayı bırakmayı denediklerinde, içeriğindeki zararlı maddeler nedeni ile zorlu reaksiyonlara maruz kaldılar.

Sigarayı Bırakma Kararı

Günlük yaşamın içerisinde karar almak kolay olmayabilir. Nitekim bırakma esnasında yaşanan psikolojik ve fizyolojik süreçle başa çıkmak, gündelik hayatın baskısı nedeniyle zordur.

Fiziksel olarak vücudumuz bağımlıdır. Lise, askerlik, üniversite, iş hayatı, aile kurma süreci boyunca sigara vesilesi ile sürekli aldığımız tüm materyallere bağımlıdır.

Psikolojik olarak, alışılagelmiş reflekslerimiz; el hareketleri, dumanı içimize çekmek, kahve ve sigara, araç kullanırken sigara, yemekten sonra sigara…

Tüm bunlar psikolojik birer bağımlılıktır. Her bir refleks bir sonrakini tetikler ve hiç düşünmeden paketle çakmağı çıkartır, sigarayı yakar ve içmeye başlarız.

Kendimizi gece saat 02:00’de sigaramız kalmamış bir şekilde, aracın içerisinde, satın alacak bir yer ararken bulabiliriz.

Bağımlılık işte budur.