sigara bırakma
(*Bilgilendirme: Sonuçlar metabolizma ve kişiden kişiye göre değişir.)

Sigaranın zararları nelerdir, bu zararlara rağmen sigara bırakmak neden bu kadar zordur?

Sigara içmenin olumsuz sonuçları hakkında bilgi vermeden önce sigaranın içinde bulunan maddelerin özelliklerini incelemek faydalı olacaktır. Kansere sebep olan veya ilerleten maddeler, zehirli ve aromatik kimyasal maddeler ve uyarıcı maddelerden oluşan bir içeriğe sahip olan sigara, sağlığımız için çok tehlikelidir. Sigaranın zararları hakkında detaylı bilgi sahibi olunca, kişi kendiliğinden sigarayı bırakmayı istemeye yönelmektedir.

Her türlü sorunuz için bize ulaşabilirsiniz : 0850 202 6 202

Dilerseniz Benzersiz Abrahamson Metodu ile Sigara Bırakmak için Formumuzu Doldurup Bilgi Alabilirsiniz.
Form Doldurmak için tıklayınız. >>

Sigaranın Zararları

Bağımlılık: Sigaranın içindeki Nikotin maddesi bağımlılık yaratır ve insanda sigara içme isteği sürekli duruma dönüşür.  Beyin nikotin maddesine alıştıkça, içilmek istenen miktar da artış gösterir. Sigarayı bırakmak, vücut nikotine bağımlı duruma geldiğinden dolayı kişiyi fiziksel olarak zorlamaktadır.

Kanser: Sigara içmek, akciğer kanseri, göğüs kanseri, rahim kanseri, gırtlak kanseri, ağız kanseri gibi ciddi ve ölümcül hastalıklara sebep olur. Araştırmalar sigara içen insanların, sigara içmeyen insanlara oranla kansere yakalanma riskinin çok daha büyük olduğunu göstermiştir. Sigarayı bırakmak, sağlıklı yaşam ve kansere yakalanma riskini azaltmak için çok büyük bir adımdır.

Kalp krizi ve kalp hastalıkları: Sigarayı bırakmanın sağlığa etkilerinden biri de sigara dolaşım sisteminin de olumsuz olarak etkilenmesine sebep olmasıdır. Kalp krizine yakalanma riskini arttırır.

Şeker hastalığı: Sigara insülin hormonunun salgılanmasını olumsuz yönde etkiler. İnsülin hormonu azalan vücut, şeker hastalığına yakalanır. Sigarayı bırakma şeker hastalığına yakalanma riskini azaltmaktadır.

Kısırlık: Sigara içmek üreme sistemine zarar verir.

Erken Yaşlanma: Sigara cildin yapısını bozarak kırışıklıkların daha erken oluşmasına sebep olur. Aynı genetik yapısına sahip tek yumurta ikizlerinden uzun yıllar sigara içenin, içmeyene oranla çok daha yaşlı göründüğü gözlenmiştir. Sigarayı bırakmak, cildin daha güzel ve canlı görünmesini sağlar.

Ağız ve Diş Sağılığının Bozulması: Sigara zehirli maddeleriyle dişlerin sararmasına ve kararmasına neden olur. Bu durum ileri yıllarda diş kayıplarıyla sonuçlanabilir. Sigaranın zararları, sigara içen kişinin dişlerine, dolayısıyla gülümsemesine yansır.

Sağlığımıza bu kadar zararlı olan sigarayı bırakmak, sigara bağımlılığından kurtulmak neden zordur?

Sigara hem kimyasal, hem de psikolojik olarak bağımlılık yaratır. Bu bağımlılıklardan ötürü, sigara içilmediğinde kişi hem fiziksel hem de ruhsal olarak zorlanabilir. Kimyasal bağımlılığın sebebi sigaradaki nikotin maddesidir. Nikotin eksikliğine maruz kalan vücut; konsantrasyon eksikliği, baş ağrısı, yorgunluk, hassasiyet, iştahta artış, uyumada güçlük çekme gibi etkilere maruz kalır.
Sigara bağımlılığının psikolojik yönü ise, günlük hayattaki sürece sigaranın otomatik olarak dahil olmasıdır. Sabah uyandıktan sonra ve öğünlerden sonra stresli veya keyifli ruh halinde ve bunun gibi pek çok zaman, sigara içmek bu aktiviteleri tamamlayan bir bağımlılık olmuştur.

Sigarayı Bırakma Yöntemleri Nelerdir?

Sigarayı bırakmak için sigaranın zararları ve sigaranın neden bağımlılık yarattığı hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Bağımlılık sebeplerinden biri olan psikolojik bağımlılığı bitirmek için kişisel motivasyon yöntemleri uygulanmalıdır. Kişi sigarayı bırakma sebeplerini bir kağıda yazmalıdır. Örneğin sağlıklı yaşam, daha dinç ve genç görüneceğini, sigaranın sebep olduğu hastalıklara yakalanma riskinin azalacağını, sigara almak için düzenli olarak harcadığı parayı tasarruf edeceğini, nefes alma güçlüklerinin ortadan kalkacağını ve bunun gibi pek çok şekilde göreceği faydaları listeleyerek motivasyon sağlanmalıdır. Bunun yanında sigaranın kişiye ve çevresine ne kadar zararlı olduğu hatırlanmalıdır. Daha önceden hep sigara içerken yapılan aktiviteleri yaparken sigara içme isteği akla gelebilir. Bu durumda kişi istemsiz olarak sigara paketini arayabilir. Bu durumda sigarayı bırakmak isteyen kişi yanında kesinlikle sigara paketi taşımamalı ve sigara içilen ortamlardan uzak durmalıdır. Kişi sigara içerek sadece kendine değil, çevresindekilere de zarar vermektedir ve olumsuz örnek teşkil etmektedir. Sigara bağımlılığından kurtulmak için psikolojik bağımlılığı tetikleyen durumlara önlem almak ile birlikte, nikotin bağımlılığına karşı çözümler bulunmaktadır.

Abrahamson Methodu ile Sigara Bırakma

Sigarayı bırakmak isteyen ve bu konuda kararlı herkes Abrahamson methodu ile nikotin bağımlılığından kurtulabilir. Abrahamson Methodu 30 yılı aşkın bir süredir başarısı %80’in üzerinde olduğu kanıtlanmış bir sigara bırakma metodudur. Bu metod tamamiyle doğaldır ve kişinin nikotine olan isteğini minimize etmektedir. Dünya çapında pek çok sigara bağımlısı, Abrahamson methodu sayesinde sigara içme alışkanlığından arınma konusunda başarıya ulaşmışlardır. Abrahamson Metodu, pek çok ülkeden sonra şimdi de Türkiye’de sigara bırakma konusunda hizmet vermektedir.

ehud abrahamson alev evliyaoğlu mehmet emin gülap melda kahraman refik arkan seher mısırlı