all-dergisi

Glüten ve Şekeri Bıraktım Hayatım Değişti !

ABRAHAMSON METODUYLA YEMEDEN DURAMADIĞINIZ ŞEKERLİ VE GLUTENLİ GIDALARA OLAN YEME ARZUNUZ SONLANIR. 

 

 

Gerekliliğe göre ya da seçimle olsun, glutensiz yaşam tarzını yaşamak herkesin alması ve başarması için önemli bir değişikliktir. Çölyak hastalığına ya da diğer birçok glütenle ilişkili hassasiyete bir yanıt olarak ya da glutensiz yaşamak sadece günlük aktivitelerinizde daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

 

Gluten & Şeker hayatınıza sayısız pozitif gelişimler sağlayacaktır. Fiziksel olarak daha rahat olacaksınız, piskolojik olarak daha huzurlu ve enerjik hissedeceksiniz. 

FİZİKSEL DEĞİŞİM

ilk bir ay içinde kilonuz en uygun değerlere inecektir. İlk değişimi kilonuzdan hissedeceksiniz. Çünkü Bağırsak sisteminiz sağlıklı bir şekilde çalışmaya başlayacak. Bağırsaklarınıza yapışan Gluten (yapışkan) maddesi bağırsaklarınız dan temizlenecek. Hücreleriniz bağırsaklarınızı temizledikten sonra, sindirim sisteminiz düzenli olarak çalışacak. 

Sadece sağlıklı gıdalar tüketeceksiniz ve çok rahatlıkla sindirebildiğiniz için kilo verebileceksiniz. 

ENERJİNİZ ARTACAK

Artık metabolizmanız daha hızlı çalışacak, çünkü matabolizmanız enerjinizi bağırsaklarınızdaki gluteni atmaya uğraşmayacak. Bu sizin gün içinde enerjik olmanızı sağlayacak.

Gün içinde yorgunluk hissi hissetmeyeceksiniz yada ani halsizlik sonlanacak.  

PSİKOLOJİK RAHATLAMA

Sağlıklı beslenme hem şeker hem gluten düşkünlüğü anlık mutluluk / bağımlılık yaratmakta ancak bu daha sonra moral bozukluğu ve depresyonu tetiklediği görülmektedir. Depresyon tekrar şeker tüketme arzusunu yaratarak kısır döngü içinde huzursuz hisetmenize yol açar. 

HASTALIKLAR

Şeker ve Gluten sayısız hastalığı tetiklemektedir. Kanser, tip 2 şeker, tiroid, obeziteye dayalı kalp ve eklem hastalıkları, sindirim bozukluklarına dayalı hastalıklar, depresif psikolojik hastalıklar. 

 

RANDEVU : 0212 706 1710

Gluten ve Şekeri Bıraktım Hayatım Derğişti.

 

Gluten Hakkında Bilgilendirme:

Gluten, buğday, arpa ve çavdar gibi birçok tahıl tanesinin nişastalı endosperminde depolama proteinini oluşturan prolamin (esas olarak glutenin ve gliadin) olarak bilinen bir protein ailesini ifade eder. Her tahıl gevreği türü, diğer proteinlerin yanı sıra farklı miktarlarda glüten içerir. Glüten proteinlerinin yararlı özelliklerinden biri, viskoelastisiteleridir ve bu da lezzetli hamur ve ekmek ürünlerinin üretimine katkıda bulunur.
Buğday gibi glüten içeren tahıllar modern Batı diyetinin büyük bir bölümünü oluşturur. Bu, kısmen, lezzetleri, çok çeşitli gıdalara, büyük ölçekli üretim kabiliyetine ve ağırlıkça yüksek besin içeriğine ekim ve işleme kolaylığı nedeniyle. Her ne kadar buğday gibi bitkilerin genetiği ve özellikleri hızla modifiye edilebilseler de, insan vücudu bu kadar yumuşak değildir. Gluten içeren çeşitli prolaminler (örn., Glutenin, gliadin) tüketildikten sonra ince bağırsak lümeninde sindirilmelidir; bununla birlikte, insanlar için sindirimi zor olan prolin ve glutamin açısından zengin uzun peptit molekülleridir. Hem glutenin hem de gliadin benzer, tekrarlayan amino asit sekanslarından oluşur. Tek bir buğday çeşidinde 45 kadar gliadin bulunabilir. Bu gliadinler ayrıca elektroforetik motiliteleriyle α, γ ve ω alt fraksiyonlarına bölünürler. Bireysel gliadin peptitleri, hepsi gluteni ilgilendiren hastalıkların patojenezinde potansiyel olarak rol oynayan farklı biyolojik özellikler sergile

 

 

 

All Dergisi

All Dergisi

(*Bilgilendirme: Sonuçlar metabolizma ve kişiden kişiye göre değişebilir.)