glutenli-yiyecekler-nelerdir

Gluten Nedir? Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

gluten-zararlari

Gluten, buğday, arpa ve çavdar da bulununan protein grubudur. Gluten buğday,  arpa, çavdar gibi hububat tahıllarında bulunan bir madde olmasına karşın kıvam artırıcı, nem tutucu ve yapıştırıcı özelliği nedeniyle sakız, diş macunları, bazı kozmetik ürünleri hatta deterjanlar gibi ürünlerde kullanılmaktadır. Glutenli yiyecekler nelerdir diye düşündüğümüzde, karşımıza birtakım tahıllar çıkmaktadır. Bunlar, arpa, buğday, çavdar, yulaf gibi tahıllarda bulunur. En etkili olduğu tahıl buğdaydır, ancak tüm tahıllar gluten içerir.

İlkel çağlardan beri tohumların kullanımı sırasında birçok rahatsızlığa sebep olunduğu bilinmektedir.Günümüzde ise tohumlarda yapılan gen değişiklilikleri ile tohumların içinde bulunan proteinlerin miktarlarının artmasına sebep olmuş ve insan vücudu uyum sağlayamadığı bu değişime, bir çok rahatsızlıkla cevap vermek zorunda kalmıştır. Obezite de ve otoimmün hastalıklardaki artışın temel sebebinin yanlış beslenme ve artan gluten miktarı olduğu sır değildir.

Ancak, glutene karşı hassasiyeti olan bir takım insanlar için zararlı olarak görülmekte, hatta tehlike verici boyutlarda da etkili olmaktadır.

Peki Gluten Hassasiyeti Nedir?

gluten-hassasiyeti - Kopya

Gluten hassasiyeti halk dilinde bilinen tabiri ile Çölyak hastalığıdır. Toplumun bir kesiminde görülen bu hastalığın tedavisi mümkün olmamakla beraber, bu hastalar bir ömür gluten hassasiyeti ile yaşamaya alışmak durumundadır.

Gluten hasasiyeti midenin gluten içeren gıdaları sindirememesinden kaynaklanır ve belirtileri midede gaz ve şişkinlik, hazımsızlık, karın ağrısı ve ishal olarak baş gösterir. Hastalığın en büyük özelliği de bir tedavisi olmayan tek hastalık olmasıdır. Çocuklarda erken yaşta teşhis edilip önlem alınmazsa büyüme geriliğine, yetişkinlerde önlem alınmadığı takdirde ise, kansızlık ve kemik erimelerine yol açar. Hatta bayanlarda kısırlığa varan sonuçlar doğurabilir.

Glutensiz Diyet

Glutensiz-diyet - Kopya

Gluten hassasiyeti olan kişilerde, hastalığın belirtilerinin hepsinin olması ya da herkeste aynı belirtileri vermesi ve de aynı şiddette vermesi beklenemez. Dolayısı ile yukarıda saydığımız belirtilerden bir veya birkaçının olması halinde hastaya tanı konulamayabilir. Ancak bu gibi durumlarda, eğer gluten hassasiyetinden şüpheleniliyorsa hastaya birkaç haftalığına glutensiz diyet verilmesi uygun olabilir. Diyetin sonuçları hasta ile birlikte değerlendirilerek hastalığın tam olarak teşhisi konulabilir.

 

Glutenli ürünleri hayatınızdan çıkararak sağlığınızda, ruh halinizdeki değişimleri gözlemleyebilir ve kendiniz için en doğru kararı siz verebilirsiniz.