Abrahamson metodu ile şeker ve gluteni bırakarak sağlıklı beslenebilirsiniz.

Eyvah Diyabetliyim ! Şimdi Ne Yemeliyim ?

Diyabet halk arasında bilinen adıyla şeker hastalığı; günümüzde 7 milyon kişiye ulaşan kronik bir hastalık haline gelmiştir. Diyabetes Mellitus (DM) veya diyabet insülin hormonu eksikliği sonucu ortaya çıkan, yaşam boyu süren bir hastalıktır. Diyabet; vücudun besinlerdeki enerjiyi kullanmasını engelleyen bir hastalıktır. Bu nedenle tıbbi kontrollerinizi düzenli yaptırmayı ihmal etmemeli, beslenme düzenini yaşam stili haline getirip diyabetten korunmayı sağlamalısınız. Diyabet diyeti, kısıtlayıcı bir diyet olmayıp aslında besleyici gıdalardan zengin, öğün saatlerine uyarak tüketilmesi olarak özetlenebilecek ideal beslenmedir.

 

Diyabet Kaç Çeşittir?

1) İnsüline bağımlı (Tip 1) diyabet
Diyabetin bu çeşidi genellikle çocukluk çağında yada genç yetişkinlik döneminde başlar. Beslenme düzeni ve ara öğünlere dikkat etmek gerekmektedir.
2) İnsülinden bağımsız (Tip 2) diyabet
Ailede diyabet hikayesi olanlar risk altındadır. Tip 2 diyabet genelde 40 yaştan sonra ortaya çıkar. Bu diyabet çeşidi için aşırı kilo önemli bir risk faktörüdür.
3) Gestasyonel diyabet
Hormonal olarak hamilelik döneminde ortaya çıkabilen bir diyabettir.
Diyabetin önlenmesinde beslenme tedavisinin  hedefleri, diyabet riski olan veya diyabete yatkın olan kişilere uygulanabilir. Diyabetik beslenme; egzersizle birlikte uygulandığında diyabet ve kalp damar hastalıkları riskini azaltır.

Diyabet için Tüyolar;

Diyabetik bir beslenme programının normalde sağlıklı yaşamak isteyen her insanın uygulaması gereken bir beslenme programı olduğunu biliyor muydunuz?

Diyabete Eğilimli Olan Bireyler Kimlerdir?

Diyabetin Yol Açtığı Sağlık Sorunları

Uzun dönemli diyabet komplikasyonları zamanla ortaya çıkar ve hasar verici ya da hayatı tehdit edici olabilirler. Diyabet gelecekteki komplikasyonları önceden bilinebilen ender hastalıklardan biridir. Bu nedenle diyabetle başa çıkmanın temel ilkesi “önlemek tedavi etmekten kolaydır” şeklinde özetlenebilir.

Bu arada 14 Kasım Dünya Diyabet Gününe özel her yıl 10-15 Kasım tarihleri arasında Sağlık Bakanlığı, Diyabet Cemiyeti ve Derneğin iş birliğiyle toplumda Diyabet hastalığına dikkat çekmek, farkındalık yaratmak amacıyla çeşitli etkinlikler gerçekleştiriliyor.

Diyabet Cemiyeti genel sekreteri Prof.Dr. Sayın Zeynep Oşar Siva TRT Ankara Radyosuna 14 Kasım Dünya Diyabet Gününe özel bir röportaj verdi, diyabet bilgilendirme toplantılarına yaklaşık 200 kişi katıldı ve tüm hafta boyunca İstanbul Halk Sağlığı ile ortaklaşa çeşitli üniversite ve alışveriş merkezlerinde yaklaşık 700 civarında kişiye random şeker taraması yapıldı. İlköğretim okullarında Diyabet Bilgilendirme seminerleri ve şeker ölçümleri yapıldı.

Türk Diyabet Cemiyeti; Türkiye genelinde sayısı yaklaşık 7 milyon kişiye ulaşan diyabet hastalığına dikkat çekmek ve diyabet hakkında farkındalığı artırmak amacıyla, Becton Dickinson firması işbirliğiyle, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü etkinlikleri kapsamında, Boğaziçi Köprüsü’nün mavi renkte aydınlatılmasını sağladı.